Jump to content

Manga Çizim Sanatı...


Renan

Önerilen Mesajlar

manga nedir - duvar süslemeleri - karikatür çizimi

 

Dünya ülkelerini son yıllarda kasıp kavuran manga okuma alışkanlığı, ülkemizde de dönemde oldukça popüler bir hale gelmiştir. En basit anlatımı ile mangaların çizgi romanlar olduğu söylenebilse de, manga kültürünün birçok sosyokültürel etki ile şekillendiğini de unutmamak gerekir. Milattan önce 6. yüzyıla kadar dayanan tarihi olayların günümüz mangasının şekillenmesinde etkili olduğu düşünülmese de, tarihsel süreç içerisinde dini, kültürel ve ekonomik birçok konunun yarattığı etkiler mangaların popüler hale gelmesinde etkili olmuştur.

 

9oh3x2eu.jpg

 

Şu an için tartışmasız Japonya’nın egemenliğinde gelişen manga sektörü, yüzyıllar boyunca Çin etkisinde yaşayan Japonların kültürlerine de Çin toplumu sayesinde entegre olmuştur. Milattan önce 6. yüzyıldan başlayarak Çinli Budist rahiplerin Japonya coğrafyasında koyu bir Budizm politikası yapmasıyla birlikte Japon halkı da bu yeni dini benimsemeye başlamıştır. Budizm ile mangalar arasındaki bağlantı ilk bakışta fark edilemese de, günümüzün bu popüler çizgileri aslında Budizm’de geniş yeri olan tapınak süsleme sanatına kadar dayanmaktadır.

 

Milattan önce 7. ve 8. yüzyıldan itibaren Japonya’da yaygın hale gelen Budizm’in sonucu olarak birçok tapınak açılmış ve bu tapınakların iç duvarlarının süslenmesinde birçok resim kullanılmıştır. Resimler haricinde farklı figürlerin de Budist tapınaklarının duvar süslemelerinde kullanılması, ilk olarak Nara kentindeki Toshodoiji Tapınağı’nın duvarlarında insan ve hayvanların yer aldığı “karikatürlerin” yapılmasına neden olmuştur. Kısa süre içerisinde büyük ilgi gören tapınak duvarlarındaki karikatürler, Japon kültüründe yer etmiş ve Japonya’da günümüzün en etkili hikaye anlatım şekli haline dönüşmüştür.

 

Japon tarihinin daha yakın dönemlerinde gazetelerde ve dergilerde ilk defa seri olarak günlük ya da haftalık olarak basılan çizgi romanlar ve karikatürler çok geniş kitlelere ulaşmıştır. Japon toplumunun benimsemekte hiç zorlanmadığı bu çizgi romanlar, birçok insan için bir tutku olmuş ve sonraki hafta çizgi seride ne olacağı büyük bir merak konusu haline gelmiştir. Anime çizim sanatı olarak adlandırılan manga çizgileri oldukça abartılı bir şekilde çizilebilme özgürlüğü sağladığından, sanatçının düşündüklerini dilediği yoldan ifade edebilmesine de imkan sağlamaktadır. 1770 yılından başlayarak Japon halkının kullanmaya başladığı manga kelimesi, özellikle Hokusai Katsushika ismi ile birlikte anılmaktadır. Günümüzde uzun yıllardır devam eden One Piece, Naruto ve Bleach gibi mangalar, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından büyük bir merakla takip edilmektedir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...