Jump to content

Reiki’nin 10 Kurali


Guest Daphne
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bu makalede, Reiki uygulamanızdan yararlanmak için yapabileceğiniz on şeyi – on prensip – yazacağım. Bu Japonya’dan veya Reiki’nin erken uygulamalarından gelen bir şey değil: sadece kendimin oluşturduğu bir şey. Bu makalenin tüm Reiki seviyelerindeki insanlara faydası olmasını umarım.

 

1) Reiki tamamen sizinle ilgilidir

 

Batı’da Reiki bazen bir tür tamamlayıcı terapi, elle tedavi tekniği veya Japon spiritüel şifa formu olarak sunulmasına rağmen, Reiki bununla ilgili değildir. Eğer Reiki uygulamanız başlıca başkalarını tedavi etmeyi içeriyorsa, amacını kaçırıyorsunuz, çünkü Reiki tamamen sizinle ilgilidir! Reiki kendinizi – iyileştirmek ve spiritüel ve kendini – geliştirme için kişisel bir uygulamadır. Öncelik sizdedir.

 

Usui zamanında başkalarını tedavi etmeye odaklanılmamıştı veya vurgulanmamıştı, gerçekte tedaviler onun öğretilerinin ana hedefinden biraz başka yöne dağıldı, Usui öğretisini “kişisel mükemmelliğe ulaşma sistemi” olarak adlandırmıştı. En başlangıcından, sistem kişisel gelişim ile ilgiliydi, başkaları üzerinde çalışmakla ilgili değildi.

 

Reiki vasıtası ile kendiniz için en büyük faydaları kazanmak için, hangi şekilde öğrenmiş olursanız olun, kendiniz üzerinde rutin bir çalışma oluşturmanız gerekir. Eğer Batı tarzı eğitim aldıysanız, düzenli olarak elle – şifa yapın, eğer Japon usulü Reiki biliyorsanız Hatsurei ho’yu uygulayın; eğer Usui Sensei’nin orijinal sistemini biliyorsanız, düzenli Hatsurei uygulamanıza bu kendini – tedavi meditasyonunu ekleyin.

 

Bazı insanların kendi üzerlerinde çalışmalarının ‘bencilce’ olduğunu düşündüklerini biliyorum, ama eğer kendinize doğru şekilde özen göstermezseniz, başka insanlara nasıl yardımcı olabilirsiniz ? Kendiniz üzerinde düzenli çalışarak, enerji için daha iyi bir kanal olursunuz ve tedavilerinizde daha etkili olursunuz.

 

(2) Uygulamanızı prensiplere dayandırın

 

Usui Sensei, onun prensiplerinde, onun ‘yaşamak için kurallarında’ köklenen basit bir spiritüel sistem oluşturdu. Bir kursta okunan ve bir kenara bırakılan talimatlar seti olması yerine, Usui’nin prensipleri onun sisteminin kalbidir ve enerji çalışması yapmak kadar prensipleri izleme ile de spiritüel gelişime ulaşıldığı söylendi. Eğer kendimizi ‘Reiki uygulayıcısı’ olarak düşünüyorsak, prensipleri izleyeceğiz.

 

Prensipleri ve yaşamlarımızı nasıl etkilediğini derinden düşünmeliyiz. Sıra ile her bir prensibi düşünmeli ve o prensibin düşüncelerimizi ve davranışlarımızı, ilişkilerimizi ve önceliklerimizi nasıl etkileyeceğini ve yönlendireceğini göz önüne almalıyız. Ve bunu, prensipleri sürekli bir rehberlik kaynağı olarak kullanarak düzenli olarak yapmalıyız, bunun etkileri zamanla bizde ve etrafımızdaki insanlarda gerçek bir fark yaratacaktır.

 

Prensipler, kendi yararınıza ve temas kurduğunuz insanların yararına, yaşamlarınıza damla damla besleyeceğiniz bir şeydir, düzenli olarak başvuracağınız ve düzenli olarak yansıtacağınız bir şeydir.

