Jump to content

Meditasyon Hakkında Merak Edilenler…


Olcix
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

meditasyon1b.jpg?w=300&h=184

Bu yazımda size meditasyonun ne olduğunu ve kısaca nasıl yapıldığını anlatmak istiyorum.

Evrenin sonsuzluğunda bizler sadece küçücük molekülleriz. Her birimiz, sağlık, esenlik, barış, uyum, bilgi, denge gibi unsurların bir araya gelerek mutlu ve huzurlu yaşayacağımız seviyeye ulaşmaya çabalarız. Her bir insan bu seviyeye gelebilmek için çok çaba sarf eder. Sizce aranılan gayret edilen ve ulaşılmak istenen bu hedefe ulaşabilmek gerçekten de mümkün mü?

Evet, Evrenin çalışma sistemini, kişinin bu evrendeki yerini ve insanın evrenin enerjisinden nasıl faydalanabileceğini öğrendiğinde mümkündür.

Evrenin güçlü ve dengede tutan enerjisi, evrenin her yerinde kendini gösterir. Evrenin enerjisi, moleküller, ,insanlar, dünya üzerinde yaşayan tüm canlılar, diğer gezegenler, yıldız sistemleri, kısaca evrenin içinde yer alan herşeyi bir arada tutan kuvvetli bir enerji bağıdır. Bu enerji tüm evrenin ahenk içinde olmasını sağlar. Evrenin enerjisi yaşamın kaynağıdır.

Bu enerjinin bizim ile ilgili boyutunda, hayatımızı anlamaya ve bilincimizi, farkındalığımızı arttırmaya yarayan çok önemli bir araç olduğunu söyleyebiliriz. Evrenin enerjisi, insanın tüm hareketlerinin, fonksiyonlarının temelini oluşturmaktadır.

İnsanlar evrenin enerjisinin bir bölümünü, sessizlik içinde uyudukları derin uyku modunda alırlar. Derin uykuda, evrenden almış olduğumuz bu enerjiyi, beynimizin konuşma, duyma, hissetme, görme, düşünme gibi günlük aktivitelerinde kullanırız. Genelde uykuda kısıtlı olarak kendimize depoladığımız evrenin enerjisi, günlük ihtiyacımız olan enerjiden azdır. O yüzden kendimizi zaman zaman çok gergin, yorgun ve bitkin hissederiz. Bu durum fiziksel, ruhsal streslere ve çeşitli rahatsızlıklara yol açmaktadır.

Bu durumu aşabilmenin tek yolu, daha çok evrensel enerjiyi kendimizi çekebilmeyi ve depolamayı başarabilmektir. Evrenin enerjisi hayatlarımızın dengeli bir şekilde yürüyebilmesi, sahip olduğumuz bilgilerin genişlemesi, farkındalığımızın artması mutlu ve mesut olabilmemiz için son derece gereklidir.

Uykuda elde ettiğimiz limitli enerjinin dışında, evrende olan sınırsız enerji kaynağına ulaşabilmenin yollarından en önemlisi Meditasyon yapmaktır.

Bir bakıma uyku, bilinçsiz bir şekilde yapılan meditasyondur, ancak kendine çekmiş olduğu evren enerjisi sınırlıdır. Doğru ve düzenli yapılan meditasyon, sizi evrenin sınırsız enerji kaynaklarına erişmenizi sağlayan kapıları açar.

6. hissinizi geliştirir. Evrenden aldığımız takviye enerji, insanı mutlu, sağlıklı, rahatlamış ve huzurlu yapar. Meditasyon aslında içimize yapmış olduğumuz keyifli bir yolculuktur. Bu seyahatte aslında vücuttan, beyine, beyinden farkındalığa, farkındalıktan içimize ve ötesine etkileşimlerde bulunuruz.

Meditasyon yapabilmek için öncelikle vücudumuzun ve zihnimizin görmek, düşünmek, hareket etmek konuşmak gibi faaliyetlerini geçici bir süre durdurmamız gerekir. Kısacası günümüzde yaygın olarak Anda Kalmak olarak bilinen hale gelebilmemiz gerekmektedir.

meditasyonNasıl meditasyon yaparız?

 

Dünyada, yüzlerce değişik tarzda ve ritüelde meditasyon vardır. Her birinin prosedürü birbirinden farklıdır. Ben size Visrama Meditasyonunun da kullanmış olduğu rahat bir sistemde meditasyon nasıl yapılır özetle ondan bahsetmek istiyorum.

