Jump to content

Histerik Körlük...


Renan

Önerilen Mesajlar

Histerik Körlük Nedir - Histerik Körlüğün Tedavisi - Histerik Körlük Neden Olur

 

İnsanoğlunun başına şu hayatta herşey gelebilir. Bir an sonra başımıza ne geleceğinin garantisi yoktur. Özellikle yollarda trafik canavarı varken sapasağlam eve gelmek bile bir mucizedir. Bazı durumlarda meydana gelen kazalarda geçici körlük olayı yaşanabilir. Buna tıp dilinde Histerik Körlük denir. Bu durum tamamen psikolojik bir olaydır.

 

Histerik körlük hangi bir yaralanma, hastalık ya da travma durumlarında bir hastanın geçici olarak görmesini imkansız kılan psikolojik bir durumdur. Tıp uzmanları, histerik körlüğü konversiyon bozukluğunun yani psikolojik stresi, fiziksel bir şekilde göstermek için bir ön koşulu olarak sınıflandırır. Bu hastalığın pek çok nedeni olmakla birlikte, bunların çoğu, bu geçici körlüğü tetikleyen anksiyete ya da diğer bazı tip psikolojik travmalardır . Görme geçici kaybına muzdarip olan kişilerde görülen Psikolojik rahatsızlıklar neticesinde görülen histerik körlük belirtileri aynı zamanda söz konusu rahatsızlığa uygulanacak olan tedavi seçenekleri keşfetmede de yardımcı olabilir.

 

Histerik Körlük Neler Olur?

 

Bu geçici görme kaybı türü ile karşılaştığınızda, duygusal karmaşa nedeniyle, gözlerinizin geçici olarak görme kaybı yaşaması, beyin ile göz arasındaki görsel iletişimin suni bir biçimde kesilmesine yani görme reseptörlerinin çalışmamasına neden olmaktadır. Bu durumda beyin, sanki gözden hiç bir görüntü sinyali almıyormuş gibi davranmaktadır. Bir tür geçici bir körlük yaşamanıza neden olan şey, bir depresyon ya da diğer duygu durum bozuklukları olabilir. Bu bozukluk genellikle kadın ve genç erişkinlerde yaygın olarak görülmektedir.

 

Histerik Körlüğün Tedavisi

 

Her ne kadar Histerik Körlüğün baştan önlenmesi neredeyse imkansız olsa da rahatsızlık başladıktan sonra elbette bir takım tedavi seçenekleri uygulamak mümkündür. Bu rahatsızlık genellikle stresli bir olay, duygusal çatışma ya da diğer ruh sağlığı sorunlarından kaynaklandığı için bir göz doktorundan ziyade, bir psikolog ya da psikiyatrist hekime tedavi olmalısınız. Histerik Körlüğin olası tedavi seçenekleri şunlardır:

 

-Histerik Körlüğün belirtilerinden yola çıkarak bu rahatsızlığa neden olan etmenleri tespit etmek ve bu etmenleri ortadan kaldırmaya yönelik bir psikoterapi tedavisi uygulaması yapmak.

 

-Stres ve baskıdan dolayı kaynaklanabildiği için strese neden olan şeyi ortadan kaldırmak

 

- Bir uzmandan hipnoz tedavisi almak. Çünkü hipnozla bilinçaltına kolayca inilebildiği için histerik körlüğe neden olan faktörler kolaylıkla tespit edilebilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...