Jump to content

“Zamanın Bedeni” Galeri İdil’de


Sidre

Önerilen Mesajlar

Sanat ve emeğe adanmış bir hayatın, yazar Emin Çetin Girgin’in kalemiyle özgün bir dille yeniden ele alındığı, Mustafa Ata’nın görüşlerinin de yer aldığı “Zamanın Bedeni” kitabı; çağdaş sanatın bugünkü dilini yakalamış usta ressamın sanat geçmişine adeta yeni bir bakış açısı getiriyor.

 

-zamanin-bedeni-galeri-idil-de-4500942.Jpeg

“Zamanın Bedeni”, Ata’nın 25 eserinden oluşan bir sergiyle de 29 Haziran 2014 tarihine kadar Nişantaşı Galeri İdil’de sanatseverler tarafından ziyaret edilebilir.

 

Kendisini fırçanın buyruğuna, dolayısıyla özgürlüğüne adamış usta ressam Mustafa Ata’nın 80’li yıllardan günümüze, özenle seçilmiş 100 eserinin yer aldığı Kitap, Ata'nın sanat geçmişine yeni bir bakış getiriyor. 224 sayfadan oluşan "Zamanın Bedeni", sanat ve emeğe adanmış bir hayatı özgün bir dille ele alıyor. Yazar Emin Çetin Girgin kitapta, renkçi bir geleneğin izinden gelerek, çağdaş sanatın bugünkü dilini yakalamış usta ressamın eserlerindeki sosyal içeriği ve sanatının temel filozofisini oluşturan etik yapıyı güçlü bir dille ele alıyor.

 

Girgin, sanatçının eserlerine, sosyolojik ve tarihsel bir yaklaşımla eleştiriyi derinleştirirken; bakışı, bugünkü sanat piyasasının sermaye-sanat kritiği üzerine çekiyor ve sanatçının içinde yaşamak zorunda bırakıldığı sistemin, sanatçıyı iyi ya da kötü yapma gücünü gözler önüne seriyor. Ender karşılaştığımız bir keskinlikte yazılmış kitap, Ata’nın, “Sabra ve Şatilla”, “Özgürlük”, şiddet gören kadınlara adadığı “Direniş” ve Balçık Gölü’nden kurtarılamayarak ölen “Omara”nın anısına yaptığı resimlerle özdeşleşiyor.

 

Kitabını ahlak ve emeğe adanmış hayatlara ithaf eden Mustafa Ata’yı yazar Emin Çetin Girgin, “Hümanizmasıyla insan psikolojisini avuçlarının arasında tutarken, sosyolojik bir yapı söküm gerçekleştiriyor." sözleriyle açıklıyor.

 

Kitapla eş zamanlı olarak Ata’nın 25 eserinin yer aldığı bir sergiye dönüşen “Zamanın Bedeni", 29 Haziran 2014 tarihine kadar Nişantaşı-Galeri İdil’de sanatseverler tarafından ziyaret edilebilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...