Jump to content

Tür Resmi...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Tür resmi ya da janr resmi ya da genre resmi[2] ya da günlük yaşam resmi[3] (İngilizce: Genre Painting, Fransızca: Peinture de Genre), ressamların belli bir daldaki ya da türdeki konuları özellikle de günlük yaşamdan kareleri çizdikleri resimlere verilen isim. Bu türün sanatçıları pazar yerlerinden, ev içlerinden, meyhanelerden, partilerden ve sokaklardan insan manzaraları betimlediler. Tablolar ressamına göre gerçekçi, hayal ürünü ya da romantik olabiliyordu.

 

260px-Pieter_Bruegel_d._%C3%84._011b.jpg

 

 • Bruegel'in Köylü Düğünü isimli eseri tür resminin önemli örneklerinden biridir. (1568) Bu eserde resmin anlatım zenginliği ve gözlem gücünün büyüklüğü kadar ressamın tabloyu ne kalabalık ne de karışık görünmeyecek şekilde düzenlemesi de dikkat çekicidir

 

 

Tür resminin örneklerini veren en önemli ressamlardan biri yaşamı hakkında çok az detay bilinen Flaman sanatçı Yaşlı Pieter Bruegel'dir (1525 - 1569).[2] Köy ve köylü temalı nükteli eserler ürettiği için çoğunlukla ressamın da köylü zannedilmesine karşı çıkan Ernst Hans Gombrich, Bruegel'in bir kentli olduğunu ileri sürdü. Bunun sebebi olarak da sanatçının yaşadığı çağda cahil taşralı insanları bir eğlence aracı olarak görmenin gelenek olmasını öne sürdü. Gombrich'e göre Bruegel'in köylülere bakışı Shakespeare'inkine çok benziyordu.

Bruegel, köy yaşamını ve orada yaşayan insanları açık bir şekilde anlatmayı başarmıştı ve böylece neşeli ama basit olmayan resimlerle kendisinden sonra gelen Flaman ressamlara yeni bir alanın yolunu açmış oldu. Dinde reformu benimseyen Hollanda on yedinci yüzyıla geldiğinde büyük bir refaha da ulaşmıştı. Ülkede resim konusunda da büyük bir talep ve üretim vardı. Sanatçılar, resmi siparişleri yetiştirmeye çalışmanın yanı sıra zengin burjuvazi ve okur yazar olan, eğitimli köylülerin de isteklerine karşılık vermeye çalışıyorlardı. Bu talepler Rembrandt gibi yaratıcı ve büyük isimlerin yanı sıra ciddi bir teknik teknik yeteneğe sahip yüksek sayıda "küçük usta"nın da ortaya çıkmasına sebep oldu.[1] Bu ustalar o yüzyılda sanata hakim olan İtalyanlar'ın küçümsediği günlük yaşamı ve ev içi hayatı anlatan eserler de ürettiler. Hollanda sanatı, Rembrandt hariç tarih resminden uzaklaştı.

 

Bu tarzın on yedinci yüzyıldaki en önemli isimlerinden biri Jan Steen oldu. Ressamlık mesleğinden kazandığıyla geçinemeyen Steen, bu yüzden bir meyhane de işletiyordu.[5] Bu işi sebebiyle de sık sık eğlenen insanları ve komik tipleri gözlemleme fırsatı buldu ve yaşamdan keyif alan neşeli havaya sahip eserler çizdi.

 

Rembrandt'tan bir kuşak sonra doğan Jan Vermeer (1632-1675) çoğunlukla tipik bir Hollanda evinde duran sıradan figürleri işledi. Vermeer ile birlikte tür resmi mizahi olmaktan kurtuldu.[6] On yedinci yüzyıl boyunca tür resmi çizen diğer Hollandalı ressamlar arasında Adriaen ve Isaac van Ostade, David Teniers, Aelbert Cuyp ve Pieter De Hooch vardır.

 

Louis le Nain Fransa'da tür resmini on yedinci yüzılda geliştiren önemli bir isim oldu. On sekizinci yüzyılda, ülkede, bu tarza olan ilgi Watteau ve Fragonard'ın romantik ve Chardin'nin realist tablolarıyla canlandı.

 

İngiltere'de ise William Hogarth (1697-1764) sosyal eleştiriyle ahlak derslerini birleştiren, sıradan insanların hikâyelerini anlatan tablolar serisi çizdi. William Powell Frith en popüler tür resmi ressamlarından biriydi ve pek çok çağdaşından takdir gördü. Diğer İngiliz tür ressamları Augustus Leopold Egg, George Elgar Hicks, William Holman Hunt ve Dante Gabriel Rossetti gibi isimlerdi.

