Jump to content

Yahudilikte Eşcinsel Evlilik


sessiz nehir

Önerilen Mesajlar

sessiz nehir

Yahudilikte eşcinsel evlilik ve eşcinsellik, modern Yahudi mezhepleri içinde tartışma konusu ve bölünmelere sebep olmuştur. Yahudilerin yaygın görüşüne göre eşcinsel ilişki günahtır ve Tevrat'ta kesin olarak yasaklanmıştır. Bu görüşOrtodoks Yahudilik tarafından halen benimsenmiş olmasına rağmen aynı durum Yeniden yapılanmacı ve Reformist Yahudilik için geçerli değildir. Muhafazakar Yahudilik, Aralık 2006'ya kadar Ortodokslar ile yanı görüşü benimsemesine rağmen bu zamandan sonra Yahudi Kanunları ve Standartları Komitesi çoğulculuk felsefesi altında çeşitli fikirler sunmuştur. Örneğin bir görüş Ortodoksların duruşunu benimserken bir başka görüş, bazı cinsel eylemlerde bulunulmadığı sürece daha liberaldir.

Çoğunluğu Yahudi olan İsrail'de 2006 yılında, eşcinsel resmi nikah büyük çapta destek gördü, İsrail Anayasa Mahkemesi, yurtdışında yapılan eşcinsel evliliklerin tanınmasına karar verdi. Dava, Kanada'da evlenen İsrailli beş erkek çift tarafından açılmıştı. Verilen karar, evliliğin geçerli olup olmadığından ziyade evliliğin kayıtlara geçip geçmemesiyle ilgiliydi. Bugün İsrail'de, eşcinsel çiftler ve evli olmayan karşı cinsten çiftler, evli çiftlerle aynı haklardan yararlanmaktadır.

[h=2]Yahudiliğin dalları[/h][h=3]Reformist Yahudilik[/h]Reform Yahudilik Birliği (eski adıyla Amerikan İbrani Cemiyeti Birliği), eşcinsel birlikteliği evlilik tanımına dahil etmektedir. Yahudi Yeniden yapılanmacı Federasyonu, seçeneği hahamlara bırakmaktadır.

[h=3]Muhafazakar Yahudilik[/h]Bazı Muhafazakar Yahudiler eşcinsel birlikteliği evlilik olarak tanımlamayı reddeder fakat metinlerde cinsel açıdan aktif çiftlerin monogamist olması koşulu bulunduğundan, eşcinsel çiftlerin bağlılık törenleri düzenlemesine izin verir.

[h=3]Ortodoks Yahudilik[/h]Ortodoks Yahudilik, geleneksel Yahudi yasaklarına uyup aynı cinsiyetten kişilerin evlenmesi veya ilişkide bulunmasını kabul etmez.[ ABD'deki Ortodoks Birlik, federal Anayasa'da yapılması düşünülen eşcinsel evliliği yasaklama değişikliğini desteklemişlerdir. Buna rağmen geylerin dahil edilmesini savunan ve hatta gey yaşam tarzını benimseyen ve Eşcinsel Haklarını destekleyen Ortodoks Yahudiler de bulunmaktadır. Örneğin, hahamlığa seçildikten bir süre sonra gey yaşam tarzını benimseyen Ortodoks haham Steven Greenberg, resmi nikah olarak eşcinsel evliliği desteklemektedir; dini nikah açısından ise eşcinsel evlilik konusundan kararsız olup bu konu hakkında araştırma yapmaya niyetlidir. Avustralya'da, Avustralasya Hahamlar Örgütü açık bir mektup yazıp eşcinsel evliliğin yasallaşmasına karşı olduklarını belirtmiştir. Avustralya Yahudi gazetesi Galus Australis'te Rachel Sacks-Davis, Yahudiliğin genelde evanjelist olmadığını ve bu hahamların din ile devlet işlerini ayırt edemediğini belirtip bu Ortodoks hahamları eleştirmiştir. Avustralya Yahudi cemaatinin önemli bir üyesi olan David Werdiger, Sack-Davis'e cevap verip tartışmayı açmaz bir duruma getirdiğini belirtmiştir.

[h=2]Midraş'ta eşcinsel evlilik[/h]Midraş, eşcinsel evlilikten bahseden az sayıdaki antik dini metinlerden biridir. Midraş'ta iki kez şöyle yazmaktadır:

"Rabbi Yosef adına Rabbi Huna dedi ki, 'Tufan nesli, bir adamın bir erkek ile veya bir hayvan ile birlikteliği için evlilik belgesi yazılana kadar yok olmamıştı.'"

