Jump to content

Yeraltında 2,5 Trilyon Dolar Yatıyor!!!


Guest yebese

Önerilen Mesajlar

Dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenden 77'sinin Türkiye'de bulunduğu, bunların bugünkü piyasa değerinin 2,5 trilyon doların üzerinde olduğu bildirildi.

 

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünün (MTA) muhtemel rezerv araştırmalarına göre, Türkiye'de yer altında bulunan en yüksek maden rezervi 15,8 milyar ton ile dolomit. İçinde kalsiyum karbonat ve sodyum karbonat barındıran ve bu özellikleri yüzünden cam ve seramik endüstrisinin vazgeçilmezleri arasında yer alan dolomit, nadir ve çok değerli bir kireç taşı olarak biliniyor.

 

Bunun yanı sıra, Türkiye'de 13,9 milyar ton mermer, 12,3 milyar ton linyit kömürü, 5,7 milyar ton kaya tuzu, 1,2 milyar ton yüksek kalorili taş kömürü, 3 milyar ton bor, 1,5 milyar ton ponza, 1,9 milyar ton blister bakır cevheri bulunuyor.

 

Türkiye'nin toplam yer altı maden kaynaklarının bugünkü piyasa değerinin ise 2.5 trilyon doların üzerinde olduğu belirtiliyor.

 

MTA'nın verilerine göre, yer altında bulunan diğer madenler arasında 29,6 milyon ton asbest, 82 milyon ton asfaltit, 35 milyon ton barit, 251 milyon ton bentonit, 1 milyar 641 milyon ton bitümlü şist, 88 milyon ton boksit, 3,8 milyon ton cıva, 380 bin ton toryum, 233 milyon ton trona (tabii soda), 9 bin 137 ton uranium ve 345 milyon ton zeolit bulunuyor.

 

Araştırmalar, Türkiye de 700 ton görünür altın rezervi (6500 ton muhtemel rezerv) ve 1926 ton görünür gümüş rezervi bulunduğunu gösteriyor. Bunun yanı sıra 239 milyon ton feldspat, 70 milyon ton fosfat kayası, 4 milyon ton manganez bulunduğu öngörülüyor.

 

BOR REZERVİNİN YÜZDE 72'Sİ TÜRKİYE'DE

Dünya metal maden rezervlerinin yüzde 0,5'i; endüstriyel ham madde rezervlerinin yüzde 2,5'u; kömür rezervlerinin yüzde 1'i ve jeotermal potansiyelinin yüzde 0,8'i Türkiye'de bulunuyor.

 

Türkiye, 3,8 milyar metreküp işletilebilir mermer, 2,7 milyar metreküp işletilebilir traverten ve 995 milyon metreküp işletilebilir granit olmak üzere 7,495 milyar metreküp doğal taş rezervi ile dünya doğal taş potansiyelinin yüzde 40'ına sahip. Ülkemizde yapılan araştırmalarda 650'ye yakın renk ve dokuda mermer olduğu belirlendi.

 

Dünya bor rezervlerinin yüzde 72'sine sahip olan Türkiye, bu oran ile dünyada ilk sırada yer alıyor ve dünya tüketimini en az 400 yıl karşılayabilecek durumda. Dünyada ikinci büyük soda külü rezervi olan Beypazarı Trona yatağını işletmek üzere kurulan tesis, yılda 1 milyon ton soda külü, 100 bin ton sodyum karbonat üretimi ile dünya tüketiminin yüzde 2.5'unu karşılıyor.

 

''ALTIN REZERVİMİZ EKONOMİNİN EMRİNE VERİLMELİ''

AK Parti Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ulusal ekonomileri oluşturan en önemli sektörlerden biri olan madenciliğin, başta sanayi olmak üzere, ekonominin tüm sektörlerinin ihtiyaç duyduğu temel girdileri sağladığını, kırsal bölgelerde yeni istihdam imkanları oluşturduğunu söyledi.

 

Türkiye'de çok çeşitli ve zengin maden rezervleri olmasına rağmen, bu kaynakların çoğunun işletmeye alınamadığını belirten Demirkıran, ''Türkiye de toprak altında 50 milyar tondan fazla ticari değere haiz çeşitli cins ve özellikte maden bulunmaktadır'' dedi.

 

Demirkıran, MTA verilerine göre, Türkiye'nin maden kaynakları açısından, dünya madenciliğinde adı geçen 132 ülke arasında üretim değeri itibarı ile 28'inci, maden çeşitliliği itibariyle de 10'uncu sırada yer aldığını ifade ederek, dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenden 77'sinin Türkiye'de bulunduğunu ve 60 çeşit madenin de üretiminin yapıldığını kaydetti.

 

''GÖRÜNÜR 650 TON ALTIN REZERVİ VAR''

2002'den önce yılda 15 bin-20 bin metre olan MTA maden arama sondajının, bugün yılda 200 bin metreye, yılda 10-15 milyon TL olan yatırım bütçesinin de 102 milyon TL'ye yükseldiğine dikkati çeken Demirkıran, bunun sonucunda 70 yılda 8,3 milyar ton olan linyit rezervi yüzde 50 artarak 12,3 milyar tonu bulduğunu, yapılacak yeni aramalar sonunda bu rezervin 25 milyar tona kadar çıkabileceğinin varsayıldığını söyledi.

