Jump to content

Yogaya Yeni Başlayanlar İçin Uygulama


Guest Daphne

Önerilen Mesajlar

Yoga sözcügü Sanskritçe’den yug sözcügüyle ayni kökten gelmektedir. Yug 'boyunduruk' demektir.Yoga bedenin,zihnin ve ruhun tam kontrolü anlaminda da yorumlanabilir.Ayni zamanda Yoga "birlestirmek" “bütünlesmek” anlamina da gelir. Yani insani, öncelikle kendiyle daha sonrada evrendeki canli ve cansiz olan her seyle birlestirmek, bütünlestirmek demektir.

 

Yoga bir din degildir. Kadim kaynaklardan elde edilen bilgilere gore yoga çok eski uygarliklar tarafindan da bilinen ve uygulanan bir bilgidir.Bundan yaklasik 2000 yil once ünlü Hint bilgesi Patanjali Yoga Sutralari adini verdigi kitabinda bu kadim bilgiyi 8 basamak altinda toparlayarak insanlarin kullanimina sunmustur. Patanjali’nin Yoga Sutralarinda yoga 8 basamakli yol olarak belirtilmis “Ashtanga Yoga “ adini almistir.(ashta: sekiz,anga:ana dal anlamina gelir).Bunlar:

1. Yama - (kendini tutma, geri çekme)Negatiflerden arinma

2. Niyama (yerine getirme uyma) Pozitifleri güçlendirme

3. Asana Duruslar

4. Pranayama Nefesçalismasi

5. Pratyahara Duygu ve düsüncelere hakimiyet

6. Dharana - Konsantrasyon çalismalari

7. Dhyana - Meditasyon çalismalari

8. Samadhi - Evrenle bütünlesme

 

Günümüzde insanlar genellikle yoganin sadece 3. basamagi olan Asanalar’i (duruslar) uyguluyorlar.Oysa asanalardan ve kendimizden en iyi verimi almak, bedensel,fiziksel ve ruhsal gelisimimize katkida bulunmak istiyorsak yogayi bir bütün olarak ele almaliyiz.Yoga bir inanç sistemi degildir .Yoga kadim bir bilimdir.Hiçbir kültüre,kisiye ait de degildir.Yoga evrenseldir ve hepimizindir.Hangi yasta, fiziksel durumda olursaniz olun yogaya hemen baslayabilirsiniz.Yoga bedensel ve ruhsal sagligimiz için bir koruyucu,önleyici olmasinin yanisira mevcut rahatsizliklarimiz içinde tedavi edicidir.Evde, ofiste ya da herhangi bir yerde uygulayabileceginiz pratikliktedir.Nefes ve gevseme teknikleri ile gerginligi,stresi atabilir, fiziksel uygulamalarla yorgunlugun üstesinden rahatlikla gelebilirsiniz.

 

Herkes yoga yapabilir.Yaslanmayi yavaslatabilir,stresten,depresyondan, yorgunluktan kurtulabilir,bagisiklik sisteminizi güçlendirebilir, varolan rahatsizliklarinizla basa çikabilirsiniz.Hayata daha sevgi dolu ve olumlu bakmayi ögrendikçe, kendinizle bütünlestikçe,çevrenizdeki insanlari da etkiler,degistirirsiniz.Siz degisiyorsunuz,sizin sizle iletisiminiz degistikçe, olaylara, insanlara, hayata bakis açiniz degistikçe, kendi realitenizi kendiniz yaratmaya da basliyorsunuz .. Saglikli bir beden,zihin,ruh ve iliskiler için yoganin herhangi bir zamana, dine, kisiye ya da kültüre ait olmayan bilgisi yol göstericiniz olsun.

 

-Namaste

-Anasuya

 

YENI BASLAYANLAR IÇIN SAVASANA (Ceset Durusu)

*Yararlari

Bedeni gevsetmede çok etkilidir,beyni rahatlatir,strese ve hafif depresyona iyi gelir.Gerilimi azaltir.

-Akli sakinlestirir.

-Basagrisini, uykusuzlugu ve yorgunlugu azaltir.

-Düsük tansiyona iyi gelir.

 

 

*Uyarilar

Sirt agrisi olanlar yerde uzanirken bacaklarini dizlerden kirabilirler.

Hamileler omuzlarini ve basini yerden yükseltmek için bir yükselti kullanabilirler.

 

 

*Uygulama

Sakin bir ortamda yere sirtüstü uzanin.

Kollariniz ve bacaklariniz hafifçe bedeninizden ayri dursun.

Avuç içleriniz yukari baksin.

Bedeniniz rahat ve gevsek olsun.

 

Bu pozisyondayken gözlerinizi kapatin ve farkindaliginizi nefesinize yöneltin.Burnunuzdan sakin ve normal nefesler alip verin.Yine bu pozisyonda,farkindaliginiz karninizda olarak, nefes alirken karninizi sisirip nefes verirken karninizi indirebilirsiniz.Dogru nefes alis-veris budur.

 

Bu durusta 5 dakikadan 30 dakikaya kadar kalabilirsiniz.Yerden kalkarken sag bacaginizi dizden bükün.Sol kolunuzu basinizin üstünden ileri dogru uzatin.Sag kolunuzu göbeginize koyun hafifçe kendinizi sol tarafa döndürün.Burdan ellerinizi yere koyarak ve yerden destek alarak yavas yavas kalkin.

 

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...