Jump to content

Barış Manço Kimdir?..


Önerilen Mesajlar

Barış Manço Kimdir?

 

 

bar.jpg

 

Türk Rock Müziğinin öncüsü Barış Manço, 1 Ocak 1943 yılında Rikkat Yanık ve İsmail Hakkı Manço çiftinin dört çocuğundan ikincisi olarak Üsküdar’da dünyaya gelmiştir.

 

Doğduğu dönemde ülke ikinci dünya savaşı dönemlerinde olduğu için ailesi ona Mehmet Barış ismini koymuştur. Aileden gelen bir müzik eğitimi ile büyüyen Manço’nun annesi Rikkat Hanım, Türk Sanat Müziği sanatçısı idi ve o dönemde Zeki Mürenin de hocalığını yapmıştır.

 

Manço, üç yaşına geldiğinde anne ve babası ayrılmış ve Manço babası ile yaşamaya başlamıştır. Babası ile birlikte bir çok yer değiştiren Manço en son da kısa bir süre olarak da Ankara’ da yaşamıştır. Aileden gelen müzik eğitimi ile okul hayatı boyunca hep hobi olarak müzikle uğraşmış ve kendi kendine gitar çalmayı öğrenmiştir. Doğuştan gelen yeteneğini eğitimli bir ailede geliştiren Manço, annesinden de piyano dersleri almıştır.

 

3514_images.jpg

 

İlk amatörce girişimlerini gittiği Galatasaray Lisesinde arkadaşları ile yapan Manço, burada iki amatör grup kurmuş ve grupları ile ilk kez Galatasaray Lisesinde sahneye çıkmıştır. Kurduğu grupların biri Kafadarlar diğeri ise Harmoniler grupları idi. 1959 yılında babasının vefatı üzerine Galatasaray Lisesinden ayrılarak Şişli Terakki Lisesine geçiş yapmıştır. Liseyi burada tamamlayan Manço, daha sonra Beçika’daki Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisinde üniversite öğrenimini tamamlamıştır. Buradan birincilikle mezun olan Manço, mezuniyetinden bir madalya kazanmıştır.

 

Almanya da Fransız bir komedyen olan Henri Salvador ile tanıştı fakat onunla bir anlaşmaya varamadı. Daha sonra Almanya da abisi Savaş Manço ile yaşamaya başladı. Otomobil bakıcılığı ve garsonluk yaparak hayatını devam ettirdi ve bu arada da bestelerini yapmaya devam etti. Almanya da Belçikalı şair olan Andrea Soulac ile tanıştı. Soulac, Manço nun sözsüz bestelerine söz yazmıştır. Daha sonra 1964 yılında Almanya da iki EP çıkaran Manço, bununla adından söz ettirmeyi başardı ve Türkiye ye geldiğinde Türkiye deki radyocular onun bir Fransız olduğunu sandılar.

 

1967 yılında da Manço, Fuat Güler ve Mazhar Alanson ile Kaygısızlar adlı grubunu kurdu. 1970 yılında bu grup ile yollarını ayırarak Fransa da isimsiz bir grup kurmuştur. Bu gurup ile uzun bir turneye çıkarak 52 konser vermiştir. Turne sırasında Antalya da verdileri konserden sonra gurubunda çalıştırdığı yabancı uyruklu müzisyen nedeni ile tutuklanmıştır. Ertesi gün mahkemeye çıkarılan Manço Serbest bırakılmış ve sonrasında gurubu ile birlikte Belçika ya dönmelerine neden olmuştur.

 

3514_manco.jpg

 

1972 yılında Kurtalan ekspres ini kurma çalışmalarına başladı. Kurtalan Ekspres ini kurduktan sonra Gamzedeyim ve Ölüm Allahın emri şarkılarının yer aldığı ilk plağını çıkararak Yedek Subay olarak askere gitti. Askerden döndükten sonra çalışmalarına hız veren sanatçı, 1974 Hey Dergisi tarafından yılın erkek sanatçısı seçildi. 1975 yılında tanışmış olduğu Lale Çağlar ile 1978 yılında evlendi. 1979 yılında çıktığı Anadolu Turnesinin tüm gelirini sağır ve dilsizler çocukların tedavi ve eğitimine bağışladı.

 

8 Ekim 1988 yılında 7′den 77′ye programı, bir aile çocuk ve eğlence programı olarak hazırlanarak yayına başlamıştır. Çok uzun bir süre yayında kalan program sadece Pazar günleri yayınlanarak toplam 378 programa ulaşarak 6 Aralık 1998 yılında sona ermiştir. Programın ünlü sloganı ise Adam Olacak çocuktur. 1990 yılında Türk Japon dostluğu etkinlikleri için Japonyaya gitti ve Japonya’daki ilk konserini bu sırada verdi. 5 Şubat 1992 yılında kaybettiği annesi Rikkat Hanım için üzüntülü bir dönem geçirdi. 1992 yılında zirveyi yaşayan pop müzik piyasasından Mega Manço albümü ile nasibini almayı başaran Manço, bu albümü ile büyük ses getirmiştir.

 

3514_baris_manco_ve_unutulmayan_sarkilari_h2223-300x154.jpg

 

Yaptığı besteler 200 yakındır. Yaptığı bu besteler sayesinde 12 altın ve 1 platin albüm sahibi olmuş, birde kaset ödülü bulunmaktadır. Yaptığı besteleri bir çok dile çevrilerek dilden dile dolaşmıştır.

Lale Manço ile olan evliliğinden iki erkek çocuk babası olan Manço, yıllar önce kendisine yöneltilen ölüm sizce bir son mu? Yoksa bir sonun başlangıcı mı? Sorusuna “ölüm yaşam denen uykudan uyanmaktır ” olarak verdiği cevap doğrultusunda Manço, 31 Ocak 1999 tarihinde yaşam uykusundan uyanmıştır.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

31 ocak 1999 senesinde ağlamaktan ve üzüntümden kendime gelememiştim.Ardından 2şubat 1999 günü günlüğüme şunları yazmışım.

Şu an gerçekten çok fazla üzülüyorum çünkü bariş manço 31 ocak 99 pazar gecesi geçirmiş olduğu kalp ve tansiyon rahatsızlığından dolayı sonsuzluğa ulaştı.Halkına vermiş olduğu sevgisi ve emeğinin karşılığını acaba bizden aldı mı?Son dönemlerde programı eskisi kadar reyting alamıyor diye yayından kaldırıldı.Şimdide aynı kanal utanmadan reyting uğruna taziye yayınları yapıyor.O anlamlı şarkıların ve anlamlı programların sahibiydi.Belkide bu yüzden halk onu çok sevdi ve sevmeye devam edecek.Dünyaya mal olmuş son derece mütevazi ve kültürlü ayrıca hiç kimseyle dargınlığı ve kırgınlığı olmamış bu insanın ölmüş olmasına çok üzülüyorum.Ben onun 7 den 77'ye programıyla büyüdüm ve benden sonrakiler büyüyemiyecekler.Belkide biraz kalıplaşmış oldu yazdıklarım ama sen iyi bir insandın lütfen rahat uyu barış abi...

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...