[h=2]İsrail[/h]Şubat 2009'da, Knesset üyesi Nitzan Horowitz, eşcinsel evlilik yasa tasarısını meclise sundu.

Ağustos 2009'da yapılan ankete göre İsraillilerin %61'i eşcinsel evliliği desteklerken %31'i karşı çıkmıştır. Ayrıca, eşcinsel çiftlerin evlatlık edinmesini destekleyen %60'a karşı ankete katılanların %34'ü desteklememektedir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Onlarda bozuldu ve ılıman oldular yani..evlilik izni verilmesi yada ifşa edilmeleri bi kısım yahudileri zorda bırakmış.çünkü kendi içlerinde çok katı tutumları var ve onaylamadıklarını hatta bu konuda konuşmadıkları yasak koydukları söyleniyor .. bi kısmı aleni yaşarken bi kısmı sapkınlıkları saklamakla uğraşıyor..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kimse hobi niyetine eşcinsel olmuyor ayrıca fabrikasyon hatası da değiller...bitkilerde,hayvanlarda da bu vardır...eğer çoğalma ile olsaydı günümüz herkesin eşcinsel olması gerekirdi...zenginlik,çeşitlilik gözüyle bakmak yerine herşeyde olduğu gibi bu noktayı da kısıtlamak,daraltmak da GÖRECEdir sadece...kadınların,erkeklerin sayısız versiyonları var farkındaysak..ve nedense dünyaya baktığımızda gözümüze en çok çarpan şey;çeşitliliktir..yahudilik de olsa eşcinsellik konusunda verilen karar yerinde bence...

 

ve asıl önemlisi;olana nasıl baktığımızdır...

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Benzer Konular

  • Evlilik Duası

   Her kim Perşembe günü geçe yatsı namazından sonra fetih süresinin ilk ayetini 1001 kere okursa ve bunu 1 hafta boyunca yaparsa evlilik için kısmeti ayağına gelir. Bu işlemi bana bir abla vermişti. Kendiside geç evlendiğini ve bu ayet işlemini yaptıktan sonra muradına erdiğini söyledi. Ve ayrıca kime bunu tavsiye ettiysem hepsi de evlenip yuvasını kurdular dedi. Denedim ve inanarak yaptım.. Ama yapacak olanlara belki bir nebze katkım olur. Lütfen yapıpda sonuç alanlar paylaşsınlar. Diğer kişilere

   , Yer: Sevgi ve Muhabbet için Dualar

  • Evlilik için Bir Uygulama..

   Arkadaşlar..Bu uygulamayı bizzat deneyen ve bitiminde 1 hafta içinde sözlenen ve nişanlanan, şimdi kısmetse eylülde evlenecek bir arkadaşım var..Çok düşündüm aslında bunu paylaşayım mı diye belki şu mübarek günlerde birilerine bir faydam dokunur diye de paylaşmak istedim..Arkadaşımın dediğine göre onun da uzaktan bir akrabası bu uygulamayı yapmış..Kendisi anlattı, Akrabasının annesi kızına sürekli sen evlenemezsin kaldın başıma çirkinsin de zaten deyip duruyormuş, bu uygulamayı 21 gün yapmış ve

   , Yer: Sevgi ve Muhabbet için Dualar

  • Soru: Evlilik Duası Önerir misiniz?

   evlenmek istiyorum dua önerir misiniz

   , Yer: Sorular

  • Evlilik Duası Okudum Gönlüme Göre Biriyle Tanışıp Evlendim Diyenler

   Kısmet ama dua da önemli bir faktör önce hayırlısı tabi

   , Yer: Havas & Hüddam Soru ve Yardım

  • Sadece bayanların kullanacağı sevgi evlilik için dua

   Ahmet ed deyrebi hz lerinin mücerrebatı Deyrebbi kitabından aldım.güvenilirdir fazlada zor değildir Şunlar Yazılır ve Kendir tütsüsü ile tütsülenip Sağ pazu da taşınır         نهش ۲ نهش ۲ كهل ۲ مارش ۲ يارش ۲ سروش ۲ هوش ۲ نوش ۲ نواش ۲ نهزاش ۲ انحلت عقدة فلانة بنت فلانة ورغب فى خطبتها كل من رآها بحق هذه الاسماء العظيم وبألف الف لا حول ولا قوة إلا بالله العلى العظيم وصلى الله على سيدنا محمد وعلى آله وصحبه وسلم (birinci kısma senin adın ikinci yere anne adı sadece bayanlar içindir ) ()

   , Yer: Sevgi ve Muhabbet için Dualar

×
×
 • Yeni Oluştur...