 

3) İnce düşünceliliği uygulayın

 

Çoğu Reiki kurslarında sözedilmemesine rağmen, ince düşünceliliğin uygulanması, prensipler kadar Usui’nin sisteminin önemli bir parçasıdır, ve gerçekte ince düşüncelilik prensiplerde gizlidir! İnce düşüncelilik, kişinin herhangi bir zamanda uygulayabileceği bir meditasyon formudur, yürümek veya bulaşık yıkamak gibi veya çay içmek gibi sıradan şeyler yaparken uygulayabileceği bir şey, ve o anda, yargılamadan, anda var olarak düşüncelerinizin ve eylemlerinizin tamamen bilincinde ve farkında olmayı kapsar.

 

‘Anda yaşadığınız zaman’ yaptığınız şeye kendinizi tamamen verirsiniz, o anın tam olarak farkında olursunuz, o zaman öfkenin olmadığı, üzüntünün olmadığı bir halde var olursunuz. Geçmişe saplanmayarak veya gelecek ile ilgili spekülasyon yapmayarak, şimdiki anı tam olarak kucaklayarak, prensipleri yaşarsınız ve ince düşüncelilik, alçakgönüllülük, dürüstlük, şefkat ve bağışlama getirir.

 

İnce düşünceli olma Mikao Usui’nin spiritüel prensiplerini deneyimlemenin bir yoludur.

 

(4) Her gün kendi üzerinizde çalışın

 

Reiki, bir süreliğine alacağınız, bir süre oynayacağınız ve sonra bırakacağınız bir şey değildir… Eğer tutarlı yararlar istiyorsanız, sürekli uygulama yapmalısınız. Prensipler “sadece bugün için” der. Bunu ayarlayabilirsiniz. Saatlerce olmasına gerek yok. Sadece 10 dakika uygulayın: on dakikanız vardır. On dakikanız yoksa, 10 dakika erken uyanın: problem çözüldü.

 

Yarın ne yapacağınızı düşünmeyin: sadece bugüne odaklanın.

 

Yarın geldiği zaman, aynısını yapın. On dakika bile olsa, Reiki ile bir şeyler yapın. Yarın için üzülmeyin: bugün bir şeyler yapın.

 

(5) Adanma anahtardır

 

Bunlar Reiki uygulama vasıtası ile zevk alınan harikulade faydalardır ve tüm yapmanız gereken enerji ile sürekli çalışmak, prensiplere odaklanmak ve ince düşünceliliği uygulamaktır. Faydalar kümülatif olarak, gittikçe artan bir şekilde gelir, görüyorsunuz, Reikiden en iyi sonucu almak istiyorsanız ara sıra uygulama yeterli değildir. Reiki her gün biraz zamanınızı hak ediyor. Birkaç basit şey, birkaç basit egzersiz veya rutin üzerinde sebatla çalışmalısınız ve onları gününüzün düzenli bir parçası yapmalısınız, dişinizi fırçalamak veya saçınızı taramak gibi.

 

Reiki ile kendiniz üzerinde düzenli çalışma alışkanlığı oluşturduğunuz zaman, bırakmanın zor olacağını göreceksiniz: eğer bir gün yapmadıysanız, hatsurei seansınızı veya kendinizi – tedaviyi gerçekten özlediğinizi göreceksiniz. Bu, kendinizi koymayı istediğiniz pozisyondur ve kendinizi her gün Reiki ile çalışmaya adayarak, bu noktaya erişirsiniz.

 

(6) Çok zorlamayın

 

Kendimizi adamaya ve Reiki vasıtası ile elde edilen bir çok yararları elde etmek için kendimiz üzerinde rutin çalışmayı oluşturmaya gereksinimimiz varken, aynı zamanda çok zorlanmadığımızdan, çok uzun süre çalışmadığımızdan emin olmalıyız ve uygulamamızı ciddiye almalıyız. Reikiden en iyi, nazik, sırt üstü ve hafif kalpli tarzda haz alınır, yumrukları sıkarak, alnı kırıştırarak, gergin olarak değil. Reikiyi zorlamıyoruz ve kendimiz üzerinde sert bir uygulamayı zorlamıyoruz.

