Jump to content

Bahamalar


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bahamalar ( İspanyolca’da bajamar “Sığ Deniz”), tam adı Bahama Milletler Topluluğu,

Batı Hint Adalarının kuzey-kuzeydoğu sınırını oluşturan takımadalar ve ülke.

 

 

 

 

Amerika ülkeleri'nden biridir.

 

 

 

 

ABD’nin

Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında Küba ve Hispaniola'nın (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) kuzeyinde yer alır. 700 kadar ada ile sayıları 2400’e ulaşan çıplak kaya oluşumunu kapsar. Bahamalar'ın toplam yüz ölçümü 13939 km², nüfusu ise 261.000'dir (1991). Başkenti en önemli ada olan New Providence’deki

Nassau'dur. Diğer önemli adaları ise Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera'dır.

 

 

Konum: Karayipler'de, Kuzey

Atlas Okyanusunda adalar grubu, Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında, Küba ve

 

 

 

 

Hispaniola'nın kuzeyinde yer alır.

Coğrafi konumu: 24 15 Kuzey enlemi, 76 00 Batı boylamı

 

 

Haritadaki konumu: Orta Amerika ve

 

 

 

 

Karayipler

Yüzölçümü: toplam: 13,940 km²

 

 

kara: 10,070 km²

 

 

su: 3,870 km²

 

 

Sınırları: 0 km

 

 

Sahil şeridi: 3,542 km

 

 

İklim: İki mevsimli yumuşak astropik iklimi büyük ölçüde Stream Körfezi Akıntısı ile Atlas Okyanusu meltemlerinin etkisi altındadır. Kasırga mevsimi Temmuz ortalarından kasım ortalarına kadar sürer.

 

 

Arazi yapısı: Bahamalar, güney ve batısındaki karalardan derin kanallarla ayrılan bir denizaltı yükseltisinin su üstüne çıkmış uzantılarından oluşur. Adaların kıyıları mercan kayalıklarıyla çevrilidir.

 

 

Deniz seviyesinden yüksekliği: en alçak noktası: Atlas Okyanusu 0 m; en yüksek noktası: Alvernia dağı 63 m

 

 

Doğal kaynakları: tuz, kereste, tarıma elverişli topraklar

 

 

Arazi kullanımı: tarıma uygun topraklar: %1

 

 

otlaklar: %0

 

 

ormanlık arazi: %32

 

 

diğer: %67 (1993 verileri)

 

 

Doğal afetler: Tropikal kasırgalar su baskınlarına neden olarak zarar vermektedir.

 

 

 

 

Tarihçe

 

 

Bahamalar’ın ilk sakinleri

Kristof Kolomb'un Lucayan adını verdiği Aravak yerlileriydi. Bunların kökeni Güney Amerika’dan gelen ve Karayipler tarafından kuzeye Antil denizine sürülen Aravaklara dayanmaktadır. Komşu Karaiplerin tersine genellikle barışçı olan Aravaklar daha çok balıkçılık ve tarımla uğraşır insan eti yemezlerdi.

 

 

1492'de Yenidünya'ya varan Kristof Kolomb'un ilk olarak Bahamalarda Yerlilerce Guanahani olarak adlandırılan adaya ayak bastığı sanılmaktadır. İspanyollar Bahamalar’a yerleşmek için bir girişimde bulunmadılar ama düzenledikleri baskınlarla barışçı Aravakları toplayıp Hispaniola madenlerinde çalıştırdılar. Bu köle avları sonucu adaların nüfusu azaldı. Yüzyıl kadar sonra İngiliz göçmenler buraya geldiğinde adalarda hiç bir insan yaşamıyordu.

 

 

1629'da İngiliz Kralı

I. Charles Bahamları bakanlardan birine bağış olarak verdi. Bahamalar 1770’te Albermarle dükünün de aralarında yer aldığı Güney Carolina kolonisi sahiplerine yeni bir mülk kolonisi olarak verildi. Korsanlık başlıca geçim kaynağı ve yaşam biçimi haline geldi. Bahamalar 1917'de yeniden tahta bağlandıktan sonra korsanlığa son vermek için ciddi çabalar gösterildi. İlk krallık valisi olan Woodes Rogers büyük ölçüde kendi servetini harcayarak korsanlığı önlemeyi başardı. 1776’da bir kaç gün ABD Deniz Kuvvetlerinin, 1782-83 arasında da İspanya elinde kalan adalar, Versailles antlaşmasıyla (1783) yeniden İngiltere'ye verildi.

 

 

Mayıs 1963'te

 

 

 

 

Londra'da toplanan bir konferansta adalar için yeni bir anayasa hazırlandı. 1967 genel seçimlerinde

Lynden Pindling liderliğinde iktidara gelen İlerici Liberal Parti, ırk ayrımına son verilmesi ve tam bağımsızlık için çalışarak ekonomide yabancıların yerini Bahamalalıların almasını sağladı.

 

 

Bahamalar, 1973 yılında bağımsızlığını kazandı. 1983’te ise Karayipler Topluluğu ve Ortak Pazarı'na (CARICOM) üye oldu.

