Jump to content

Türkiye’nin Edebiyat Konseptli İlk Oteli


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

10325311_10152409848690349_4824669698691852981_n.jpg

 

 

Türkiye’nin Edebiyat Konseptli İlk Oteli

 

Bir otel düşünün. Koridorlarında yürürken bir sürü tanıdık yüz sizi izliyor. Sadece yüzleri görmekle de kalmıyorsunuz, bazı sesler de duyuyorsunuz içinizi okşayan. Mesela Nazım sesleniyor ardınızdan “Bulut mu olsam, gemi mi yoksa? yosun mu yoksa?” diye. Peşisıra Sabahattin Ali konuşuyor: “Bir ruh, ancak bir benzerini bulduğu zaman ve bize, bizim aklımıza, hesaplarımıza danışmaya lüzum bile görmeden, meydana çıkıyordu. Biz o zaman sahiden yaşamaya, ruhumuzla yaşamaya başlıyorduk” diyor gözlerinizin içine bakarak. Buket Uzuner ile Uyumsuz Defne Kaman’ı arıyor, Nazlı Eray ile pencereden bakıyor, “Farklı Rüyalar Sokağı’nı görüyorsunuz. Yaşar Kemal de orada, Ayşe Kulin hatta Hakan Günday da. Dahası çok. Çünkü bu otelde herkesin muhakkak sevdiği bir yazar ile göz teması kurmanız mümkün..

 

EDEBİYAT KONSEPTLİ

İzmir’in genç yazarlarından Gülşah Elikbank’ın oteli “Mini Otel” işte tam böyle bir yer.

Türkiye’nin edebiyat konseptli tek oteli. Adı gibi mini bir otel. Ama içindeki derinlik öyle büyük ki. Turizmci eşinin desteği ile bu işe soyunan Elikbank’ın bu ilginç otelinin 15 odasında Türk edebiyatının 15 önemli ismine yer verilmiş.

Nazım Hikmet, Ahmet Ümit, Oya Baydar, Rıfat Ilgaz, Ayşe Kulin, Hakan Günday, Buket Uzuner, Sevgi Soysal, İnci Aral, Nazlı Eray, Yaşar Kemal, Doğan Hızlan, Tanpınar, Sabahattin Ali ve Leyla Erbil bu otelin evsahibisi.

Gülşah Elikbank bu yazarları seçme nedeni olarak, “Elbette bir yazar olarak benim ilk 15 favori yazarım aynı zamanda ama yazarların herhangi bir dile çevrilmiş eseri olanlar arasından seçilmesine de gayret ettik. Sonuçta epey yabancı misafirimiz de var” diyor.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...