Jump to content

‘Son Ustalar’ Resim Sergisi


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Bicakci-620x342.jpg

 

Ressam Mehmet Ali Diyarbakırlıoğlu’nun, 1990’lı yılların başından beri üzerinde çalıştığı “Kaybolan Meslekler” projesi kapsamındaki yeni sergisi İstanbul Ticaret Odası’nın katkısıyla, Yeni Camii Hünkar Kasrı’nda 10-25 Nisan 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek.

1976 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim bölümünü Prof.Neşet Günal atölyesinde bitiren sanatçı Mehmet Ali Diyarbakırlıoğlu, İstanbul Mecidiyeköy Lisesi’nde kısa dönem öğretmenlik yapar, sonrasında gazetecilik mesleğini öğretmenliğe tercih eder. Spor gazeteciliği yıllarında çektiği spor fotoğrafları ile bir çok ödül almıştır. 1990’lı yılların başında tasarladığı “Kaybolan Meslekler” projesi sanatçının yıllar içinde açtığı çoğu sergilerinin ana temasını oluşturur. Bu proje son yıllarda birçok başka projeye de ilham kaynağı oldu.

Sanatçı, modernizmin bütün sanat kollarında yoğun bir şekilde hissedildiği 20. yüzyılın sonlarında Türk Resim Sanatının içinde kendine özgü bir sanatçıdır. Eserlerinde naif izler bulunmakla birlikte tamamen bu grupta değerlendirilemez. Resimlerindeki bütünü tamamlayan dekoratif öğeleri sabırla ve incelikle işlemesi dikkate değerdir.

Çağdaşlıkla geleneği fırçasıyla ustaca harmanlayan Diyarbakırlıoğlu, figüratif anlatımın günümüzdeki başta gelen temsilcilerindendir. Gerçekliği tüm sadeliği içinde tuvallerine yansıtan sanatçı, “Kaybolan Meslekler” teması üzerinde yıllardır sürdürdüğü çalışmalarıyla çok değerli tablolar üretmiş olmanın yanında yok olmuş bir yaşam tarzını ve Anadolu kültürünü kendine özgü yorumuyla gelecek nesillere aktarıyor.

“Kaybolan Meslekler ve Son Ustalar” adındaki kitapları, İstanbul Ticaret Odası prestij yayınları arasında iki cilt halinde yayınlanmıştır. Sanatçının ustalık dönemi eserleriyle hazırladığı bu sergiyi, İstanbul Ticaret Odası’nın katkısıyla, Yeni Camii Hünkar Kasrı’nda Cumartesi ve Pazar günleri dahil 10-25 Nisan 2014 tarihleri arasında izleyebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...