 

Reiki daha çok bir su akıntısının akışına benzer ve biz o akıntıda duran kaba bir kayayız. Kaya şüphesiz düzgünleşir, ancak buna nazikçe, suyun sürekli akışı ile erişilir ve bu kendi zamanında gerçekleşir.

 

Diğer Reiki uygulayıcılarının kendilerine uygulama yaptıkları zaman veya uyumlama/güçlendirme alırken ya da başkalarını tedavi ederken yaşadıkları deneyimlerin bazılarını okumuş olabilirsiniz (renkler görme, özel şeyler hissetme) ve tüm bu şeyleri kendimiz fark edemeyebiliriz; çok az farkına varabiliriz. O zaman, biraz daha çok çalışırsak bu şeyleri fark edeceğimizi düşünebiliriz, bu şekilde ‘uygulamayı düzgün yapıyor’ olacağımızı düşünebiliriz.

 

Ama çok çalışmak ve şeyleri zorlamaya çalışmak ilerlemenize büyük bir engel koymanın en iyi yoludur. Çabalamaya son verdiğinizde ve sadece olduğunuzda en hızlı ilerlersiniz. Bir kenarda durun (metaforik olarak), egzersizleri yapın, insanları tedavi edin ve ne yaptığınızı ve neyi deneyimlemediğinizi düşünmeyin ve üzülmeyin. Nötral ve boş kalarak, beklentiye sahip olmazsınız. Bu en iyi yaklaşımıdr, sizin için en uygun hızda ilerlemenizi sağlayacak olan yaklaşımdır.

 

7) Mükemmel olmak zorunda değilsiniz

 

Uygulamanız sırasında gevşemiş, sırt üstü uzanmış ve hafif kalpli olmanın yanı sıra, mükemmel olmadığınız için kendinizi dövmediğinizden emin olun! Reiki vasıtası ile kendiniz için faydalar elde etmek veya diğer insanları başarılı şekilde tedavi etmek için mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Hiç kimse mükemmel değildir, sizin de olmanız gerekmez.

 

Belki de kendinize tedavi uygularken zihniniz konudan konuya geziniyor. Ne olmuş? Bu herkesin başına gelir. Buna üzülmeyin (prensiplerde üzülmek ile ilgili bir madde var). Bununla ilgili düşünmenize ve zihninizi boşaltmak için ‘iradenizi zorlamaya’ neden olur, şeyleri daha da kötüleştirirsiniz… ilk düşünceler ve sonra ilk düşüncelerden kurtulmak için tüm yeni düşünceler! Üzülmeyin. Düşüncelerinize dikkatinizi vermeyin. Bırakın geçip gitsinler. Dikkatinizi nazikçe yaptığınız şeye geri getirin. Sizden akan enerjiyi hissedin: kendinizin tedavi masasında yatan kişiyle bütünleştiğinizi imgeleyin. Zamanla zihniniz durulur, ve güzel boş bir meditatif halde daha çok zaman geçirirsiniz, ancak düşünceler tekrar gelebilir, ve bazı günler muhtemelen diğer düşüncelerden daha iyi olacaktır. Bu okeydir. Siz insansınız.

 

(8) ‘Neden’ sorusunu çözmeye çalışmayın

 

Reikiden en iyi şekilde faydalanmak için, özel bir şeyi neden deneyimlediğinizi – veya deneyimlemediğinizi – bulmaya çalışmak için çok fazla zaman ayırmamanızı tavsiye ederim. Seans sırasında sizin veya alıcının hangi rengi gördüğünü anlamaya çalışmayın veya kendinizi tedavi ederken gördüğünüz rengin önemini merak etmeyin. Ellerinizdeki özel bir duyumun ne olduğunu veya alıcının bedeninin özel bir bölgesine neden çok fazla enerji akışı hissettiğinizi ya da özel bir yere neden hiç enerji akmadığını merak etmeye devam etmeyin. Bu önemli değildir.

