Jump to content

NLP Ve Göz Erişim İpuçları


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

1. Göz Erişim İpuçları Ne Demektir?

Vücudumuzu kullanma şeklimiz bilgi erişiminde ve onları uygulamada bize yardım da edebilir, bizi engelleyebilir de. Omuzlarınızı kamburlaştırmanız, kaslarınızı germeniz ve uzun uzun yere bakmanız yeni ihtimalleri hayal etmenize izin vermeyecektir! Bununla birlikte, daha etkili olmamıza yardım edecek ve bizi deneyimimize ve de potansiyelimize ulaştıracak bazı şeyler yapabiliriz.

 

 

İnsanlar düşünürken ortaya çıkan bilinçsiz göz hareketlerinin yönünün, kullandıkları temsil sistemiyle güçlü bir bağlantısının olduğu ortaya çıktı. Sağ ellerini kullanan insanların çoğunluğu:

> Yukarıya ve sağlarına bakmaları onların görsel olarak bir şeyi hayal ettiğini gösterir.

> Yatay ve sağlarına bakmaları bir şeyin sesinin nasıl olacağını hayal ettiklerini gösterir.

> Aşağıya ve sağlarına bakmaları (fiziksel ve duygusal) hisleriyle bağlantıya geçtiklerini gösterir.

> Yukarıya ve sollarına bakmaları görsel olarak bir şeyi hatırladıklarını gösterir.

 

 

> Yatay ve sollarına bakmaları işittikleri bir şeyi hatırladıklarını gösterir.

> Aşağıya ve sollarına bakmaları kendileriyle içlerinden konuştuklarını gösterir. NLP bunu iç diyalog olarak adlandırır.

Sol elini kullanan insanlar için bunların bazıları tam tersi olabilir ve bazı insanlarda, bu göz hareketleri, işaret edilen temsil sistemlerine tam olarak uymayabilir. Yine de yukarıdaki genellemeler tümüyle, daha sonra da göreceğimiz gibi, oldukça faydalı olabilir.

 

 

2. Göz Erişim İpuçları Ne İşe Yarar?

Daha önce de gördüğümüz gibi bunlar, o anda kişinin kullandığı temsil sistemini ortaya çıkarırlar., Bu, bilinçli olarak belli bir temsil sistemine ulaşmamızı oldukça kolaylaştırır, çünkü tam

olarak nereye baktığımızı biliriz. Böylece, eğer isterseniz, kendinize daha görsel, daha işitsel ve dokunma duyusu gelişmiş birisi olmayı öğretebilirsiniz. Bu da yeni yetenekleri ve bir şeyleri tam olarak yapabilme yollarını öğrenmenizi mümkün kılar.

 

 

3. Göz Esirim İpuçlarına Günlük Örnekler

> Ürküldüğünde, korkulduğunda veya utanıldığında yere bakmak kinestetik duygulan yansıtır.

> Bir şeyi hatırlamaya çalışırken yukarı bakmak,

> Zihninizde depolanmış bir bilgiyi ortaya çıkarır. Çalışırken gözünüzün hızla bir yandan diğerine gidip gelmesi. Gözlerin dışarıdan gözlemlenebilen tarama hareketi içerideki taramayla eşleştiriliyor.

 

 

4. Göz Erişim İpuçlarını Düşünmek

> Beyin gücünüzü geliştirmek istediğiniz zaman (Bakınız 14. ünite) Onların "dillerini" eşleştirerek birbiriyle diyalog kurmak ya da diyalogunuzu geliştirmek istemeniz gerekiyor. Bir kere onların en sık kullandığı göz pozisyonunu fark ettiğinizde, onlara rehberlik eden sistemi de tespit etmiş olursunuz.

Burada onlara yol gösteren sistemden kastedilen şey, onları diğer temsil sistemlerine götürmesi için kullanılan temsil sistemidir ve sonra buna uygun şekilde dilinizi değiştirebilirsiniz. Örneğin, genellikle sağ taraflarına ve aşağıya doğru bakma eğilimindelerse kinestetik dili kullanabilirsiniz ya da sağ tarafa fakat yukarıya doğru bakıyorlarsa görsel mecazları kullanabilirsiniz.

 

 

> Birisinin sık sık sol tarafına ve aşağıya doğru baktığını gördüğünüz zaman, bu durum, onun muhtemelen belirsiz olan ya da kendisi açısından tartışmalı olan bir konuda iç diyalog yaşadığını düşündürebilir.

 

 

^ İşittiğiniz (sola ve karşıya doğru bakarak) veya gördüğünüz (yukarı ve sola doğru bakarak) bir şeyi hatırlamak istediğiniz zaman.

^ Hoşunuza gitmeyen duygulardan kurtulmak istediğiniz zaman (bir süreliğine sağa ve aşağıya doğru bakmayı bırakın.)

 

> Bir şeyi hayal etmek istediğiniz zaman. Görsel imaj için yukarıya ve sağa, işitme için yatay ve sağa, "size neler hissettireceğini görmek için" aşağıya ve sağa.

 

 

5. Göz Erişim İpuçlarını Nasıl Kullanabilirsiniz?

Onlar için devam etmekte olan şeyin ne olduğu konusunda daha fazla bilgi sahibi olmak veya onların tercih ettiği temsil sisteminin ne olabileceğini anlamak için bir yöntem olarak diğer insanların göz erişim ipuçlarını anlayabilmek için kendi kendinizi eğitebilirsiniz. Kendi göz hareketlerinizi izleyebilirsiniz. Bu size bir dizi faydalı seçenek sunar:

1. İşe yarayacağı zaman belli bir temsil sistemiyle ilgili ipuçlarını görebilmenizi sağlar.

İşinize yaramayan modellerden kurtulmanız ve sizin için daha faydalı olabilecek olanlarla bağlantıya geçmeniz için size yol gösterir. Örneğin, sınavda bir şeyi hatırlayamadiysanız bununla ilgili kötü nişleriniz aşağıya ve sağa bakarak yansı-tılabilir -ve de sağlamlaştırılabilir! Eğer istediğiniz bilgi size görsel olarak gelmişse (örneğin bir kitap veya televizyon vasıtasıyla) muhtemelen onu hatırlamak için sol tarafa doğru yukarıya bakmak isteyeceksiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Göz Erişim İpuçları

      Göz erişim ipuçları veya sinyalleri NLP deki en çarpıcı konular arasındadır. GEİ iletişim halinde olduğumuz kişilerin bilgiyi nasıl işlediklerini anlamamızda çok çarpıcı sonuçlar elde etmemize yardımcı olurlar. Görsel Kurgu   Kişi daha önce hiç görmediği bir şeyin zihninde imajını oluşturur ve daha önce görmüş olduğu zihninde “depolanmış” imajları yeni bir şekilde sentezler. Tam anlamıyla “onu kafalarında düzeltir.” Bu kişinin yaratıcı tasarımlar yaparken veya gerçeği süsleyip, detaylandırı

      , Yer: EFT & NLP

×
×
  • Yeni Oluştur...