Jump to content

Beyaz Dengesi Özelliği Nedir?


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

  1. Beyaz dengesi, fotoğraf makinelerinde veya kameralı telefonlarda genellikle yer alan bir özelliktir. Bu özellik, fotoğraftaki nesnelerin gerçekte oldukları renklere en yakın renk tonlarında çıkmalarını sağlar.
  2. Normalde bu özellik otomatik modda iken fotoğraf çekimi esnasında beyaz dengesi otomatik olarak sağlanmaya çalışılır. Ancak bu, her zaman doğru bir renk tonu vermeyebilir. Bu durumlarda özellikte yer alan ortam ışığı seçeneklerini değiştirmek gerekir. Genellikle, akkor ışık kaynağı (klasik, sarı ışık veren ampüller), florasan lamba, açık hava, kapalı hava gibi ortam ışığı seçenekleri yer alır. Bu farklı seçeneklerden hangisi fotoğraf çektiğimiz ortama uygunsa eğer onu seçerek daha doğru tonlarda fotoğraflar elde edebiliriz.
  3. Beyaz dengesi özelliği otomatik modunda iken ortamdaki beyaz dengesini kendi ayarlamaya çalışır. Eğer hangi ortam seçeneğini seçeceğinizi bilmiyorsanız otomatik modda çekim yapabilirsiniz. Ancak örneğin evinizde sarı ışık veren bir ampül yer alıyorsa ve siz florasan lamba seçeneğini seçerseniz ya da bu seçenek önceki bir çekiminizden kalmış ise görüntülerinizdeki renklerin birçoğu farklı tonlarda yer alacaktır.
  4. Beyaz dengesi doğru olarak ayarlanmadığı zamanlarda ortamdaki renkler, gerçekte olduklarından farklı tonlarda gözükebilir. Özellikle beyazlar ve açık renklerde sarı veya mavi tonlara dönme görünebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...