Meditasyon için ilk olgu duruştur. Meditasyon yapabilmek için insanın kendini rahat hissettiği pozisyonda olması gerekir. İster oturarak, ister yatarak her nasıl kendinizi rahat hissediyorsanız o şekilde. Her yerde meditasyon yapılabilir. Evde, işyerinde, dışarıda, parkta, bahçede, gerek sandalye üzerinde gerek koltukta, yatakta, asfaltta, çimlerin üstünde toprakta, denizde kısacası heryerde. Ellerin ve ayakların çapraz olmaması size gelecek enerjinin rahat akması için önemlidir.

Bu sistemde herhangi bir mantra veya zikir kelimesi bulunmamaktadır. Başlangıçta rahat olmak işe yarar. Sadece rahatlayın kendinizi bırakın ve meditasyon yapmaya, içinize güzel bir yolculuk yapmaya niyet edin. Gözler zihnin kapılarıdır. O yüzden meditasyon sırasında gözler kapalıdır. Zihni düşünmeye zorlayacak tüm konular tek tek durdurulur. Vücut rahatlamaya başladığı zaman bilinç, zihin ve farkındalığa doğru yeni bir bölüme geçiş yapar. Zihin birçok düşüncenin yüzeye çıktığı yerdir. Birçok düşünce soru bu bölgede işlem görür. Zihinde düşünceler olduğu zaman birçok soru da kendini yüzeye çıkartır. Bir kısmının cevabını biliriz ama bir kısmının da bilmeyiz. Her düşünce ve her soru sizin içinize yapmaya çalıştığınız yolculuğun önünde birer engeldir. Bu düşüncelerin ve soruların bir süreliğine durmasını sağlamak gerekmektedir. Anda Kalmak, bulunduğunuz An’a gelmek de budur.

Doğru nefes almak Zihnin meditasyon sırasında temizlenmesine yardımcı olur. Burundan derin nefes alın ve diaframınızı nefes alırken şişirin. Sonra yavaşça nefes verin. Nefes verirken diaframınızın indiğini hissedin. Bebekler doğduklarından sonra 2 yaşına kadar en doğru nefesi alırlar. Bu nefes tarzı biraz önce yukarıda bahsetmiş olduğum diafram nefesidir. Daha sonra özellikle 2-6 yaş arasında öğrendikleri korkular, öğretiler ye endişeler insanın doğru nefes almasını unutturur. Günümüzde çok faydalı ve popüler olan nefes terapisi, nefes koçluğu yavaş yavaş hayatın her yerine girmektedir. Yogada, plateste, meditasyonda ve hatta tek başına nefes terapisini kullanarak, rahatlamaya ve almış olduğunuz nefesten daha fazla yararlanmaya başlarsınız.

O zaman şimdi düşüncelerimizi susturabilmek için burnumuzdan diaframımızı şişirerek derin bir nefes alıyoruz. Oksijenin vücudumuzun her yerine ulaştığımızı hissediyoruz. Ve yavaşça ağzımızdan veriyoruz. Bu işlemi 7 çakranın her biri için burundan aldığınız derin nefesin, o çakradan geçerek onu temizlediğini hissederek yedişer defa yapın. Vücudunuzun rahatlamaya başladığını, beyninizin içinde düşündüğünüz konuların soruların endişelerin yoğunluğunun yavaş yavaş o an için azalmaya başladığını ve Ana gelmeye başladığınızı hissedeceksiniz. Sonunda iki kaşınızın ortasında değişik bir enerjinin size akmaya başladığını hissedeceksiniz. Anda kalmak ve düşünceleri durdurma durumu meditasyona artık hazır olduğunuzu gösterir. Düşüncelerin durması haline Meditasyon safhası diyoruz. Bu safhada Evrenin enerjisi bir duş fıskiyesinden üzerinize akan sular gibi başınızdan ayak parmaklarınıza doğru yağmaya başlamaktadır. Siz artık Evrenin sınırsız enerjisini almaya başlarsınız. Bu Enerji, tepe çakranızdan girer ve enerji bedeninize doğru akmaya başlar.

Enerji vücudunuz sizi baştan sona bir ağ gibi saran yetmiş iki binden fazla enerji hattından ve enerji kanalından oluşmaktadır. Enerji kanallarının başlangıç noktası yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi Tepe çakrasıdır. Enerji bedeni, kişinin tüm hareketlerinin ve hatta tüm varlığının kaynağıdır. Enerji bedeni, ihtiyacı olan enerjiyi kendine, derin uykuda ve meditasyonda Evrenden alır. Bu enerji vücut ve zihin aktivitelerinde kullanılır. Beş duyu, fiziksel reaksyonlar, zihinsel ve duygusal hareketler, bu enerjiyi kullanır. Bütün bu fonksiyonlar basitçe Evrenden kişiye gelen enerjiye dayalıdır.meditasyon1c

Evrensel enerjinin kişiye ulaşabilmesi, zihnimizde bulunan düşünce soru ve endişelere doğrudan bağlıdır. Zihinde ne kadar çok, düşünce soru, korku ve endişe varsa evrensel enerjinin Tepe Çakrasından giriş yapması o kadar engellenir.

