Jump to content

Kaplıcalar Diyarı Sivas


Sidre

Önerilen Mesajlar

Kangal Balıklı Kaplıca, Sıcak ve Soğuk Çermik başta olmak üzere birçok kaplıcanın bulunduğu Sivas, jeotermal kaynaklarıyla yatırımcılar açısından gözde bir merkez olarak görülüyor.

 

kaplicalar-diyari-sivas-4170095.Jpeg

 

Kangal Balıklı Kaplıca, Sıcak ve Soğuk Çermik başta olmak üzere birçok kaplıcanın bulunduğu Sivas, Jeotermal kaynaklarıyla yatırımcıları bekliyor.

 

"Kaplıcalar diyarı" olarak adlandırılan Sivas'ta, Maden Tetkik Arama (MTA) Bölge Müdürlüğü yeni jeotermal kaynakların bulunması için çalışmalarını sürdürüyor.

 

Bu kapsamda, merkeze bağlı Yukarıyıldızlı köyünde bir süre önce bulunan jeotermal kaynak, turizme kazandırılmayı bekliyor. MTA Sivas Bölge Müdürü Emrah Ayaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sivas'ın jeotermal kaynaklar bakımından önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, "Sivas, jeotermal kaynakların özelliği, bileşimi açısından önemli bir yöremiz. Kangal Balıklı Kaplıcası ve Kalkım Kaplıcası, dünyada 'doktor balıkları' ile ünlü önemli iki kaplıca. Dolayısıyla, jeotermal kaynaklar ve balıklı kaplıcalar anlamında Sivas son derece önemli bir yer" dedi.

 

MTA Bölge Müdürlüğü olarak merkeze bağlı Yukarıyıldızlı köyünde 2012 yılında yaptıkları araştırmalar sonucu yeni bir jeotermal kaynak bulduklarını ifade eden Ayaz, su sıcaklığı 37 santigrat derece olan kaynağın, 200 litre/saniye debiye sahip olduğunu kaydetti.

 

Bu suyun, mineralce zengin bir su olduğuna dikkati çeken Ayaz, "Dolayısıyla dermatolojik olarak deri hastalıklarının giderilmesinde önemli özellikleri var. Kaplıca yatırımı için çok önemli bir yer. Burası, sağlık turizmine yönelik altyapı oluşturulmasına müsait bir yer" ifadesini kullandı.

 

Sivas'taki jeotermal kaynakların düşük sıcaklıklı sulardan oluştuğunu aktaran Ayaz, düşük sıcaklıklı suların özellikle kaplıca kullanımına elverişli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

 

"Suların içindeki mineral bileşimi kendine özgü bir özelliğe sahip. Bazı deri hastalıkları ve bazı romatizmal hastalıkların iyileştirilmesinde olumlu tesirler yapıyor. İçme uygulamaları şeklinde de mide ve bağırsak hastalıklarının giderildiğine yönelik tespitler olduğu ifade ediliyor. Bu suların özellikle kaplıca kullanımına uygun olduğuna yönelik Reklam ve tanıtım ağının yapılması lazım. Reklam ve tanıtımı çok iyi yapılırsa dünyanın herhangi bir yerindeki bir insan bile, o suyun özelliklerinden dolayı Sivas'a gelecektir. Mineral bileşimi oldukça önemli. Sivas yöresindeki sular mineralce zengin."

 

"Nereye kuyu açsanız su çıkıyor"

Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ise Yukarıyıldızlı köyünde çıkan jeotermal kaynağı belediye olarak ihaleyle aldıklarını belirterek, yatırımcının önünü açmak istediklerini söyledi.

 

Bu kaynağın Sivas'a hayırlı uğurlu olmasını dileyen Ürgüp, termal kaynakları aktif hale getirerek yatırımcıları Sivas'a çekmeyi hedeflediklerini belirterek, "O bölgede Sıcak Çermik de var. Sivas, bir turizm merkezi olacaktır. İnşallah önümüzdeki yıllarda Sivas, bu özelliğini kazanacaktır. Bu bölge, 5 yıldızlı birçok oteli kaldırabilecek jeotermal zenginliğe sahip. Bölgede nereye kuyu açsanız belirli derinliğe indikten sonra su çıkıyor. Kaynakların iyi kullanılması, tüketilmemesi lazım" diye konuştu.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...