 

Eğer telaşla şeyleri düşünmeye, analiz etmeye ve sorgulamaya devam ederseniz, kafanız Reiki uygulamanızı gerçekten bozabilir. Düşünmeyin! Sadece olun. Zihninizi boşaltın, enerjiyle birleşin, eğer birisini tedavi ediyorsanız o zaman alıcı ile birleşin ve bırakın olsun. Tedavi yaparken enerji akışını izleyin, evet ve daha fazla enerjinin geldiği bölgelerde ellerinizi daha uzun süre tutun, ama nelerin olduğunu çözmeye çalışmaya başlamayın: Reiki bir çok seviyede çalışır ve nelerin olduğunu bilmezsiniz, böylece düşünmeyi bırakabilirsiniz ve olmasına izin verebilirsiniz: süreçten zevk alın, tedavilerinizden zevk alın ve zihinsel çabayı bırakın! Bu şekilde çok daha kolay olur!

 

(9) Sezginize güvenin

 

Hissettiğiniz veya hissetmediğiniz şeyleri sorgulamamanın yanı sıra, hissettiğiniz veya farkında vardığınız şeylerden şüphelenmemelisiniz. Eğer bir şey hissediyorsanız, onu hissediyorsunuzdur: onu siz oluşturmuyorsunuz. Bir şey hissetmenizi sağlayamazsınız. Kendinizi tedavi ederken, özel bir bölgede enerjinin size daha güçlü aktığını fark ediyorsanız, bunu kabul edin ve buna uyun, devam edin, orada diğer pozisyonlardan daha uzun süre durun. Bu, başkalarını tedavi ederken de uygulanır: ‘sıcak bir nokta’ hissediyorsanız, o duyumu kabul edin ve orayı daha uzun süre tedavi edin. Bedenin özel bir bölgesine çekiliyorsanız, bunu siz oluşturmuyorsunuz. Siz sezgiselsiniz ve sezgisel olarak çalışabilirsiniz. Tüm yapmanız gereken ikinci – tahmini ve kendinizden şüphelenmeyi bırakmak, dingin olmak ve sadece size geleni kabul etmektir. Bir anlamı olması gerekmez. Onu çözmeye çalışmayın: sadece kabul edin ve size uygun hissettirdiği şekilde tedavi edin.

 

(10) Saçma kurallara ve sınırlamalara aldırmayın

 

Bize öğretilmiş olan çeşitli gereksiz kuralları, düzenlemeleri ve sınırlamaları da atmalıyız. Reikinin, temeli olmayan insan – yapımı kurallarla kontrol edilmeye, körletilmeye ve sınırlandırılmaya ihtiyacı yoktur. Reiki güvenlidir ve Reiki basittir ve basit yaklaşımlar genelde en etkili olanlardır.

 

Kendimizi ve başkalarını tedavi ederken önceden belirtilmiş el pozisyonları setini takip etmek zorunda değiliz, Reikimizin çalışması için sözcükler setini söylemek zorunda değiliz. Birini tedavi etmek için özel bir sıra ile el ve beden hareketleri serisini takip etmek zorunda değiliz ve çeşitli tıbbi durumları olan insanları tedavi etmekten kaçınmak zorunda değiliz. Reiki güvenlidir ve Reiki her koşula adapte olabilir. Hepsi geçerli olan bir çok farklı çalışma şekillerine izin verir. Reikinin ‘tek bir’ kullanılma şekli yoktur.

 

Böylece, Reikinizden en fazla yararı almak için, ilk önceliğiniz olarak her gün kendinizle çalışmaya adanmanızı öneriyorum, ama eğer o günü kaçırırsanız kendinizi suçlamayın. Hatsurei ho ve kendini – tedaviyi uygulayın, prensiplere odaklanın ve günlük aktivitelerinizde daha çok ince düşünceli olun. Çok fazla zorlanmayın: hafif – kalpli olun ve kendinizi bağışlayın, çünkü mükemmel olmak zorunda değilsiniz. Zihniniz bir sürü düşünce, şüphe ve sorular ile doldurmayın: sadece nötral olun, beklentiniz olmasın, boş ve hoşnut olun. Ve basit yaptığınızdan emin olun.

 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu makalede, Reiki uygulamanizdan yararlanmak icin yapabileceginiz on seyi – on prensip – yazacagim. Bu Japonya’dan veya Reiki’nin erken uygulamalarindan gelen bir sey degil: sadece kendimin olusturdugu bir sey. Bu makalenin tum Reiki seviyelerindeki insanlara faydasi olmasini umarim.

