Jump to content

Sorunlu Kişilik Tipleri...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Her insanın kendi karakter yapısını iyi bilmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 12 değişik “kişilik özelliği” bulunduğunu söylüyor. Peki siz hangi gruba aitsiniz?

 

İletişim ve beraber paylaşılan hayatta kişilik özellikleri fazla dikkate alınmasa da giderek daha modernleşen günümüz toplum yapısı, bu önemli ayrıntıya dikkatimizi çekiyor. Geçen ay içinde “Makul Çözüm” adlı bir kitabı yayımlanan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, stres, mutluluk, aile, çocuk, psikolojik savaş gibi üzerinde çokça tartışılan kavramlar arasına şimdi de “kişilik” maddesini ilave etti. Kitabında stres, mutluluk, çocuk, başarı, planlama ve kişilik tipleri hakkında geniş açıklamalara yer veren Prof. Dr. Tarhan’la kişilik tipleri ve özellikleri üzerine konuştuk.

 

Karşınızdakini keşfedin

“Sorunlu kişilik tiplerinin iyi bilinmesinde fayda var. ‘Psikolojik Savaş’ kitabımda bunların bazılarını ele almıştım. Çok dikkat çektiğini fark ettim. İlişkide ve iletişimde olduğumuz insanların kişilik yapılarını bilmemiz davranışlarımızı kolaylaştıracaktır. Bu sebeple ‘Makul Çözüm’ kitabımda bunları özet olarak verdim. Burada, konunun daha iyi anlaşılması bakımından 12 problemli kişilik tipini özet olarak vermek istiyorum” diyen Prof. Dr. Tarhan, iletişim ve beraber hayatta kişilik farklılıklarının ne olduğunu etkileriyle birlikte şöyle açıklıyor:

 

1 Paranoid kişilik: Bunlar gururlu, kinci, kıskanç, alıngan, şüpheci, kuruntulu, savunmacı, aşırı dikkatli, tetikte, kusur arar, tenkidçi olur. Şaka kaldırmazlar. Hep kendini haklı ve üstün görürler. Çevresel savunucu konuşurlar.

 

Şizoidler içe dönük

2 Şizoid kişilik: Konuşurken gözünü kaçırır, çoğunlukla duygularını belli etmez, üzüntüsü, neşesi belli olmaz. İçe dönük yaşar, yalnızdır, topluma karışmaz. Yakınlık gösterene karşı soğuk davranır, iticidir. Yakın ve içten ilişki kurmaz.

 

3 Şizotipal kişilik: Garip, olağan dışı, egzantirik kişilerdir bunlar. Metafizik, belirsiz konuşurlar. Dengesiz, acayip hareketleri göze çarpar. İlişkileri kısıtlıdır, zor ilişki kurarlar. Anlaşılması güç kişiliktedirler, soğuk ve iticidiler.

 

4 Antisosyal kişilik: Yalancıdırlar. Huysuzluk en belirgin yanlarıdır. Kavgacı ve sosyal normlara uymayan kişilerdir. Cezadan ders almazlar. Sorumsuz, saygısız, denetimsiz kişilerdir. Suçluluk, pişmanlık duymazlar. Bencildirler, haz peşinde koşarlar.

 

5 Sınır kişilik: Kimlik duygusu, ilişkiler, duygularında dengesiz tutarsız kişilerdir. Uyuşturucuya yatkındırlar, mutlu olamazlar, hep zevk peşinde koşmak isterler. Çabuk incinir, çocuksu dengesizlikle bir saat önce sevdikleri şeyden bir saat sonra nefret ederler.

 

6Histrionik kişilik: Her şeyi abartırlar, rol yapmaya yatkındırlar, dikkati çekmekten hoşlanırlar. Yalanı kolay söylerler. Ayartıcı, çekici kişiler olup, seksten başka her şeyi seksüalize ederler. İlişkileri yapay ve yüzeyseldir. Sevgi açlığı çekerler, doymazlar, telkine yatkındırlar, hemen bağlanırlar.

 

7 Narsistik kişilik: Kafa yordukları konu zenginlik, aşk, güç, şöhrettir. Kendilerini aşırı beğenirler ve herkesten üstün görürler. Özel ilgi beklerler, beğeni ve onayla beslenirler. Beklentileri karşılanmazsa benlik saygıları düşer. Menfaatçidirler, kıskanç, küstah, nankördürler. Başkalarını kullanan, sömüren empati kuramayan özellikler gösterirler. Özel ve özenli olduklarını düşünür ve sıradan insan olmaktan korkarlar.

 

Utangaç ve çekingen

8 Kaçıngan kişilik: Utangaç, çekingen, nasıl göründüğünü fazla merak eden tiplerdir. Olumsuz değerlendirilmekten, tenkidden korkarlar. Elleri titrer, heyecanlıdırlar. İstemedikleri halde yalnız kalırlar. Aşırı heyecanlıdırlar, yüzleri kolayca kızarır.

 

Sorumluluk alamaz

9Bağımlı kişilik: Yalnız karar veremezler, girişim yapamazlar ve sorumluluk alamazlar. Hep alır, vermeyi bilmezler. İsteyicidirler, sanki başkaları ona borçludur. Çocuksudurlar, özgür bağımsız davranamazlar.

 

10 Pasif - agresif kişilik: İnatçı, pasif direnişçi, işi uzatan, erteleyen, savsaklayan tiplerdir. Kolayca küser, surat asarlar. Sessizdirler, öfkeyi küskünlükle ifade ederler. İnsanları çekiştirmekten özel bir zevk alırlar.

 

Obsesifler kibar

11Obsesif kişilik: Ayrıntılı konuşur, noktası noktasına anlatmak ister. Aşırı kibar, saygılı davranır, düzgün konuşurlar. Titiz, tertipli, düzenli, jilet gibi giyinirler. Kuralcıdırlar, esnek değildirler.

 

Mükemmeliyetçi, ayrıntıcı özellikleri hemen belli olur. Kararsız, erteleyen, kılı kırk yaran kişilerdir.

 

Sorumluluğa aşırı düşkün, hırslı, çok çalışan, çoğu zaman hırslı tiplerdir. Eski eşyayı kolay atamazlar ve cimrilik eğilimleri fazladır. Vehimli, kuruntulu olma eğilimindedirler. Kuralcılığa çok önem verirler. Aksi, dik kafalı, inatçı özellikleri fazladır.

 

12 Sado - mazohistik kişilik: Acı, eziyet çekmekten ve çektirmekten özel zevk alırlar. Acı çekerken çıkış yolu aramazlar hatta çanak tutarlar. Hakarete, kendini küçültmeye zemin hazırlarlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...