Jump to content

Çalışanların Göz Sağlığını Bozan Tehlikeler


Melâl

Önerilen Mesajlar

[h=2]Ofis çalışanlarında göz kuruluğu, yanma ve kızarıklık gibi şikayetlerin yanı sıra bulaşıcı göz enfeksiyonları görülebiliyor.[/h]

Göz rahatsızlıklarının görülme sıklığı, çalışma hayatıyla birlikte artıyor. Ofis çalışanlarında pek çok sebeple gözlerde ağrı, yanma, kızarıklık ve kuruluk gibi şikayetler görülebiliyor. Ofis çalışanlarının göz sağlığını bozan tehlikeler hakkında bilgi aldığımız Acıbadem Maslak Hastanesi ve Bağdat Tıp Merkezi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülbin Saltık, rahatsızlıklara yol açan 6 faktörü anlatıyor.

 

Bilgisayar kullanımı

 

Uzun süre bilgisayar ekranına bakanlar, göz kuruluğu riskiyle karşılaşıyor. Gözün ihtiyacı olan gözyaşının, kalite ve miktar açısından yetersizliği olan göz kuruluğu, özellikle ekrana uzun süre bakanlarda, gözlerin yeterli kırpılmamasına bağlı olarak sorun haline gelebiliyor. Göz az kırpıldıkça kapakların gözü temizleme ve nemlendirme fonksiyonu azalıyor; sonuç olarak yanma, kızarıklık, batma, zaman zaman kaşıntı gibi göz kuruluğu bulguları özellikle günün sonuna doğru ofis çalışanlarını rahatsız ediyor. Bilgisayar ekranlarının düzeyi de göz sağlığı açısından önem taşıyor. Ekranın gözle aynı seviyede olmaması, çalışırken odaklanma zorlukları, baş ve boyun ağrıları ile yorgunluk şikayetlerine sebep olabiliyor

 

Klima ve kuru hava

Yaz kış sürekli çalışan klimalar, penceresi açılmayan plaza ortamları genel vücut sağlığı üzerinde olduğu kadar gözlerde de ciddi sorunlara yol açabiliyor. Gün sonuna doğru gözde kuruluk bulguları ortaya çıkabiliyor. Sağlıklı bir göz için korneanın ön yüzeyinde sağlıklı bir gözyaşı film tabakası olması gerekiyor. Çalışma ortamının ve şeklinin etkisiyle bu tabaka sağlığını kaybettiğinde özellikle gün sonuna doğru yanma, batma, kızarıklık şikayetleri ortaya çıkıyor. Ofis ışıklandırması, duvar rengi gibi detaylar da çalışanın göz sağlığını etkiliyor. Örneğin, çalışanların zaman zaman odaklanabileceği resimlerin duvarlarda asılı olması faydalı bir detay olabilir.

 

Uzağa bakmayı unutmak

 

Gözlerin aşırı yorulmasına bağlı olarak, özellikle çalışma sonrası ortaya çıkan yorgunluk şikayetlerine “Astenopik Şikayetler” deniyor. Sürekli aynı uzaklığa bakarak, yoğun konsantrasyonla çalışan kişilerde görülen odaklanma sorunları, düzeltilmemiş veya yanlış düzeltilmiş kırma kusurları, astenopik şikayetlere yol açabiliyor. Bu şikayetlerin başında göz ağrısı, baş ve boyun ağrıları, gözlerde kanlanma ve yanma sayılabilir.

Konverjans yetmezliği

 

Gözlerin yakına netlik yapması için gerekli olan içe doğru hareketine “Konverjans” adı verilir. Sürekli yakın mesafeye odaklanarak çalışmak zorunda olan ofis çalışanlarındaki konverjans yetmezliği durumunda, yoğun şikayetler ortaya çıkabiliyor. Göz kaslarının harcadığı aşırı çabaya bağlı olarak gözün derinlerinden gelen ağrı, sulanma, kızarıklık, aşırı hassasiyet oluşabiliyor.

 

Ofis kazaları

 

Ofis içindeki yoğun çalışma ortamındaki bazı kazalar sonucunda göz sağlığı bozulabiliyor. Bu kazalar içinde en sık rastlananlardan biri de kağıt kesikleri. Bu tip korneal yaralanmalarda, iyileşme, ortalama 24 saat içinde gerçekleşiyor. Ancak düzgün iyileşmenin olmadığı durumlarda, “rekürren epitel erozyonu” olarak adlandırılan, sürekli aynı bölgenin yeniden açılması olarak tarif edilebilen tekrarlayıcı bir durum oluşabiliyor.

 

Bulaşıcı hastalıklar

 

Özellikle kış aylarında adenoviral konjonktivit gibi bulaşıcı göz hastalıkları, çalışanların göz sağlığına yönelik tehditlerin başında geliyor. Havalandırması ortak olan ofis ortamlarında daha kolay yayılan konjonktivitler, tüm çalışanlara bulaşabilme potansiyeli taşıyor. Böyle durumlarda kişiye istirahat verilmesi ve çalışanlardan uzak tutulması, alınması gereken önlemlerin başında geliyor. Bu tür hastalıklarda bulaşmayı engellemek için başkalarının elini sıkmamak, ortak havlu ve diğer ortak ofis eşyalarını kullanmamak gerekiyor.

Göz kuruluğunu önlemek için

 

* Gözünüzü ekrandan sık sık uzaklaştırın, kırpın, rahatlatın.

* Bulunduğunuz ortamı havalandırın, nemli olmasını sağlayın. Eğer havalandıramıyorsanız buhar makinesi kullanabilir ya da radyatörün üzerine su koyabilirsiniz.

* Ortamın ışıklandırılmasında gözü yormayacak homojen dağılımlı bir sistem tercih edin.

* Suni gözyaşı kullanın. Sık ve sürekli kullanımdan kaçının.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...