1) Reiki tamamen sizinle ilgilidir

Bati’da Reiki bazen bir tur tamamlayici terapi, elle tedavi teknigi veya Japon spirituel sifa formu olarak sunulmasina ragmen, Reiki bununla ilgili degildir. Eger Reiki uygulamaniz baslica baskalarini tedavi etmeyi iceriyorsa, amacini kaciriyorsunuz, cunku Reiki tamamen sizinle ilgilidir! Reiki kendinizi – iyilestirmek ve spirituel ve kendini – gelistirme icin kisisel bir uygulamadir. Oncelik sizdedir.

Usui zamaninda baskalarini tedavi etmeye odaklanilmamisti veya vurgulanmamisti, gercekte tedaviler onun ogretilerinin ana hedefinden biraz baska yone dagildi, Usui ogretisini “kisisel mukemmellige ulasma sistemi” olarak adlandirmisti. En baslangicindan, sistem kisisel gelisim ile ilgiliydi, baskalari uzerinde calismakla ilgili degildi.

Reiki vasitasi ile kendiniz icin en buyuk faydalari kazanmak icin, hangi sekilde ogrenmis olursaniz olun, kendiniz uzerinde rutin bir calisma olusturmaniz gerekir. Eger Bati tarzi egitim aldiysaniz, duzenli olarak elle – sifa yapin, eger Japon usulu Reiki biliyorsaniz Hatsurei ho’yu uygulayin; eger Usui Sensei’nin orijinal sistemini biliyorsaniz, duzenli Hatsurei uygulamaniza bu kendini – tedavi meditasyonunu ekleyin.

Bazi insanlarin kendi uzerlerinde calismalarinin ‘bencilce’ oldugunu dusunduklerini biliyorum, ama eger kendinize dogru sekilde ozen gostermezseniz, baska insanlara nasil yardimci olabilirsiniz ? Kendiniz uzerinde duzenli calisarak, enerji icin daha iyi bir kanal olursunuz ve tedavilerinizde daha etkili olursunuz.

(2) Uygulamanizi prensiplere dayandirin

Usui Sensei, onun prensiplerinde, onun ‘yasamak icin kurallarinda’ koklenen basit bir spirituel sistem olusturdu. Bir kursta okunan ve bir kenara birakilan talimatlar seti olmasi yerine, Usui’nin prensipleri onun sisteminin kalbidir ve enerji calismasi yapmak kadar prensipleri izleme ile de spirituel gelisime ulasildigi soylendi. Eger kendimizi ‘Reiki uygulayicisi’ olarak dusunuyorsak, prensipleri izleyecegiz.

Prensipleri ve yasamlarimizi nasil etkiledigini derinden dusunmeliyiz. Sira ile her bir prensibi dusunmeli ve o prensibin dusuncelerimizi ve davranislarimizi, iliskilerimizi ve onceliklerimizi nasil etkileyecegini ve yonlendirecegini goz onune almaliyiz. Ve bunu, prensipleri surekli bir rehberlik kaynagi olarak kullanarak duzenli olarak yapmaliyiz, bunun etkileri zamanla bizde ve etrafimizdaki insanlarda gercek bir fark yaratacaktir.

Prensipler, kendi yarariniza ve temas kurdugunuz insanlarin yararina, yasamlariniza damla damla besleyeceginiz bir seydir, duzenli olarak basvuracaginiz ve duzenli olarak yansitacaginiz bir seydir.

3) Ince dusunceliligi uygulayin

Cogu Reiki kurslarinda sozedilmemesine ragmen, ince dusunceliligin uygulanmasi, prensipler kadar Usui’nin sisteminin onemli bir parcasidir, ve gercekte ince dusuncelilik prensiplerde gizlidir! Ince dusuncelilik, kisinin herhangi bir zamanda uygulayabilecegi bir meditasyon formudur, yurumek veya bulasIk yikamak gibi veya cay icmek gibi siradan seyler yaparken uygulayabilecegi bir sey, ve o anda, yargilamadan, anda var olarak dusuncelerinizin ve eylemlerinizin tamamen bilincinde ve farkinda olmayi kapsar.

