Jump to content

Yaşlılık ve Ölüm...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

İnsanoğlu için tek mutlak gerçek ölümdür. Dahası bu gerçeğin bilincinde olan, ölümden kaçamayacağım bilen tek yaratık da insandır. Birey ancak 10 yaşına gel diğinde bunun bilincine varır.

 

Kimi insanlar yaşam ve ölüm korkularıyla çok erken yaşlarda ilgilenir, kimileri de ileri yaşlara kadar ölüme fazla kafa yormaz. “Ölüm” süreci kimi aşamalardan geçerek tamamlanır.

 

İleri derecede hasta 200′ün üzerinde kişiyle yapılan görüşmelerde, kişi öleceğinin farkındaysa ölüm sürecinin 5 evreden geçtiği bulunmuştur.

 

1.Yadsıma ve Yalıtma: Birinci evrenin tepkisi; “Hayır, doğru olamaz! Olamaz.”, “Tetkik sonuçları karışmıştır.” şeklindedir. Bunlar, başka doktora giderler. Bu beklenmeyen haberin şokuyla başa çıkmada sağlıklı bir yol ola rak görülebilir.

 

2. Öfke: İkinci tepki “Neden ben?” biçiminde ortaya çıkmaktadır. Başat duygu öfke ve küskünlüktür.

 

3. Pazarlık: Bu evrede tanrıyla, doktorla ya da başkalarıyla pazarlık ederek ölümü ertelemeye çalışır.

 

4. Depresyon: Bu evrede öfkenin yerini depresyon almıştır. Ölmekte oldu ğunu yadsıyamaz; sessizleşir. Karşılıklı sevgi ve duygu anlatımları yararlı olabilir.

 

5. Kabul Etme: Hasta duygusal bir boşluk içindedir. Yaklaşan sonunu düşünür.

 

Ölümün Yaşlı Eş Üzerindeki Etkileri

 

Eşini yitiren yaşlı, ruhsal hastalıklara ve ölüme karşı daha duyarlı olmaktadır. Ör neğin dul kadınlar, dulluklarının ilk yılında, aynı yaştaki dul olmayanlardan 3 kat daha fazla doktora görünmekte, yatıştırıcı ilaçları 7 kat daha fazla kullanmaktadır lar. Eşini kaybeden yaşlı, bu kaybı anlamlandırmasına bağlı olarak gerginlik, kay gı, panik ya da depresif duygular yaşayabilir. Uyku düzeninin bozulması, iştahsız lık, baş, boyun ve sırt ağrıları yorgunluk belirtileri; anksiyete ve depresyonun be densel belirtileri de görülebilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Reiki ile Yaşlılık Bakımı ve Ölüm Yardımı

      Aile üyelerine olduğu kadar huzur evi, bakım evi, hastane vs. personeline de Reiki iki açıdan yardımcı olabilmektedir. Bu insanlar ağır bir yük altında olduğundan Reiki ile sürekli olarak kendilerine enerji yükleme olanağına sahip olurlar. Bu durum, başkalarına yardım edebilmek için ön koşuldur. Reikinin buradaki kullanım alanı da sonsuzdur. Olay örneğin yardıma muhtaç, korkan birisinin elini tutmak veya elini omuzuna atmak ile başlamaktadır, çünki Reiki

      , Yer: Enerji Sistemleri (Reiki, Feng Shui vb)

×
×
  • Yeni Oluştur...