 

 

Doğal yapı

Bahamalar güney ve batısındaki karalardan derin kanallara ayrılan bir denizaltı yükseltisinin su üstüne çıkmış uzantılarından oluşur. Çoğu, dar ve uzun olan adaların Atlas Okyanusu’na bakan kuzeydoğu yamaçlarında kıyıya vuran dalgaların ve alize rüzgarlarının taşıdığı kumlardan oluşmuş tepecikler uzanır. Bahamlar’ın en yüksek noktası Cat Adasındaki

 

 

 

 

 

 

 

 

Alvernia dağıdır. Adaların etrafı mercan kayalıklarıyla çevrilidir. Bahamalar’da hiç akarsu yoktur.

 

 

İklim

Bahamalar'ın iki mevsimli yumuşak astropik iklimi büyük ölçüde Gulf Stream Akıntısı ile Atlas Okyanusu'nun meltemlerinin etkisi altındadır. Ortlama sıcaklık kış aylarında 21 derece, yaz aylarında 27 derecedir.

 

 

 

 

Nüfus

Bahamalar'da Avrupalılar ile köle ticareti yoluyla adalara getirilen Afrikalıların karışımından oluşan bir halk yaşar. Yalnızca 22 kadar ada ve köyde yerleşim vardır. Nüfusun %55,1’i kentlerde %44,9’u kıyılarda yaşar. Bahamlarda nüfusun beşte ikisi 10 yaşın altındadır. Ülkenin resmi dili İngilizcedir.

 

 

 

 

Ekonomi

Büyük ölçüde turizm ve uluslararası finans hizmetlerine dayanan bir Pazar ekonomisine sahip olan Bahamalar’ın 1989 gayri safi milli hasılası (GSMH) 2 Milyar 820 Milyon ABD dolarını bulmuştur. Tarımın GSMH ve istihdam içindeki payı %5 dolayındadır. Ülkenin gıda gereksiniminin nerdeyse tümü büyük ölçüde ABD’den yapılan ithalatla sağlanmaktadır. Bölgenin bol güneşli iklimi domates, muz, ananas, mango, guava, guanabana ve greyfurt gibi meyvelerin yetiştirilmesine elvermektedir. Madencilik yalnızca tuz ve çimento üretimine dayanır. Bahamalar’ın en önemli sanayi merkezi olan Büyük Bahama’daki Freeport’ta büyük bir çimento fabrikası vardır.

 

 

 

 

Kültür

Yerel halkın özelliklerini yansıtan Bahama kültürü, komşu adalardan gelme bazı etkiler de taşır. Çeşitli geleneksel toplu eğlencelerin en önemlisi Noel'i izleyen günde ve yılbaşında düzenlenen Jankanoo geçit törenidir. Törene katılanlar özel olarak kendilerine ayrılan ana caddede süslü giysiler içinde inek çanları ve davullar çalarak yürür ve Afrika kökenli goombay ritmi eşliğinde dans ederler. Nassau’da amatör koro tiyatro ve dans toplulukları yerel özellikler taşıyan gösteriler sunarlar. Bahamalılar son yıllarda resim ve edebiyat alanında çeşitli eserler vermişlerdir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Bahamalar'a Nasıl Gidilir?

   Yaklaşık 700 tane adasıyla Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida yarımadasının güneydoğusuna, Küba ve Dominik Cumhuriyeti'nin kuzeyinde bulunan Bahamalar (Bahama Milletler Topluluğu) tropik iklimi ve muhteşem sahilleri ile yaz sezonunda turizmin gözde noktalarından birisidir. Bahama Adaları, Florida'dan yaklaşık 250 kilometre kadar açıktadır. Güneyinde Karayip Adaları ile komşudur. Bahamalar özellikle yaz sezonu için turistlerin çokca tercih ettiği yerlerdendir. Türkiye'den Bahamalar'a gitmeni

   , Yer: Amerika

  • Bahamalar

   Bahamalar (İspanyolca’da bajamar “Sığ Deniz”), tam adı Bahama Milletler Topluluğu, Barı Hint Adalarının kuzey-kuzeydoğu sınırını oluşturan takımadalar ve ülke. Amerika Ülkeleri'nden biridir. ABD’nin Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında Küba ve Hispaniola’nın (Haiti ve Dominik Cumhuriyeti) kuzeyinde yer alır. 700 kadar ada ile sayıları 2400’e ulaşan çıplak kaya oluşumunu kapsar. Bahamalar’ın toplam yüz ölçümü 13939 km², nüfusu ise 261.000’dir.(1991) Başkenti en önemli ada olan New

   , Yer: Amerika

  • Bahamalar

   Nüfus: 305,655 Yüz ölçümü: 133,878 km² Para birimi: Bahama Doları (BSD) Telefon kodu: 1 Başkent: Nassau Yönetim Biçimi: Anayasal Monarşi Önemli şehirleri: Andros, Büyük Bahama ve Eleuthera Komşuları: Bahamalar 700 ada ve 2000 kayalıktan oluşan bir adalar topluluğudur. Florida eyaletinin güneydoğu kıyısı açıklarında, Küba ve Hispaniola`nın kuzeyinde yer alır. Ekonomi: Uluslararası finans, Turizm, Tarım'da domates, muz, ananas, mango, guava, guanabana ve

   , Yer: Amerika

×
×
 • Yeni Oluştur...