Jump to content

Yeşil Çay İle Yudum Yudum Gelen Sağlık...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yeşil çayın, kalp-damar hastalıklarından kolesterole, antioksidan etkisinden dolayı kansere varana kadar çeşitli hastalıklara karşı koruyucu etkisi olduğu belirtiliyor.

 

Türk Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, yeşil çayla ilgili bilgiler verirken, yeşil çayın sağlığımıza pek çok yararı olduğunu belirtiyor.

 

Yeşil çayın taşıdığı önemli maddeler

 

Yeşil çayda çok sayıda önemli madde bulunuyor. Prof. Dr. Ekrem Sezik bu önemli maddeleri şöyle sıralıyor: “Polifenol yapısındaki maddeler (kateşinler, flavonoller…), kafein, teanin (amino asit), vd.. Yeşil çayın sağlık için yararlı kullanımı bu maddelerin müşterek etkileri ve bilhassa kateşinlerden

dolayıdır. Yeşil çayda, en önemli madde grubu olan kateşinler yüksek oranda bulunur.

 

Yeşil çay nasıl hazırlanmalı?

 

Prof. Dr. Ekrem Sezik’e göre yeşil çay şöyle hazırlanmalı: “Kateşinlerin önemli bir kısmı demlemenin ilk 5 dakikasında poşetten suya geçer. Eğer ortamda limon bulunursa suya geçiş hızı artmaktadır. Dolayısıyla, kupaya koyduğunuz poşet yeşil çay üzerine, sıcak su ilâve edip 5 dakika civarında tutunuz. Poşeti bu süre sonunda çıkardığınızda, kupadaki sıvıda yeterli antioksidan madde yoğunluğu sağlanmış olacaktır.”

 

Sağlığa yararlı etkileri

 

Yapılan yeni çalışmalarda, teanin adlı amino asit ile kafeinin beynin performans artırıcı etkisini desteklediği gösterilmiş. Prof. Dr. Ekrem Sezik, bu sonuca hem deney hayvanlarında hem de insanda yapılan çalışmalarla ulaşıldığını, daha ileri çalışmaların devam ettiğini söylüyor.

 

Sezik, diğer çalışmaların önemli bir kısmının devamlı yeşil çay içen Uzak Doğu ülkelerinde yapılmış epidemik çalışmalar olduğunu belirtiyor.

 

Bu araştırmalardan çıkan sonuçların ana hatları şöyle:

 

Günde 4 - 5 kupa yeşil çay içilmesi halinde,

 

1. Kalp-damar hastalıklarına yakalanma riski azalmış,

2. Kişilerin total kolesterol oranı yeşil çay içmeyenlere göre % 11 civarında düşük çıkmış,

3. Antioksidan etkiden dolayı, kolon, göğüs, küçük hücreli akciğer kanseri, prostat kanseri gibi kanserlere karşı koruyucu etki sağladığı tespit edilmiş.

 

Prof. Dr. Ekrem Sezik, bu bilgilerin ışığında yeşil çayın sağlıklı yaşama yardımcı bir içecek olduğunu belirtirken, görüşlerine şöyle devam ediyor: “Günde 4-5 kupa yeşil çay içilmesi ile uygun miktarda antioksidan alımı sağlanacak, kalp-damar sistemine pozitif etkilerinin yanında iyi ve ucuz bir antioksidan etki sağlanabilecektir. Teaninin etkileri

de ilâve edilirse, yeşil çay içmenin sağlığa yararlı olduğunu söylemek gerekir.”

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...