Jump to content

17 Maddeyle ‘Eriğe Dalma’ Teknikleri Ve Başarıya Uzanan Yol


Sidre
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Çocukken aklımız bir karış havadaydı. Zile basıp kaçtık, araba lastiği indirdik, arka bahçemizde hazine bile aradık. Ama bunlardan belki de en güzeli ”eriğe dalmak”tı. Tam da bu zamanlarda, bahardan yaza geçişte, eriklerin olgunlaşmaya başladığı dönemde bol bol eriğe dalmıştık.

Birçoğumuz bu işi çok iyi biliyoruz ama siz anlatmaya üşenirsiniz (şaka), bu yüce atraksiyon hakkında çocuklarımıza da bir kaynak olsun diye bu işin inceliklerini listeledik.

Uzun lafın kısası efendim, çocuklar 2157 yılında da eriğe dalsın diye eriğe dalma teknikleri! Tüm temennimiz yeşilliklerin azalmaması.

[h=2]Öncelikle mahalle arkadaşlarından bir ekip oluşturulacak[/h]erige-dalma-teknikleri.jpg

‘Eriğe dalmak’ her zaman bir ekip işi olmalıdır. Zaten her zaman atraksiyon peşinde olan çocuklar, birbirlerinin öne çıkan özelliklerini keşfetmişlerdir. Mükemmel ekip kısa bir sürede oluşturulur.

Gerekli ekip arkadaşları şu şekildedir:

[h=2]Amansızca eriğe dalan çocuk[/h]erige-dalma-teknikleri-2.jpg

Saklambaç oynarken hayalet gibi ortadan kaybolan, zile basıp Ussain Bolt gibi koşan, Lost’taki Jack misali ekibin beyni ve cengaveridir. Erik ağacının en tepesindeki iyice olgunlaşmış erikleri toplamak onun işidir. İşin, organizasyonunun hemen hemen hepsini yapar, ekibi toplar, Donald Duck’lı tişörtüne aldırmadan arkadaşlarını zafere ulaştırır.

[h=2]Etrafı kolaçan eden çocuk[/h]erige-dalma-teknikleri-3.jpg

Biraz inek çocuktur. Matematiği 5′tir. (çoğumuzun 3′tü) ‘Eriğe dalmak’ onun için inanılmaz bir risk olsa da (annesi öğrenirse yanar) yine de arkadaşlarını yalnız bırakmaz. Etrafı tüm sinsi tehlikelere karşı kolaçan eder, tehlike anında sessiz çığlık atıp heyecanla erik ağacını sallar.

[h=2]Tişörtünü göbekten öne katlayıp ‘dev cep’ yapan çocuk[/h]erige-dalma-teknikleri-4.jpg

Şişko bir çocuk olursa süper olur. Çünkü tişört ne kadar büyük olursa, ‘dev cepte’ toplanabilecek erik miktarı da o kadar çok olur. Bir tehlike anında erikleri dökmeden koşabilmesiyle ünlüdür. Ayrıca, arkadaşları eriğe dalarken o aşağıda erikleri stokladığı için de en güzel, en büyük erikleri ilk mideye indirendir.

[h=2]‘Eriğeee dalaaaannn vaaaaar!’ diye bağıran hain çocuk[/h]erige-dalma-teknikleri-5.jpg

Eriğe dalarken olmazsa olmaz arkadaş tipidir. Aksiyon her zaman lazımdır, işler tıkır tıkır giderken bir anda haylazlık edip bağırarak tüm mahalleyi ayağa kaldırır. Sonrasında paldır küldür kaçmacalar… Hain dediğimize bakmayın, sevilesidir. (biz de çok yaptık)

[h=2]Mahalledeki, aşağı mahalledeki ve yukarı mahalledeki erik ağaçları tespit edilecek[/h]erige-dalma-teknikleri-x.jpg

Erik ağaçları, apartmanların yan ve arka bahçelerinde bulunur. Çayırlık, sote alanlarda bulunanlardan da candır. Risk olmaz. Erik ağacının önünde çeşme vb. yüksek şey varsa bu mükemmeldir. Ağaca çıkma zahmetinden kurtarır. Aşağı ve yukarı mahallenin çocuklarına denk gelmeden onların bölgesindeki erik ağaçlarına dalmak ise keyiflerin en güzelidir.

[h=2]‘Eriğe dalma’ operasyonunu iptal edebilecek kişilerden bazılarını yakından tanıyalım[/h]erige-dalma-teknikleri-7.jpg

Eriğe dalmak inanılmaz tehlikeli bir iştir. Çünkü Ninja Kaplumbağalar’daki Shredder, He-Man’deki İskeletor misali güzide emellerinize ulaşmanızı engelleyebilecek şöyle kişiler mevcuttur:

[h=2]24 saat balkonda kedisiyle oturan teyze[/h]erige-dalma-teknikleri-8.jpg

Balkona TV bile koyan teyzedir. Balkon onun için vazgeçilmezdir. Sürekli sepetini sarkıtır, bakkaldan bir şeyler ister. Her zaman balkondadır, o olmasa bile kedisi balkondadır. Sizi bahçede görünce miyavlayıp sahibini uyarabilir. Teyzeyi aşmak için en güzel yol, ziline basıp hızlıca eriğe dalmaktır.

