Jump to content

Lens Kullanıcılarına Uyarılar...


Renan

Önerilen Mesajlar

Ankara Özel Güven Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Orhan, kontakt lensler konusunda “İnternetten lens alışverişi riskli” dedi.

 

Göz Hastalıkları Bölümü uzmanlarından Prof. Dr. Orhan, kullanım oranı hayli yüksek olan kontakt lenslerle ilgili uyarılarda bulundu. Gözde kırma kusurlarının miyopi, hipermetropi ve astigmatizma olarak üç grupta incelendiğini hatırlatan Prof. Dr. Orhan, “Bu üç kırma kusuru her yaş grubunda görülebilmektedir. Kırma kusurlarının çağımızda giderek artması sonucunda gözlük kullanmak istemeyen kişiler için kontakt lens alternatifi bulunmaktadır.

 

Gaz geçirgen sert lensler yüksek astigmat ve keratokonus tedavisinde kullanılırken, oksijen geçirgenliği yüksek yeni nesil yumuşak kontakt lensler, miyopi, hipermetropi, astigmat ve yakın görme güçlüğü için kullanılmaktadır. Kontakt lens kullanırken hijyen - temizlik kurallarına uyulması gerekir. Uygun çaplı ve kornea üzerinde yeterince hareket edebilen, oksijen geçirgenliği yüksek kontakt lensler tercih edilmelidir” şeklinde konuştu.

 

“İNTERNETTEN LENS ALINMASI RİSKLİ”

 

Günlük kullan-at lensler, aylık kontakt lensler, yakın ve uzağı düzelten multifokal kontakt lensler ve astigmatizmayı düzelten torik yumuşak kontakt lensler gibi çeşitli özellikte lensler bulunduğunu kaydeden Prof. Dr. Orhan, şöyle devam etti:

 

“Bilimsel çalışmalarda, düzgün bir göz muayenesi olmadan, deneme lensi kullanmadan ve hekim kontrolü olmadan internet ortamından temin edilen kontakt lenslerde, özellikle renkli kontakt lenslerde kornea - göz yüzeyinde sorun çıkma ihtimali çok daha yüksek bulunmuştur. Kontakt lens kullanımı sırasında ortaya çıkan göz kızarıklığı, batma, çapaklanma, ışık hassasiyeti ve ağrı gibi şikayetler önemsenmeli ve vakit geçirmeden kontrol edilmelidir.”

 

LENS KULLANANLAR İÇİN ÖNEMLİ UYARILAR

 

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Mehmet Orhan, lens seçimi ve kullanımına ilişkin ise şu önemli uyarılarda bulundu:

 

“Kontakt lens kullanan kişiler el, yüz, kirpikli kenar, kontakt lens, lens kabı temizliğine çok dikkat etmek zorundadır. Lens takmadan ve çıkarmadan önce eller en az 1 dakika süreyle sabunlanmalıdır. Lensler ile uyumamalı, denize, havuza, duşa girilmemelidir. Gözde kızarıklık, batma, ağrı, görme bulanıklığı, ışığa karşı hassasiyet, çapaklanma ve aşırı sulanma olması halinde lensler takılmamalı, takılı ise hemen çıkartıp vakit geçirmeden hekime müracaat edilmeli, eş-dost tavsiyesi damlaları kullanılmamalıdır. Kontakt lensin süreli olduğu unutulmamalı, süresinden uzun kullanıp göz sağlığı riske atılmamalıdır.

 

Temizlik kurallarına uyarak, göze uygun lens kullanılması, gözde hasara yol açmadan uzun yıllar lens kullanılmasını sağlar. Lens kullanan kişiler şikayetleri olmasa da göz doktorlarına 6 ayda bir periyodik kontrollerini yaptırmalıdır.Renkli kozmetik kontakt lenslerle asla uyunmamalı, nezle, grip, üst solunum yolu enfeksiyonu olunduğunda, dudak kenarında uçuk çıktığı durumlarda enfeksiyon geçinceye kadar lens takılmamalıdır.”

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
кυвiŁαу

Kontakt lens takma zorunluluğu olanlar ayrı tabi ama gözlük kullanabilecekken gurur yapıp lens takmakta inat eden insanlar var. Astigmatizma rahatsızlığım yüzünden iki yıldır gözlük kullanıyorum. Gözlüğe alışma sorunum bile olmadı. Taktığım an kaynaştık.

 

Bu arada gözlüğe alışmak diye bir kavramın olmadığını geçen hafta öğrendim. Gözlüğümün camını değiştirmek için göz doktoruna kontrole gitmiştim. Numarayı yazdı. Üç gün sonra yeni gözlüğü taktığımda basbayağı babaannemin gözlüğünü takmış hissine kapıldım. Çok hafif belki ama rahatsız ediyordu. Gözlükçü "alışırsın" dedi ve doktorun yazdığı numaranın bu olduğunu söyledi. Ertesi gün farklı bir gözlükçüye gittim. Camları kontrol ettirdim. Doktor beyler numarayı büyük yazmışlar. 90 lira zarara soktu herif beni.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...