‘Anda yasadiginiz zaman’ yaptiginiz seye kendinizi tamamen verirsiniz, o anin tam olarak farkinda olursunuz, o zaman ofkenin olmadigi, uzuntunun olmadigi bir halde var olursunuz. Gecmise saplanmayarak veya gelecek ile ilgili spekulasyon yapmayarak, simdiki ani tam olarak kucaklayarak, prensipleri yasarsiniz ve ince dusuncelilik, alcakgonulluluk, durustluk, sefkat ve bagislama getirir.

Ince dusunceli olma Mikao Usui’nin spirituel prensiplerini deneyimlemenin bir yoludur.

(4) Her gun kendi uzerinizde calisin

Reiki, bir sureligine alacaginiz, bir sure oynayacaginiz ve sonra birakacaginiz bir sey degildir… Eger tutarli yararlar istiyorsaniz, surekli uygulama yapmalisiniz. Prensipler “sadece bugun icin” der. Bunu ayarlayabilirsiniz. Saatlerce olmasina gerek yok. Sadece 10 dakika uygulayin: on dakikaniz vardir. On dakikaniz yoksa, 10 dakika erken uyanin: problem cozuldu.

Yarin ne yapacaginizi dusunmeyin: sadece bugune odaklanin.

Yarin geldigi zaman, aynisini yapin. On dakika bile olsa, Reiki ile bir seyler yapin. Yarin icin uzulmeyin: bugun bir seyler yapin.

(5) Adanma anahtardir

Bunlar Reiki uygulama vasitasi ile zevk alinan harikulade faydalardir ve tum yapmaniz gereken enerji ile surekli calismak, prensiplere odaklanmak ve ince dusunceliligi uygulamaktir. Faydalar kumulatif olarak, gittikce artan bir sekilde gelir, goruyorsunuz, Reikiden en iyi sonucu almak istiyorsaniz ara sira uygulama yeterli degildir. Reiki her gun biraz zamaninizi hak ediyor. Birkac basit sey, birkac basit egzersiz veya rutin uzerinde sebatla calismalisiniz ve onlari gununuzun duzenli bir parcasi yapmalisiniz, disinizi fircalamak veya sacinizi taramak gibi.

Reiki ile kendiniz uzerinde duzenli calisma aliskanligi olusturdugunuz zaman, birakmanin zor olacagini goreceksiniz: eger bir gun yapmadiysaniz, hatsurei seansinizi veya kendinizi – tedaviyi gercekten ozlediginizi goreceksiniz. Bu, kendinizi koymayi istediginiz pozisyondur ve kendinizi her gun Reiki ile calismaya adayarak, bu noktaya erisirsiniz.

(6) Cok zorlamayin

Kendimizi adamaya ve Reiki vasitasi ile elde edilen bir cok yararlari elde etmek icin kendimiz uzerinde rutin calismayi olusturmaya gereksinimimiz varken, ayni zamanda cok zorlanmadigimizdan, cok uzun sure calismadigimizdan emin olmaliyiz ve uygulamamizi ciddiye almaliyiz. Reikiden en iyi, nazik, sirt ustu ve hafif kalpli tarzda haz alinir, yumruklari sIkarak, alni kiristirarak, gergin olarak degil. Reikiyi zorlamiyoruz ve kendimiz uzerinde sert bir uygulamayi zorlamiyoruz.

Reiki daha cok bir su akintisinin akisina benzer ve biz o akintida duran kaba bir kayayiz. Kaya suphesiz duzgunlesir, ancak buna nazikce, suyun surekli akisi ile erisilir ve bu kendi zamaninda gerceklesir.

Diger Reiki uygulayicilarinin kendilerine uygulama yaptiklari zaman veya uyumlama/guclendirme alirken ya da baskalarini tedavi ederken yasadiklari deneyimlerin bazilarini okumus olabilirsiniz (renkler gorme, ozel seyler hissetme) ve tum bu seyleri kendimiz fark edemeyebiliriz; cok az farkina varabiliriz. O zaman, biraz daha cok calisirsak bu seyleri fark edecegimizi dusunebiliriz, bu sekilde ‘uygulamayi duzgun yapiyor’ olacagimizi dusunebiliriz.

