Jump to content

NLP Teknikleri-Milton Modeli


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Milton Modeli:Milton modeli silmeler, çarpıtmalar ve genellemeler içeren, 'olgunlaşmamış cümleler' kullanma yöntemidir. Dünyanın en başarılı hipnoterapistlerinden Milton Erickson'un tedavi amaçlı olarak kullandığı dilin modellenmesiyle NLP içine alınmıştır.

 

 

Joseph O'Connor'un deyişiyle bir insan bilinçli olarak bir sorununu çözemediği için terapiste gider. İhtiyaç duyduğu kaynaklar aslında bilinçdışmda mevcuttur. "NLP'nin İlkeleri" adlı kitabında şöyle demektedir: "Erickson dili öncelikle karşısındakinin dünyasına ayak uydurmak ve öncülük etmek için kullanırdı.

Onların sürmekte olan duyusal deneyimlerini genel terimlerle açıklayıp, onları kendi gerçekliklerinin derinliğine yöneltirdi. Karmaşık bir dil kullanarak, bilinçdışındaki kaynaklarına ulaşmalarını sağlardı. Müşteri trans halindeyken, Erickson onun belirsiz, açık ve keyfi bir dil ve metaforlar kullanarak, gereksinim duyduğu kaynaklan bilinçdışında aramasını sağlardı."

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...