Jump to content

İnci Kefalin Mucize Yolculuğu


Sidre

Önerilen Mesajlar

"GezginDamaklar yörelerin doğal ve kültürel varlıklarının yanısıra Gusto düşkünlerinin damak tadına hitap eden programların yanı sıra Gezginlere " tematik seyahat programları” ile de sıradışı önerilerde bulunuyor.

 

inci-kefalin-mucize-yolculugu-4355035.Jpeg

İşte bu farklı tematik turlardan biri olan Van, Erçiş, Akdamar güzergahında, İnci Kefali kutsal yolculuğunun finalini yerinde izlemekle kalmayıp Van ve çevresinin Doğal ve Kültürel varlıklarını ve yöre lezzetlerini de tanıyacaksınız.

 

Dünyada sadece Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayan tek balık türü olan İnci Kefali her yıl ilkbaharda yumurtalarını tatlı su yataklarına bırakmak için kutsal yolculuğa çıkıyor. Şiddetli akıntının tersine doğru göç eden milyarlarca balık önlerine çıkan engelleri zıplayarak geçmeye çalışıyor. Bunu başardıktan sonra yumurtalarını tatlı suya bırakıyorlar. Bu mücadeleyi yerinde izlemek istemez misiniz?

 

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Doğa Gözcüleri Derneği, Erciş Belediyesiyle beraber her yıl bu kutsal göçe dikkat çekmek için İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali düzenliyorlar.

 

"GezginDamaklar"larla seyahatin ilk durağında, Urartu eserleriyle öne çıkan Van arkeoloji Müzesini ziyaret edecek, daha sonra öğle yemeğinde damaklarınız Kris (Üzüm ve köfteden oluşan sulu bir yemek) veya Et Tava, Ev Baklavası ile yöresel lezzetlerle tatlanacak ve heyecanla, turun en keyifli anlarından birine şahit olacaksınız.

 

Balık Bendi diye bilinen mini şelaleyi geçmeye çalışırken, Erciş’te Deliçay'a doğru göç eden balıkların uçma çabaları gözlemlemeye değer. Fotoğraf çekmenin keyfine varacağınız bu doğal anın her karesi müthiş olacak emin olun. Bu olağanüstü durum karşısında balıkların üremek için verdikleri kutsal mücadeleden etkilenmemek mümkün değil.

 

Erçiş’ten Van’a dönerken Kayalar mevkiinde Urartu çivi yazılı kayalar, ardından Muradiye Şelalesi ve Şeytan Köprüsünü tanıyacaksınız.

 

Hoşap Kalesi ve Çavuştepe ziyaretinin ardından Gevaş ilçesindeki Halime Hatun Türbesi ve Selçuklu Mezarlığını ziyaret edecek ve göl kıyısındaki restoranda öğle yemeğinde Ayran Aşı Çorbası, Van Kavurması, İçli Pilav yiyerek yöre lezzetlerini tanımaya devam edeceksiniz

 

Akdamar’a bir tekne yolculuğu yapmaya hazır olun....

 

Dış yüzeyindeki İncil ve Tevrat konulu kabartmaları ile dikkat çeken Akdamar Kilisesi görülmeye değer. Adadan dönüşte Eski Van şehri ve burada bulunan Tuşba Antik Kenti gezilecek.

 

Tur'un son gününde, Sabah şehrin merkezinde, Van'ın ünlü Kahvaltı çeşitleri sizi bekliyor olacak.

 

Van 100. Yıl Üniversitesi Kampüsü içerisinde yer alan Kedi Evi, ardından Meher Kapı ve Yukarı Bağraçlı Köyü’nde bulunan Ermenilerin önemli yapıtlarından olan Yedi Kiliseleri gezerken, bu ilginç bölgeyi tanımanın keyfini süreceksiniz.

 

Eve dönmeden önce, “Keledoş, İnci Kefali Dolması, Su Böreği ve Kayısı Tatlısı” gibi yöre lezzetlerini en güzel yerde tadarak yolculuğunuzu tamamlarken, meşhur Van otlu peyniri ve savatlı gümüş alışverişi için vaktiniz olucak.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...