Jump to content

Zayıf Görüş Ne anlama Geliyor?..


Renan

Önerilen Mesajlar

Gözün en önemli organlarımızdan birisi olduğunu düşündüğümüzde en ufak bir aksaklıkta doktorlara başvurmanın isabetli bir davranış olacağını düşünüyorum. Bu durumda özellikle ufak bir hastalıkmış gibi lanse edilen zayıf görme bozukluğu, salında daha büyük bir sorunların doğmasında başlangıç evresini ifade eden bir rahatsızlık.

 

Bu rahatsızlık ne gözlükle düzeltilebiliyor nede lenslerle. Hatta doktorların söylediklerine göre ilaçla veya göz ameliyatıyla bile doğru bir düzelmenin yapılamadığını ifade ediliyor. Bu hastalığın asıl sebebi olarak gözdeki aksatılan rahatsızlıklar tespit ediliyor. Mesele bu rahatsızlığın bir belirtisi olan puslu ve bulanık görme, kişide meydana gelen kataraktın bir sonucu olarak ortaya çıkmış olabilir. Bulanıklaşan ve kısmen görmeyi engelleyen bir duruma geldiyse hastalık, makula dejenerasyonu söz konusu olmuş olabilir. Işıklara karşı olan duyarsızlık ve kontrast kayıplarının yaşanması hastalığın başlamasını tetikleyen önemli sebeplerden bazıları.

 

Yetişkinlerde rastlanabileceği gibi çocuklarda da doğum esnasında yaşanmış olabilecek bir rahatsızlıktan dolayı meydana gelebilir. Çocuklardan öğrenme zorluğuna ve zamanla bir takım yönlendirmelere ihtiyaç duyarak yaşama durumu meydana gelebilir. Yetişkinlerde zamanla bu rahatsızlıktan dolayı başkalarının yardımına muhtaç duruma gelebilirler. Giderek yalnızlaşmaları da söz konusu olacak.

 

Yetişkinlerde ilk olarak beliren aksaklıklar, kitap okumada, televizyon bakmada meydana gelen sıkıntılardır. Özellikle araba kullanma konusunda yeteneğin giderek kaybedilmesi ve görememeden dolayı güvensizliğin meydana gelmeye başlaması. Hayata doğrudan bir etki yaratan bu hastalık, erken tanı koyulduğunda fazla ilerlemeden durdurulabilir. Ancak, yapılmaya ve aksatılan göz müdahalesi sebebiyle tamamen körlüğe doğru gitme meydana gelebilir.

 

Yapılması gereken görme duyunuzda hayat kalitenizi etkilemeye başlayan bir takım sorunların olup, olmadığını tespit etmek ve bunun üzerine göz doktoruna başvurmaktır. Bu şekilde gözlük veya lens kullanılarak tedaviye başlanılmış olur.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...