Jump to content

Rulet Tarihçesi...


Renan

Önerilen Mesajlar

[h=4]Rulet nedir? Rulet nasıl oynanır? Rulet oyununun tarihçesi, hakkında bilgi.[/h]rulet.jpg

 

Rulet 17. yüzyıl Fransa’sında ortaya çıkmıştır. O zamanlarda Orta Avrupa’da pek yaygın olan “hoca” isimli oyunu değişik şekli olarak bir anda yayılmış ve binlerce kişiye eğlenceli olduğu kadar heyecanlı dakikalar yaşatmıştır.

 

Güçlü Kardinal Mazaren Fransa’da rulet salonları açmaya başlamış ve bu yolla karun kadar zengin olmuştur. 1661 yılında öldüğü zaman muazzam serveti ortaya çıkarılmıştır. Rulet 1 den 36 ya kadar numaralı olan ve dönen bir daireden meydana gelir. Dönen dairede kırmızı ve siyah sayı bölmeleri vardır. Bu arada yeşil 00′ı göstermektedir. Dönen dairede bir de küçük top vardır. Bu top bilindiği gibi hangi numarada durmuşsa o numara kazanır. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise bire daha çok kat veren ruletler vardır.

 

Rulet oyunu Monte Carlo’yu dünyanın en zengin, en sihirli kumar merkezlerinden biri yapmıştır. 1863 yılında Francois Blanc isimli banker Monaco’nun temelini atmıştır. Bugün Monako küçük prensliği ile dillere destan bir Akdeniz devletidir.

 

OYUN NASIL OYNANIR?

Ruletin cebe konabilecek modelleri de vardır. Sistem oldukça basit kurallara göre çalışmaktadır. Fişler kırmızı siyah zeminlerden birine konur. Kurpiye denilen görevli kazanan numaraları ilan eder. Onun emrine göre hareket edilir, fiş koyma daveti yine onun sesiyle yapılır. Fişler daha sonra paraya çevrilebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

×
×
  • Yeni Oluştur...