Evrensel enerji, enerji bedenin ihtiyacından az girmeye başladığı zaman, enerji tüplerinin içindeki enerji zamanla azalır ve yok olur. Bu da enerji bedeninin çeşitli yerlerinde enerji yamaları meydana getirir. Enerji yamaları zaman içinde çeşitli hastalıklara yol açar. Bir başka değişle evrensel enerjinin ihtiyaçtan az gelmesi insan vücudunun dengelerini bozar.

Meditasyon sırasında evrenin sınırsız enerji akışından yararlanırız. Böylelikle, meditasyon sırasında evrenden yoğun bir biçimde enerji bedenine doğru akan enerji, enerji yamalarını temizler ve enerji tüplerini yeniden ihtiyacı kadar enerjiyle doldurur. Düzenli bir şekilde yapılan meditasyon, evrensel enerjinin düzenli aklamasını sağlayacağından enerji bedenindeki iyileşmeyi başlatır. Evrensel enerji Tepe çakrasından size doğru yoğun bir şekilde akmaya başladığı zaman genellikle baş bölgesinde veya tüm vücutta bir ağırlık hissi verir. Ellerde ve ayaklarda hafif karıncalanma hissi de meditasyon sırasında enerjinin aktığını ve efektif olduğunu gösteren işaretlerden biridir. Karıncalanmayı hissetmek başarılı meditasyonun şartlarından biri değildir.

Çakraların dengede olması başarılı bir meditasyon için büyük önem taşır. Çakraları dengelemenin birkaç yöntemi vardır. Çakraları, renk terapisi, ses terapisi, şifa enerjisi gibi yöntemlerle de dengelemek mümkündür.

Dengelenmiş çakralar muntazam yapılan meditasyon sayesinde gücünü ve dengesini korumaya devam eder.

Meditasyonu her gün yapmak faydalıdır. Seanslar genelde meditasyon yapan kişinin yaşı ile orantılıdır. 30 yaşındaki birinin yaklaşık 30 dakika meditasyon yapması fayda sağlar. Yaş arttıkça seansın süresinin artmasında yarar vardır. Düzenli yapılan meditasyon daha yüksek anlama ve farkındalığa ulaşmayı sağlar. Aile yaşantısında mutluluğu arttırır. İlişkilerde daha anlayışlı ve uyumlu olmayı sağlar. Meditasyon her yerde ve her şekilde yapılabilir. Yolculuk esnasında bile meditasyon yapmak mümkündür.

Meditasyon için en iyi master ve en iyi guru sizin kendinizdir. Kendi içinizine yolculuk için en önemli eğitici sizsiniz. Daha çok enerji ve daha çok farkındalık sizi evrenin farklı seviyelerine ulaştırır.

Düzenli yapılan meditasyon yoğun enerjileri kendine çekeceğinden 3. Gözü aktive eder ve onu daha etkili kullanmanızı sağlar. Üçüncü göz iki kaşın ortasında ve bir iki parmak üstünde yer alır. Üçüncü göz yüksek frekanslı gerçeklikleri duymak hissetmek ve görmek için insan ruhunun kullanmış olduğu güçlü bir alettir. Üçüncü gözü hissetmek, meditasyon yapan kişi için çok güzel bir deneyimdir. Üçüncü gözü açık olan ve onu kullanmasını deneyimleyen bir kişi aura görebilir. Düzensel olarak enerji bedene akan Evrensel enerji üçüncü gözü mükemmelleştirir. Böylelikle beş duyunun ötesinde birçok frekansı hissetmeye başlayabiliriz. Aranılan cevaplar önünüze seriliverir. Farkındalıklar başka boyuta geçiş yapar.

Yaradan’ın enerjisini hissetmeye başlar, sizin de bu mükemmelliğin bir parçası olduğunuzu ve hatta en güzel yerinde olduğunuzu anlarsınız. Bu evrendeki herşeyi Yaradan, Yücelerin Yücesine, sizi mükemmel bir şekilde yarattığı için şükredersiniz. İşte o andan itibaren etrafınıza yaymış olduğunuz enerji artık değişmiştir. “Ne ekersen onu biçersin” dengesi size sevgiyi, olumlu enerjileri, güzellikleri, şansı mutluluğu, bolluk ve bereketi getirmeye başlar.

Evrenin tüm güzel enerjilerinin size doğru ve hayrınıza olacak şekilde akması dileği ile…

Sevgiyle…. Serkan Sorguç

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...