Jump to content

İstanbul Denince Akla..


evkolay
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İstanbul deyince akla, zengin ile fakirin, geleneksel ile modernin açıkçası zıt kutupların bir araya toplandığı, karıştığı farklı bir şehir gelir akla. Gurbette iken her zaman özlediğim, İstanbul aktarcı dükkanı gibi, her gidişimde bir kez daha aşık olduğum her semtinde ayrı bir enerji, her sokağında farklı bir koku ve doku. Köşe başlarında çiçekçilik yapan romanlar, Ortaköy'de bir çay evinde boğazın güzelliğine kendini kaptırıp elindeki çayını unutup soğutan genç kız, Galata köprüsünün üzerinde balık tutan emekli amcalar. Beyoğlu'nun hareketli barlarında sabahlara kadar rock dinleyen gençler, Nişantaşı'nın lüks restoranlarında yemek yiyen süslü hanımlar. Gördüğü her şeyi fotoğraf karesine alan Sultanahmet sakinleri turistler. İstanbul'da her mevsim aşık olan romantik gençler, Mısır çarşısında birbirine girmiş baharat kokuları. Birde lüks gece diskolarında kendinden geçercesine eğlenen kalabalıklarla, Taksim Harbiye arasında yorgunluktan kendilerinden geçmiş müşteri bekleyen şoförlerle gün boyu yaşamın durmadığı seni beni her saat başı karşınıza çıkardıklarıyla savaşçı da filozof da yapan bir şehir. İstanbul trafiği Mercedes'le gideni, otobüsle gideni, aynı ortamda buluşturur. Tanımaz zengini, fakiri aynı yolun yolcusu yapar bir anda. Hiç tanımadığın belki bir daha hiç görmeyeceğin taksi şoförüyle kırk yıllık dost gibi muhabbete başlarsın bir anda bitmez tükenmez sıkıntılar sevinçler paylaşılır İstanbul trafiğinde. Bu şehirde yaşananlarla her köşede karşımıza çıkan hayatlarla alakalı binlerce fotoğraf ve heykel yapabilirim. Her sabah durak yeri bellidir köşe başında simitçi Hasan amca her telden insan uğrak verir ona. Önlüğünün cebinde hazırdır bozuk paralar ama hepsi aynı kesede her seferinde yaşar aynı sıkıntıyı, paranızın üstünü vermek için tombala oynar gibi önlüğüne sokar elini o kadar bozuk para içinden size uzatacağı elli kuruşu arar. Beklettiği için mahcuptur kızarır yüzü Hasan amcanın, Moralinizin en bozuk anlarda bile denize düşen güneş kısa süreliği nede olsa tüm sıkıntınızı unutturur bir anda o güzel karenin keyfini çıkarırsınız. Yaşamayan azdır Emirgan'da yağmur yağarken arabanın içinde içilen tavşan kanı çayın ve onun camlarda bıraktığı buğunun üzerine yazılan bir kaç harfin anısını unutan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Galata Kulesi, Kız Kulesi, Boğaz... ve çok daha fazlası. Buraya bir link bırakacağım. İstanbul Boğazı'nda yat kiralamak isteyenler ve evlilik teklifi, doğum günü, parti ve daha pek çok etkinliği denizde düzenlemek isteyenlerin işine yarayacağını düşünüyorum. Boğaz'a gidip yatı oradan ayarlayıp pahalıya getirmektense uygun fiyata viravira.co sitesinden uygun fiyata tekne kiralayabilirsiniz. İstanbul'un muhteşem manzaralarına tanıklık etmek ve harika bir gün geçirmek için viravira.co'yu ziyaret edebilir ve programınızı hızlıca oluşturabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • İstanbul Denince Akla İlk Gelen Semtler

      İstanbul denince akla ilk gelen semtler   Ancak kimileri, neredeyse İstanbul’la yaşıt olmalarına, önemli mekanlara ev sahipliği yapmalarına karşın geride kalmayı, mütevazı olmayı seviyor. İşte onlardan bazıları: Bomonti, Harbiye ve Salacak.     İstanbul Life dergisi aralık sayısında bu semtleri araştırdı   Sayısız semti, sayısız caddesi ve sokağıyla neredeyse küçük bir ülkeyi andıran bir şehir İstanbul. Üstüne üstlük hepsi de şahsına münhasır, apayrı bir dünya. Kimileri Boğaz’a ev sah

      , Yer: Marmara Bölgesi

×
×
  • Yeni Oluştur...