Jump to content

Uluslararası Af Örgütü Nedir?..


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

ulusarası af örgütünün tanımı - ulusarası af örgütü ne iş yapar - ulusarası af örgütünün çalışması

 

Uluslararası Af Örgütü (UAÖ) insan haklarının dünyanın her yerinde, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nde belirtildiği şekliyle uygulanmasını izlemek amacıyla 1961'de kuruldu. Tarafsızlık ilkesini benimseyen Uluslararası Af Örgütü ölüm cezasına, işkenceye, gözaltında "kayıp"lara, yargısız infaza ve ayrımcılığa karşı dünya çapında kampanyalar yürütüyor, bütün düşünce suçlularının serbest bırakılmasını savunuyor, insan hakları ihlallerini araştırıyor, raporluyor, duyuruyor. Uluslararası Af Örgütü Türkiye grubu da çalışmalarına 1995'te başladı. Dünyanın çeşitli yerlerindeki insan hakları ihlalleriyle ilgili bilgi veren haber bülteni iki ayda bir Türkçe olarak yayınlanıyor ve üyelere gönderiliyor.

 

Acil Eylem Ağı'na katılanlar, dünyanın herhangi bir yerinde, ölüm cezası veya gözaltında işkence tehlikesi gibi vahim ihlalleri, ilgili hükümetlere yazdıkları mektup, faks veya epostalar yoluyla protesto ediyor.

 

Acil Eylem Hayat Kurtarır

 

Acil Eylem Ağı Nedir? UAÖ'nün Acil Eylem (AE) Planı, insan haklarının acil müdahale gerektirdiği durumlarda buna hemen karşılık vermek için kurulmuştur. İşkence görmekte olan, hemen öldürülme riski taşıyan, hemen tıbbî bakım görmesi gereken tutuklu veya mahkûmlar veya "kayıp" olmuş kişiler için kampanya yürütmek için kullanılan tekniklerden biridir. UAÖ bu tip bir aciliyetle ilgili bilgi alır almaz bir Acil Eylem hazırlar. Tehlikede olan kişi veya kişilerle ilgili detaylı bilgi, konuyla ilgili detaylı ön bilgi ve kime ne tip çağrı mektupları gönderileceği (örneğin Adalet Bakanı veya Emniyet Müdürü gibi) detaylı olarak açıklanır. Bu form daha sonra Uluslararası Sekreterya tarafından gruplara veya AE Ağına üye olan bireylere gönderilir.

 

Hızın Önemi

Acil Eylem'in en kritik noktası hızdır. Bazı durumlarda, çağrılar hükümetlere söz konusu tutuklamadan sonraki 24 saat içinde ulaşabiliyor -ki ilk 24 saat, işkence ihtimalinin en kuvvetli olduğu son derece kritik bir süredir. Unutmayın ki, siz Türkiye'den bu mektubu gönderirken, UAÖ'nün dünyanın dört bir yanındaki dostları ve üyeleri de aynı şeyi yapıyor olacak.

 

Dünya Çapında Tepki

Acil Eylem'in başarılı olmasındaki ikinci önemli nokta da, tepkinin evrenselliği. Uluslararası Af Örgütü'nün (UAÖ) kullandığı teknikler arasında, evrensel boyutu en öne çıkan Acil Eylem Ağı. Bugün Uruguay'dan Nijerya'ya, Polonya'dan Güney Kore'ye, 80'i aşkın ülkede Acil Eylem Ağı var. UAÖ'nün tarafsızlık ilkesi ise, kendi ülkenizdeki ihlallerle ilgili eylem yapamayacağınız anlamına geliyor. İnsan hakları evrensel olduğuna göre hep beraber sahip çıkmamız gerekiyor. Tarafsızlığın sağlanması için ise böyle bir iş bölümü şart.

 

Ne kadar etkili oluyor?

UAÖ'nün tahminlerine göre, Acil Eylem'lerin üçte birinden fazlasında tutuklunun durumunda bir iyileşme oluyor (yani, en azından, her üç vakadan birinde, tutuklu salıveriliyor, veya "kayıp" diye listelenen biri tekrar ortaya çıkıyor, veya hasta bir tutuklunun doktor tarafından tedavisine izin veriliyor ve avukatları ve ailesiyle görüşmesine izin veriliyor, böylece de işkence riski azalıyor.)

 

Siz Ne Yapabilirsiniz?

 

Af Örgütü - Türkiye'nin Acil Eylem Ağı'na katılarak dünyadaki insan hakları ihlallerinin sizi de ilgilendirdiğini yetkililere duyurabilir, söz konusu ihlalleri derhal durdurmaları için onlara baskı yapabilirsiniz...

 

Yaşayanların anlattıkları:

 

MORRIS

Birçok durumda suçlular, tanınmadıkları düşüncesinden güç alıyorlar ve sorumlu tutulmayacaklarını düşünüyorlar. Birden düzinelerce, yüzlerce ve hatta binlerce mektup bu kişilerin ofislerine yağmaya başladığında, birçok durumda, tavırda ani bir değişiklik oluyor ve bu da birinin yaşamını kurtarıyor.

 

EZEIKEL

Bugün hayatta olabilmemin nedeni Uluslararası Af örgütü ve diğer insan hakları gruplarının bizi düşünce mahkumu olarak kabul etmeleri ve yaptıkları çalışmalardır.

 

Af Örgütü'nün ve diğer insan hakları gruplarının başlattığı uluslararası bir mektup kampanyası sonucu cezaevi gardiyanlarının bize olan tutumları değişti. Devlet Başkanı'na yazılmış mektupların fotokopileri bize de gönderiliyordu ve cezaevinde bunları okudum. O zaman yeni bir duygu yaşamaya başladım, bir dayanışma, uluslararası dayanışma duygusu.

 

EREN KESKİN

Akşam beni bırakacaklarını düşünüyordum ama onun yerine Anti Terör şubesine götürdüler ve birkaç saat boyunca yüzüm duvara dönük bir biçimde duvara yaslanarak durdurdular. Sırtımı yumrukluyor ve tekmeliyorlardı. Daha sonra beni işkenceye götürüyormuş gibi yaptılar. Gözlerimi bağladılar.

Tam o sırada Anti Terör Şube Müdürü geldi ve "ne yapıyorsunuz, o burada misafir, serbest bırakın" dedi. Daha sonra Uluslararası Af Örgütü'nün bizim için Acil Eylem yaptığını öğrendik.

 

PRINS

Ben, Acil Eylem'in insan hayatını kurtarmakta etkili bir yöntem olduğunun canlı kanıtıyım. Bu yaşayan bir gerçek. Acil Eylem'leriniz sayesinde bugün buradayım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...