Ama cok calismak ve seyleri zorlamaya calismak ilerlemenize buyuk bir engel koymanin en iyi yoludur. Cabalamaya son verdiginizde ve sadece oldugunuzda en hizli ilerlersiniz. Bir kenarda durun (metaforik olarak), egzersizleri yapin, insanlari tedavi edin ve ne yaptiginizi ve neyi deneyimlemediginizi dusunmeyin ve uzulmeyin. Notral ve bos kalarak, beklentiye sahip olmazsiniz. Bu en iyi yaklasimdir, sizin icin en uygun hizda ilerlemenizi saglayacak olan yaklasimdir.

7) Mukemmel olmak zorunda degilsiniz

Uygulamaniz sirasinda gevsemis, sirt ustu uzanmis ve hafif kalpli olmanin yani sira, mukemmel olmadiginiz icin kendinizi dovmediginizden emin olun! Reiki vasitasi ile kendiniz icin faydalar elde etmek veya diger insanlari basarili sekilde tedavi etmek icin mukemmel olmak zorunda degilsiniz. Hic kimse mukemmel degildir, sizin de olmaniz gerekmez.

Belki de kendinize tedavi uygularken zihniniz konudan konuya geziniyor. Ne olmus? Bu herkesin basina gelir. Buna uzulmeyin (prensiplerde uzulmek ile ilgili bir madde var). Bununla ilgili dusunmenize ve zihninizi bosaltmak icin ‘iradenizi zorlamaya’ neden olur, seyleri daha da kotulestirirsiniz… ilk dusunceler ve sonra ilk dusuncelerden kurtulmak icin tum yeni dusunceler! Uzulmeyin. Dusuncelerinize dikkatinizi vermeyin. Birakin gecip gitsinler. Dikkatinizi nazikce yaptiginiz seye geri getirin. Sizden akan enerjiyi hissedin: kendinizin tedavi masasinda yatan kisiyle butunlestiginizi imgeleyin. Zamanla zihniniz durulur, ve guzel bos bir meditatif halde daha cok zaman gecirirsiniz, ancak dusunceler tekrar gelebilir, ve bazi gunler muhtemelen diger dusuncelerden daha iyi olacaktir. Bu okeydir. Siz insansiniz.

(8) ‘Neden’ sorusunu cozmeye calismayin

Reikiden en iyi sekilde faydalanmak icin, ozel bir seyi neden deneyimlediginizi – veya deneyimlemediginizi – bulmaya calismak icin cok fazla zaman ayirmamanizi tavsiye ederim. Seans sirasinda sizin veya alicinin hangi rengi gordugunu anlamaya calismayin veya kendinizi tedavi ederken gordugunuz rengin onemini merak etmeyin. Ellerinizdeki ozel bir duyumun ne oldugunu veya alicinin bedeninin ozel bir bolgesine neden cok fazla enerji akisi hissettiginizi ya da ozel bir yere neden hic enerji akmadigini merak etmeye devam etmeyin. Bu onemli degildir.

Eger telasla seyleri dusunmeye, analiz etmeye ve sorgulamaya devam ederseniz, kafaniz Reiki uygulamanizi gercekten bozabilir. Dusunmeyin! Sadece olun. Zihninizi bosaltin, enerjiyle birlesin, eger birisini tedavi ediyorsaniz o zaman alici ile birlesin ve birakin olsun. Tedavi yaparken enerji akisini izleyin, evet ve daha fazla enerjinin geldigi bolgelerde ellerinizi daha uzun sure tutun, ama nelerin oldugunu cozmeye calismaya baslamayin: Reiki bir cok seviyede calisir ve nelerin oldugunu bilmezsiniz, boylece dusunmeyi birakabilirsiniz ve olmasina izin verebilirsiniz: surecten zevk alin, tedavilerinizden zevk alin ve zihinsel cabayi birakin! Bu sekilde cok daha kolay olur!