 

Afif Demirkıran, Türkiye'nin yılda 250-300 ton altın ithalatı ile dünyada beşinci sırada yer aldığını belirterek, ''İthal edilen altının 150 tonu işlenerek tekrar ihraç edilmektedir. Ülkemizin yılda altın ithalatına 5-6 milyar dolar ödediği dikkate alındığında, 650 ton görünür ve 6 bin 500 ton muhtemel altın rezervimizin bir an önce ekonominin emrine verilmesinin ne kadar önemli olduğu anlaşılacaktır. Toplam altın rezervimiz ile ülkemiz, dünya ikincisi konumundadır'' diye konuştu.

 

Bir ülkenin refah seviyesi birçok göstergenin yanı sıra o ülkede tüketilen maden miktarı ile de doğrudan ilgili olduğunu dile getiren Demirkıran, araştırmalara göre, bir insanın 70 yaşına kadar ABD'de 1600 ton, Almanya'da 1000 ton, Türkiye'de ise 300 ton maden tükettiğini kaydetti.

 

Demirkıran, TBMM Genel Kurulunda görüşülmesine başlanan madencilik sektörünün sorunlarının tespiti ve eksikliklerinin giderilmesi için Meclis Araştırması açılmasını desteklediklerini bildirdi.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
işte bu yüzde anadoluya küçük asya deniyor.. koskoca bi kıta kadar yer altı kaynağına sahibiz..

 

 

benim anlamadığım da şu : madem bu kadar zengin yer altı kaynaklarımız var madem ekonomik yönden refaha erdirecek kadar yoğunlar ve bunlardan devletin haberi var peki ama neden halen harekete geçilmiyo da sürekli dış borç alınıyo

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
benim anlamadığım da şu : madem bu kadar zengin yer altı kaynaklarımız var madem ekonomik yönden refaha erdirecek kadar yoğunlar ve bunlardan devletin haberi var peki ama neden halen harekete geçilmiyo da sürekli dış borç alınıyo

 

çünkü Türkiye Türklere bırakılmayacak kadar zengin bir ülke..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Dünyada ticareti yapılan 90 çeşit madenden 77'sinin Türkiye'de bulunduğu, bunların bugünkü piyasa değerinin 2,5 trilyon doların üzerinde olduğu bildirildi.

 

ve bunların %80 yabancı devletler tarafından ustu anlasılmıcak sekılde kapatıldı...

 

 

amaçlarının bizden çok ucuza bunların işletmesini alıp daha sonra bize fahiş fiyata satmak olsa gerek

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Neden bu madenler çıkarılmıyor yada çıkarılamıyor?Atatürk'ün vefatından sonra başta İsmet inönü sonra Adnan Menderes olmak üzere siyasetçilerimizin ABD ve ingiltere ile yaptığı sömürü ülkelerine has anlaşmalardır.2.dünya savaşı zamanında MTA'nın yapmış olduğu araştırmalar sonucu G.doğu da bulunan Tridyum madeni(Uranyumdan daha zengin içeriğe sahip)önce Almanlar tarafından işletilmek istenmiş,sonra ABD'nin baskısıyla engellenilmiş İnönünün de izniyle o bölge mayınlanmış adeta beklemeye (korumaya) alınmış ve çıkarılması engellenilmiştir.Şimdi o bölgenin mayın temizleme işlemi İsrail'li bir şirkete verilmiştir.Güya mayınlar temizlenecek.Anlaşmalar yapılmıştır ve en ilginç tarafı demokratik açılım süreci'nin gündeme gelmeden kısa bir süre önce bu anlaşmalar yapımıştır.Eğer süreç birilerinin istediği gibi ilerleseydi,o bölgede risk kalmayacak ve mayın temizleme bahanesiyle çok değerli olan Tridyum madenini İsrail çıkarıp istediği gibi kullanacaktı.

Artık gözümüzü dört açıp neler olduğunu görmeliyiz,suni gündemlerle uyutulmaya devam ediyoruz.Asıl ülke üzerinde oynanan oyunlar gizleniyor..

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
Kazma kürekle çıkartıp pazarda mı satayım, bunlarla maden bakanlığı falan ilgilenir. Halka pas atıp bırakmaları çok saçma bence...

 

 

bi yerde halkında ülkesinin içinde bulunduğu durumda bilinçlenmesi gerekiyo bence yani halka bazı şeyler gösterilmeli :confused:

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Benzer Konular

    • Hem Yatıyor Hem Geziyorlar, Paraya Para Demiyorlar!..

      Hem yatıyor hem geziyorlar, paraya para demiyorlar! Bu şekilde yatarak para kazanıp zengin olacağınızı söyleseler inanır mısınız? İnansanız iyi olur; zira bu gerçekten de mümkün! İşte yattıkları yerden para üretenlerin ilginç hikayesi... Bitcoin son günlerde yoğun olarak tartışılıyor. Ancak o günden güne değerlenmeye devam ediyor ve şimdilik yatırımcısının yüzünü güldürüyor. Fotoğrafta gördüklerinizin bu şekilde yatmasının da çok önemli bir nedeni var! Bu durumun so

      , Yer: Ekonomi

×
×
  • Yeni Oluştur...