Jump to content

Sosyal Psikoloji Nedir?...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kuram; birçok olgudan sistematik biçimde birkaç temel ilkenin çıkarılması demektir, bir konunun sistemli bir biçimde açıklanmasıdır.

 

Denence (Hipotez); Her kuram , ilgilenilen olgu hakkında birkaç denence öne sürme imkanı verir. Bir kuramdan çıkarılabilir özel ve sınanabilir tahminlerdir.

 

3 BÜYÜK KURAMSAL YAKLAŞIM:

 

Güdüsel Yaklaşım,

Davranışçı Yaklaşım,

Bilişsel Yaklaşım.

 

1- GÜDÜSEL YAKLAŞIM: Bireyin güdülerine ya da ihtiyaçlarına odaklanmak gerekir. Kişinin içinde bulunduğu durumun, o duruma özgü ihtiyaçları yaratabilmesi ya da uyarabilmesi ve kişiyi ihtiyacı gidermeye yönelik davranışa yöneltmesidir. Örneğin; arkadaşlık ihtiyacını karşılayamayan biri doyumsuzluğunu derslerine çok yoğunlaşarak ya da alkol ya da uyuşturucu kullanarak gidermeye çalışabilir.

 

2- DAVRANIŞÇI YAKLAŞIM: Yalnızca gözlemlenebilir ve ölçülebilir davranışın incelenmesi gerektiğini öne süren psikolojik yaklaşımdır. Yaklaşıma göre davranışın öğrenilmesin 3 aşama vardır : klasik koşullanma, Edimsel Koşullanma, Gözlem yoluyla Öğrenme ya da model alma.

 

Klasik koşullanma: Bir uyarı tarafından doğal olarak uyarılan bir tepkinin , farklı ve nötr olan başka bir uyarıcı tarafından da uyarılabilir hale geldiği öğrenme türüdür.

 

Edimsel koşullanma: Belirli uyarıcıların var olduğu bir ortamda istemli davranışlar bir ödül kazanmak ya da cezadan kaçınmak için ortaya konur.

 

Gözlem yoluyla : Sosyal öğrenme kuramı tarafından önerilen , başkalarını izleyerek ya da taklit ederek gerçekleştirilen öğrenmedir.

 

Davranışın tamamen çevrenin bir fonksiyonu öne sürenler radikal davanışçılardır.

Çoğu sosyal psikoloğun benimsediği neo-davranışçılıkta , inançlar, duygular, düşünceler ve güdüler gibi gözlemlenemeyen psikolojik süreçler de davranışı anlamak için önemlidir.

 

Davranışçı yaklaşımım en önemli temsilcisi Floyd Allport ‘tur. Sosyal Psikoloji isimli kitabında davranışın şekillendirilmesinde çevrenin etkisine vurgu yapmış , psikologların gelecekte davranış ile çevre arasındaki ilişkinin yasalarını fark edeceklerini belirtir.

 

Sosyal Takas Kuramı; Bireylerin diğer bireylerle ilişkisini, o ilişkinin ödül ve bedellere göre yürütüldüğünü ileri sürer.

 

3- BİLİŞSEL YAKLAŞIM : Bazı sosyal psikologlar davranışçı yaklaşımı reddetmiş, bunu yerine bilişsel süreçler ve bilişsel temsiller yoluyla insanın aktif olarak çevresini yorumlama ve değiştirme gücüne odaklanan bilişsel psikoloji kavramını benimsemişlerdir.

 

Kökeni Gestalt psikolojisine dayanır, Gestalt okulu insanların nesneleri nasıl bir bütün olarak algıladıklarını inceleyen bir psikoloji okuludur.

 

Gestaltçı fikirleri sosyal psikolojiye uygulayan ilk psikolog , deneysel sosyal psikolojinin babası sayılan Kurt Lewin ‘dir.

 

Sosyal psikolojide önyargılar tutumların değiştirilmesi, günlük hayatta insan davranışının nedenlerine ilişkin yaptığımız atıflar gibi birçok konuyu açıklamada bilişsel yaklaşım kullanılmaktadır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Sosyal Psikoloji Nedir?

   Sosyal psikoloji diğer insanlarla etkileşimin ve sosyal ortamın bireyin tutum, düşünce, duygu ve davranışlarına etkisiyle ilgilenir. İnsan sosyal bir canlıdır ve gelişimin büyük bir kısmı da sosyal psikolojik olaylarda, tutum ve davranışlarda meydana gelir. Bu nedenle, gelişim psikolojisi ve sosyal psikoloji çalışmaları arasında binişiklik vardır. Tutumların sosyal uyuma etkisi, bilişsel çelişkinin tutumlara etkisi, bağlantı tarzlarının sosyal uyuma etkisi, sosyal psikoloji araştırmalarına veril

   , Yer: Psikoloji

  • Sosyal Psikoloji Nedir? - Sosyal Psikolojide Araştırma Yöntemleri...

   En geniş anlamı ile sosyal psikoloji kişiler arasındaki etkileşimlerin bilimidir Psikoloji ile sosyoloji arasında kalan bir alanda etkilidir Psikolojik sosyal psikoloji olayları bireyden çevreye doğru incelerken sosyolojik sosyal psikoloji olayları çevreden bireye doğru inceler Sosyal psikolojide belli başlı dört kuram vardır   a-Psikoanalitik kuram b-Davranışçı kuram c-Rol kuramı d-Alan kuramı   Sosyal psikolojinin kendi başına bir bilim olarak geçirdiği gelişimi yirminci yy'la ka

   , Yer: Psikoloji

×
×
 • Yeni Oluştur...