(9) Sezginize guvenin

Hissettiginiz veya hissetmediginiz seyleri sorgulamamanin yani sira, hissettiginiz veya farkinda vardiginiz seylerden suphelenmemelisiniz. Eger bir sey hissediyorsaniz, onu hissediyorsunuzdur: onu siz olusturmuyorsunuz. Bir sey hissetmenizi saglayamazsiniz.

Kendinizi tedavi ederken, ozel bir bolgede enerjinin size daha guclu aktigini fark ediyorsaniz, bunu kabul edin ve buna uyun, devam edin, orada diger pozisyonlardan daha uzun sure durun. Bu, baskalarini tedavi ederken de uygulanir: ‘sicak bir nokta’ hissediyorsaniz, o duyumu kabul edin ve orayi daha uzun sure tedavi edin.

Bedenin ozel bir bolgesine cekiliyorsaniz, bunu siz olusturmuyorsunuz. Siz sezgiselsiniz ve sezgisel olarak calisabilirsiniz. Tum yapmaniz gereken ikinci – tahmini ve kendinizden suphelenmeyi birakmak, dingin olmak ve sadece size geleni kabul etmektir. Bir anlami olmasi gerekmez. Onu cozmeye calismayin: sadece kabul edin ve size uygun hissettirdigi sekilde tedavi edin.

(10) Sacma kurallara ve sinirlamalara aldirmayin

Bize ogretilmis olan cesitli gereksiz kurallari, duzenlemeleri ve sinirlamalari da atmaliyiz. Reikinin, temeli olmayan insan – yapimi kurallarla kontrol edilmeye, korletilmeye ve sinirlandirilmaya ihtiyaci yoktur. Reiki guvenlidir ve Reiki basittir ve basit yaklasimlar genelde en etkili olanlardir.

Kendimizi ve baskalarini tedavi ederken onceden belirtilmis el pozisyonlari setini takip etmek zorunda degiliz, Reikimizin calismasi icin sozcukler setini soylemek zorunda degiliz. Birini tedavi etmek icin ozel bir sira ile el ve beden hareketleri serisini takip etmek zorunda degiliz ve cesitli tibbi durumlari olan insanlari tedavi etmekten kacinmak zorunda degiliz. Reiki guvenlidir ve Reiki her kosula adapte olabilir. Hepsi gecerli olan bir cok farkli calisma sekillerine izin verir. Reikinin ‘tek bir’ kullanilma sekli yoktur.

Boylece, Reikinizden en fazla yarari almak icin, ilk onceliginiz olarak her gun kendinizle calismaya adanmanizi oneriyorum, ama eger o gunu kacirirsaniz kendinizi suclamayin. Hatsurei ho ve kendini – tedaviyi uygulayin, prensiplere odaklanin ve gunluk aktivitelerinizde daha cok ince dusunceli olun. Cok fazla zorlanmayin: hafif – kalpli olun ve kendinizi bagislayin, cunku mukemmel olmak zorunda degilsiniz. Zihniniz bir suru dusunce, suphe ve sorular ile doldurmayin: sadece notral olun, beklentiniz olmasin, bos ve hosnut olun. Ve basit yaptiginizdan emin olun.

 

(dır)

gulernameste_reikikure.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Reiki tamamen sizinle ilgilidir

Bati’da Reiki bazen bir tur tamamlayici terapi, elle tedavi teknigi veya Japon spirituel sifa formu olarak sunulmasina ragmen, Reiki bununla ilgili degildir. Eger Reiki uygulamaniz baslica baskalarini tedavi etmeyi iceriyorsa, amacini kaciriyorsunuz, cunku Reiki tamamen sizinle ilgilidir! Reiki kendinizi – iyilestirmek ve spirituel ve kendini – gelistirme icin kisisel bir uygulamadir. Oncelik sizdedir.

paylaşım mükemmel evet reiki de temiz bi kanal olmak istiyosak nasılki araba kullandıkça ustalaşıyosak zaman geçtikçede reikide ustalaşıyosun.ben egitimimi avrupadaki bi hocadan alıyorum.kendin iyileşmeden zaten başkasını iyileştiremiyosun.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...