[h=2]Camın yanında bir kova suyu eksik olmayan emekli amca[/h]erige-dalma-teknikleri-9.jpg

‘Çıt’ duysa cama çıkar. İnanılmaz sessiz olunmalıdır. Eriğe dalan çocuklara karşı en büyük silahı mavi bir kovada buz gibi sudur. Eriğe dalarken bağrışlarıyla dikkatinizi dağıtsa da yazın o sıcağında buz gibi su şahane gelir. En sevilen tehlikelerdendir.

[h=2]Küfrü basan memnuniyetsiz orta yaş[/h]erige-dalma-teknikleri-10.png

Bir takımın koyu taraftarıdır. Hele ki tam bu lig sonu döneminde tuttuğu takım şampiyonluktan uzaksa tüm hırsını eriğe dalan çocuklardan çıkarır. Onun yaratıcı küfürlerine karşı yapacak bir şey yoktur. Gol atmaya çalışmıştır ama ofsaytta kalmıştır.

[h=2]Baston fırlatan jimnastik dede[/h]erige-dalma-teknikleri-11.jpg

Eski Adidas eşofmanı sürekli üzerinde olan, olimpiyatlardaki mızrak atışları misali bastonunu fırlatıp üstüne bir de eriğe dalan çocukları kovalamaya çalışan dededir. Candır. Eriğe dalınmıştır, yapacak bir şey yoktur.

[h=2]Süpürgeyle kovalayan sinsi mahalle bakkalı[/h]erige-dalma-teknikleri-12.jpg

Eriğe daldıktan sonra sessizce kaçarken, elinde süpürgesiyle sinsice beliren bakkaldır. Tam huzura kavuşmuşken kovalamaca yaşatır, süpürge darbeleri savurur, mahallenin pos bıyıklı koruyucusudur.

[h=2]Erik ağacına ulaşabilmek adına tüm engeller aşılmalı[/h]erige-dalma-teknikleri-13.jpg

Eriğe dalma operasyonuna taş koyacak yukarıdaki kişiler haricinde, erik ağacının dibindeki köpek, demir bahçe çitleri, duvarları, kilitli bahçe kapıları gibi tüm engeller kesinlikle aşılmalıdır. Bahçeye girişten sonra herhangi bir tehlikeye karşı da aksiyonla kaçarken bu büyük duvarlar, demir bahçe çitleri unutulmamalıdır. Çevik olan her zaman kazanır.

[h=2]Operasyona son hazırlık: Tüm cepler boşaltılacak[/h]erige-dalma-teknikleri-14.jpg

Ceplerdeki Tipitip sakızlar, bozuk paralar, tasolar vb. nesneler kesinlikle çıkarılıp sote bir yere daha sonra alınmak üzere bırakılmalıdır. (posta kutuları mükemmeldir) Yeşil yeşil erikler için çok fazla yere ihtiyaç vardır. Poşet de getirilebilir ama tercih sebebi değildir.

[h=2]Eriğe dalmak için yakalanan mükemmel an, harekete geçiş ve kaçış[/h]erige-dalma-teknikleri-15.jpg

Operasyonu engelleyebilecek tüm engeller sessiz sessiz aşıldıysa harekete geçilir. Çil çil erikler büyük bir heyecanla toplanır, ağacın en tepelerine ulaşabilenler candır, stoklar doldurulur ve bir sonraki hasat zamanı için erik ağacı sessizce terk edilir. Teşekkür edilir. Kaçarken eriklerden birkaç tanesi katır kutur yenerek mideye indirilir.

[h=2]Erikleri afiyet ve huzurla yiyebilmeniz için ‘sote’ bir yer bulmak[/h]erik-agaci-xxx.jpg

Apartman içinde yemek çok tehlikelidir. Komşulara ya da aileye yakalanılabilir. Kömürlükler de tercih sebebi değildir. Bunun için en güzel yerlerden biri parklar veya okul bahçeleridir. Hem diğer çocuklara da bolca hava atılır. -Bak oğlum baaak, eriğe baak! Gümm!

[h=2]Sonuç: Tanımsız bir mutluluk ve sonunda çok fena bir mide ağrısı…[/h]erige-dalma-teknikleri-xx.jpg

‘Eriğe dalmak’ bir sanattır. Sanatı icra ettikten sonra çimlere yayılmalı ve o güzelim erikler en güzel ‘zafer geyikleri’ üzerine mideye indirilmelidir. Yanında tuz getirmiş arkadaş da varsa candır. İşin en fenası da olgunlaşmamış o acı erikleri gümlettikten sonra midenin de gümlemesidir.

Ama yapacak bir şey yoktur, geçecektir ve büyüyünceye kadar tekrar tekrar eriğe dalınacaktır.

 

Alıntı...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

devrikcümle olsaydı erik çalmaya gideridik.9_9

 

Ben pek çalmadım ama çok imkanım vardı teyzemlerin kapısında vardı mesela haftada bir gün onlara gidip ağacın başında akşama doğru inerdim.:DBen şanslıydım erik konusunda.Hatta çantama stoklar okula bile götürürdüm ertesi gün:D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...