Jump to content

Şaşılık Hakkında Bilgiler...


Renan

Önerilen Mesajlar

Şaşılık nedir? neden olur ve nasıl tedavi edilir?

 

Şaşılık, bir cisme iki gözle birden bakmayı engelleyen göz kusuru. Bu kusurda iki göz ayrı yönlere bakar. Nedenleri çeşitli olmakla birlikte, şaşılık, göz küresini oynatan kasların normalden az ya da fazla çalışması sonucunda ortaya çıkar.

 

Şaşılığın iki biçimi vardır: İçe doğru şaşılık, dışa doğru şaşılık. Çocuklukta ortaya çıkan yakını görememe sonucunda içe doğru şaşılık ortaya çıkar. Bir gözdeki kırma bozukluğu ötekine oranla fazlaysa, sürekli daha sağlam göz kullanıldığından öteki göz devre dışı kalır ve körlük belirir.

 

Uzağı görememe durumu ise dışa doğru şaşılık oluşturur. Tek gözde şaşılığa çok ender rastlanır. İleri yaşlarda ortaya çıkan şaşılık ise göz kasları sinirlerinin felcine ya da beynindeki görme merkezinin herhangi bir nedenle hastalanması sonucunda ortaya çıkar. Genellikle çocuk yaşlarda görülen şaşılık, saptanır saptanmaz tedavi edilmelidir. Eğer tedavi gecikirse gözlerden birinin kör olması olasılığı çoğalır. Tedavinin birinci amacı, çocuğun her iki gözüne de görme olanağını sağlama ve iki gözle görme yeteneğini kazandırmaktır. İkinci amaç ise çocuğun görüntüsünün düzelmesidir. Şaşılığın tedavisinde kapatma tedavisi, gözlük ve gerekirse cerrahi yöntemler uygulanır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...