 

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk tür ressamı bir Alman göçmeni olan John Lewis Krimmel oldu. Krimmel, 1812-1821 tarihleri arasında Wilkie and Hogarth'tan öğrendiklerini Philadelphia'nın günlük yaşamını mizahi bir şekilde betimlerken kullandı.

 

537px-Vermeer_-_The_Milkmaid.jpg

 

 • Jan Vermeer, Süt Döken Kadın, 1658-1660

 

 

 

725px-William_Hogarth_023.jpg

 

 

 • William Hogarth, Eski bir Hizmetçiyle Evlilik, 1732-1735

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • 'Dünyada 1 Milyardan Fazla İnsan Resmi Olarak Yaşamıyor'

   'Dünyada 1 milyardan fazla insan resmi olarak yaşamıyor' Dünya Bankası’nın yaptığı bir çalışmaya göre dünya üzerinde 1.1 milyardan fazla insanın herhangi bir kimlik belgesi yok. Bu sorun özellikle dünya genelinde sağlık ve eğitim hizmetlerinden yoksun nüfus için çok önemli sonuçlar doğuruyor22 Ekim 2017, Pazar      Dünya Bankası’nın “Kalkınma için Kimlik Saptama” (ID4D – Identification for Development) programının yayınladığı rapor, öze

   , Yer: Serbest Kürsü

  • En Ünlü 10 Ziyafet Resmi...

   En Ünlü 10 Ziyafet Resmi   Leonardo da Vinci, Son Yemek (1490’lar) İsa’nın çarmıha gerilmeden önce 12 havarisi ile Kudüs’te yediği son yemek, Hristiyanlıkta ressamların konu edindiği önemli olaylar arasındadır. Da Vinci’nin 500 yılı aşkın bir zaman önce yaptığı resim, restorasyonu sırasında uğradığı hasara rağmen en ünlü olanıdır. Yemekte yılan balığı ve portakal dilimleri görülmektedir.   Giovanni Bellini, Tanrıların Ziyafeti (1514) Kutsal ziyafet 16. yüzyıl İtalyan resimlerinin sık i

   , Yer: Ünlü Ressamların Çalışmaları

  • Kolay At Resmi Çizimi Yapmak...

   Kolay At Resmi Çizimi Yapmak       At geleneklerimizin göreneklerimizin resimlerde kullanılan en temel figürü aslında. Çünkü eski Türklerin yani atalarımızın en etkili savaş aletini atlar oluşturmuştur. Onlar at üstünde bozkırlarda gezmiştir. Bu bakımdan at böylesi eğitsel niteliğe sahipken onu çizmesi de ayrı bir anlamlı olsa gerek. Çocuklar at resimlerimize bakarak aşama aşama at çizimini gerçekleştirebilirler. Bu onların sadece ince motor kaslarını geliştirmekle kalmaz aynı zamanda da

   , Yer: Resim Teknik Konular

  • Kolay Doğa, Manzara Resmi Çizme...

   Kolay Doğa, Manzara Resmi Çizme       Doğa resmi çizmek çoğu kişi için çok eğlencelidir. Resme ilgi duyan herkes hayatında az ya da cok doğa resmi çizmiştir. Doğa resmi çizmek ayrıntıyı görebilme kapasitesi ile de yakından alakalıdır. Çünkü doğa resmi çizenler doğada olup biteni farklı bir gözle yorumlarlar. Yine de doğa resmi çizmek tek bir obje çizmeye göre karmaşıktır. Çünkü içerisinde en az beş obje barındırır. Doğa resmi çizme adına gereken tüm bilgilere, ön çizim yollarına doğa resmi

   , Yer: Resim Teknik Konular

  • Ahmet Hakan CHP'de Atatürk Resmi Tartışmasına İsyan Etti

   CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölgeey konuk olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Atatürk resmi tartışması"hakkındaki soruyu yanıtladı. "CHP gibi bir partide böyle bir şey olur mu?"diyerekl tepki gösteren Kılıçdaroğlu'na Ahmet Hakan dayanamayarak tepki gösterdi: "FETİH ÖNCESİ BİZANS GİBİ.."   "Kusra bakmayın ama, sizin partinizden neşet etmiş çok saçma bir tartışma.. Çöpe atıldı dendi, atılmadı kaldırıldı dendi, kaldırılıp yeniden asıldı dendi... Türkiye ateş çemberinde..

   , Yer: Haberler ve Gündem

×
×
 • Yeni Oluştur...