Jump to content

Emirhan Kayalıkları Büyülüyor


Sidre

Önerilen Mesajlar

Sivas'ta merkeze bağlı Emirhan köyü yakınlarında yer alan bin 780 rakımlı Emirhan Kayalıkları, eşsiz güzelliğiyle doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor.

 

fft20_mf4293639.Jpeg

Sivas'ta, merkeze bağlı Emirhan köyü yakınlarında yer alan bin 780 rakımlı Emirhan Kayalıkları, eşsiz güzellikleriyle doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor.

 

fft20_mf4293640.Jpeg

Turizmin çeşitlendirilmesi kapsamında, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Sivas Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Kulübü (SİVDAK) tarafından yıl içerisinde belli aralıklarla çeşitli aktivitelerin düzenlendiği Emirhan Kayalıkları, şehrin stresli yaşantısından uzaklaşmak, serin havada, doğayla baş başa vakit geçirmek isteyenlere alternatifler sunuyor.

 

fft20_mf4293641.Jpeg

Kayalıkları ziyaret eden doğa tutkunları, sarp kayalıklar arasında tracking ve foto safariye katılabiliyor, küçük şelaleleri, dağ keçilerini, kaya içerisine oyularak yapılmış gözlem kulesini ve kayalıklar üzerine yapılan yapım tarihi belli olmayan manastır kalıntılarını gözleyebiliyor. Sarp kayalıklardaki oyuklarda arılarca oluşturulan doğal kovanlardan sızan bal görüntüsünden dolayı Emirhan Kayalıkları, "Ballıkayalar" diye adlandırılıyor.

 

fft20_mf4293642.Jpeg

Sivas merkeze yaklaşık 20 kilometre mesafedeki kayalıklara, dağcılık kulüplerinin organizasyonuyla yıl içerisinde çeşitli tırmanışlar gerçekleştiriliyor. Çeşitli zorlukları bulunan kayalıkları rehberlerin eşliğinde yaklaşık 5 saatte tırmanan dağcılar, sarp ve yüksek kayalıkların etkileyici görüntüsüyle büyüleyici bir tırmanış deneyimi yaşıyor.

"Sivas'ta keşfedilmeyi bekleyen mekanlar var"

 

fft20_mf4293643.Jpeg

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü yaptığı açıklamada, çok sayıda tarihi ve kültürel zenginliği bünyesinde barındıran Sivas'ta keşfedilmeyi bekleyen mekanların da bulunduğunu söyledi.

 

Emirhan Kayalıkları'nın da bu mekanlar arasında yer aldığını dile getiren Pürlü, yöreyi tanıtmak için zaman zaman çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirtti.

 

fft20_mf4293644.Jpeg

Sivas'ın tabiat harikası birçok yerinin olduğunu ifade eden Pürlü, "Doğanın sunduğu güzellikleri doğa severlere tanıtmak için çeşitli zamanlarda faaliyetler düzenliyoruz. Bu kapsamda gezilip görülmesi gereken, ihtişama sahip olan güzelliklerimizden biri de Emirhan Kayalıkları" dedi.

 

fft20_mf4293645.Jpeg

Pürlü, bölgede alternatif turizm faaliyetlerinin yapılabileceği alanları doğa sevenlere tanıtmayı amaçladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

 

"Halk arasında Ballıkayalar olarak da bilinen bu doğa parkı, vatandaşlar tarafından gelip görülmesi gereken bir yer. Fakat vatandaşlarımızın tek başına tırmanış yapmaları tehlikeli olabilir bunun için SİVDAK'tan yardım alıp onların önereceği rehberlerle gezmeleri gerekmektedir. Birçok güzelliği bünyesinde barındıran Sivas'ın gizli kalmış doğa hazinelerini tanıtmak için üzerimize düşen görevi yerine getirmeye devam edeceğiz."

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...