Jump to content

Dikkat Eksikliği


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çocukluk döneminin en yaygın sorunu olan “dikkat eksikliği”, tedavi edilmediğinde belirtiler şekil değiştiriyor ve hayatın her aşamasında etkisini gösteriyor.

 

Dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğunun (DEHB) dikkat, dürtü kontrolü ve hiperaktivite problemleri ile karakterize nörolojik temelli bir tablo olduğunu belirten Psikiyatri Uzmanı Dr. Bora Telaferli, belirtilerin çocukluk çağında gelişse de, sorunun ergenlik ve yetişkinlik dönemine dek sürebildiğini söylüyor.

Erken tedavinin önemine dikkat çeken Telaferli, "Uygun şekilde belirlenip, tedavi edilmemesi halinde sürekli olarak yavaş öğrenme, okul/iş başarısızlığı, sorunlu ve gergin ilişkiler, düşük özgüven, evlilik sorunları, daha sık iş değiştirme, işsiz kalma, madde bağımlılığı, artmış depresyon, anksiyete gibi sorunlara yol açabilir" uyarısında bulunuyor.

Kişinin yaşadığı belirtilerin bileşimine bağlı olarak hastalığın "dikkat eksikliği ağırlıkta olanlar", "hiperaktivite bozukluğu ağırlıkta olanlar" ve her ikisinin birlikte görüldüğü "birleşik tip olanlar" olmak üzere 3 ana tipi bulunduğunu kaydeden Telaferli, kişilerin zaman içinde bu tiplerden birinden diğerine geçiş gösterebildiğine dikkat çekiyor.

Çocukluktan ergenlik ve yetişkinlik dönemine geçişle birlikte açık DEHB belirtileri ortadan kalkabiliyor veya daha üstü kapalı hal alabiliyor. Örneğin; kişi kronik erteleme, zaman yönetimi, düzensizlik, dürtüsel karar verme süreçleri, düşünmeden konuşma ve evlilik ilişkilerinde sorunlarla mücadele etmek zorunda kalabiliyor veya hiperaktivitenin yerini huzursuzluk hissi alabiliyor.

Tedavi Kişinin Öznel Gereksimine Göre Planlanıyor

DEHB tanısı koymak için kesin bir "test" bulunmuyor. Tanı, bir dizi davranış ve belirtilerin mevcudiyetine dayanılarak konuyor. Tanı için belirtilerin kişinin sosyal, akademik veya mesleki ortamlardaki gündelik işlevselliğini anlamlı şekilde bozacak yoğunlukta ve sürekli olması gerekiyor. Belli gıdaların fazla tüketilmesi, fazla televizyon izlemek, bilgisayar oyunu oynamak, iyi yetiştirilmemek veya disiplin eksikliği gibi şeyler DEHB gelişmesine neden olmuyor. Tam nedeni bilinmese de, araştırmalar genetiğin DEHB gelişmesinde en büyük rolü oynadığına işaret ediyor. DEHB için "mucizevî" bir çözüm bulunmuyor. DEHB tedavisi daha ziyade DEHB belirtilerinin daha etkili şekilde yönetilmesi ve baş edilmesine yönelik strateji ve müdahalelerin devreye sokulmasına dayanıyor.

Tedavinin daima kişinin öznel gereksinimlerine göre düzenlenmesi gerektiğini belirten Telaferli, tedavide bütüncül yaklaşım sergilemekte fayda olduğunu belirtiyor ve uyguladıkları yöntemleri:

İlaç tedavisi

Ailenin ve kişinin eğitilmesi

Sosyal beceri eğitimleri ve psikoterapi olarak sıralıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Hakkında Bilgiler...

   Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu   Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir? Belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıldır? Tüm sorularınızın cevapları bu yazıda.     Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu, son yıllarda adından sıkça söz edilen ve yalnızca çocuklarda görüldüğü kanısının hakim olduğu yaygın görülen bir psikiyatrik bozukluktur.   Sanılanın aksine, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu çocukların yanı sıra, ergenlikte ve yetişkinlikte de görülür.

   , Yer: Ruh Sağlığı

  • Çocuklar İçin Dikkat Eksikliği Egzersizleri

   Dikkat eksikliği, çocukların okul başarısını, sosyal becerilerini ve kişisel gelişimini olumsuz etkileyebiliyor. Doğru egzersizler ve yönlendirmeler yapmak, çocuklarda dikkat eksikliği ve odaklanma sorununun giderilmesini sağlıyor.   Odaklanma gerektiren uğraşlarda başarısız olma, ikili diyalogları devam ettirememe, uzun zaman alan işleri sürdürememe gibi sorunlara yol açan dikkat eksikliği, çocukların okul başarısını sekteye uğrattığı gibi, özgüvenlerinin de sarsılmasına yol açabiliyor.

   , Yer: Eğitim Bilimleri

  • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ve Sebepleri

   Stresli bir yaşamın sonucu olarak yorumlamak yerine, çocukluk döneminde başlayan ve yetişkinlikte de devam edebilen Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) hastalığının belirtileri olabileceği uyarısında bulunuyor. Tedavi edilmediğinde kişinin yaşam kalitesini düşüren, iş, ev başta olmak üzere sosyal hayatını önemli ölçüde zedeleyebilen hastalığın, uzman hekim kontrolünde tedavi edilmesinin mümkün olduğunu vurgulayan uzmanlar, ilaç ve psikoterapinin etkin tedavi yöntemi olduğunu beli

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

  • Dikkat Eksikliği Neden Olur?..

   Dikkat Eksikliği Neden Olur?   Dikkat eksikliği bir diğer adıyla dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğu çocuklar ve ergenler için oldukça önemli bir sorundur. Dikkat eksikliği çeken bir bireyin okul ve sosyal yaşamında büyük sorunlar yaşaması söz konusudur. Dikkat eksikliği çocukların ve ergenlerin yaklaşık %10'unda görülmektedir.   Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu rahatsızlığının birtakım belirtileri vardır. Bu belirtiler, aşırı hareketlilik, dikkatin toplanamaması ve dür

   , Yer: Ruh Sağlığı

  • Ailelerin Büyük Kaygısı: Dikkat Eksikliği

   [h=3]Çocuğun dikkatini bilinçsiz şekilde dağınık tutuğunu belirten Psikolog Çisem Doğanlaroğlu, çocuklarda dikkat eksikliğini anlattı…[/h] Son yılların popüler tanısı: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB). Anne ve babalardan sık duyulan bir cümle: "Benim çocuğumda dikkat eksikliği var." Üstelik bir doktorun tanısı yokken ortada... Belki televizyonda bir haber, belki sosyal medyada maddeler halinde sıralanmış sağlık(sız) kriterleri, belki komşuların yaramaz çocuklarına bu

   , Yer: Anne ve Bebek Sağlığı

×
×
 • Yeni Oluştur...