Jump to content

Nasıl Meditasyon Yapılır?


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Meditasyon yapmayı öğrenmek, hayatta kendinize vereceğiniz en güzel hediyelerden biri. İşte nasıl başlayacağınıza dair bilgiler.

 

Meditasyon aslında nedir?

Aklınızda ilk beliren görüntü muhtemelen lotus pozisyonunda, işaret ve başparmaklarını birleştirmiş, şarkı söyleyen bir kişi. Ve evet, bu meditasyonun bir yolu. Fakat daha birçok yöntemi var. Örneğin yürüyüş meditasyonu. Meditasyonun tanımı zor olsa da şunu diyebiliriz ki düzenli aralıklarla dikkatin yoğunlaştırılmasıdır.

 

Amaç nedir?

Meditasyonu gerçekleştirme yöntemi kadar meditasyona iten sebeplerin de çok olduğunu söyleyebiliriz. Herkes meditasyonun amacının stresle baş edebilme ve kendini bırakma olduğunu söyler. Fakat amaç aslında konsantre olmak – sadece stres atmak değil – ve rahatlamaktır.

 

Transandantal meditasyon nedir?

TM dünyada en çok uygulanan meditasyon tekniklerinden biridir ve bir kelime veya ibarenin sürekli tekrarını içerir.

15 ila 40 yıl süresince meditasyon yapmış Budist keşişlerle yürütülen bir araştırma, meditasyon sırasında beyinlerinin, normal bir insan beyninde gözlemlenen en yoğun gamma ışınlarını (beyin fonksiyonu ve yüksek düşünceyle bağlantılı dalgalar) ürettiğini göstermiştir. Fakat en yoğun etkin bölge; sol prefrontal korteks, yani mutluluk ve pozitif düşüncelerin doğduğu alan idi.

 

Zamanlamanızı doğru yapın

Düzenli çalışıldığında faydaları çok belirgindir: Her gün 30 dakikanızı ayırabileceğiniz, gürültüsüz ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir alan bulun. Çoğumuz için uygun zaman sabah veya akşamdır fakat bu öğle vakti de olabilir.

 

Rahat oturun

Bacaklarınızı bükün, çömelin, dümdüz öne doğru uzatın; hangisi size uyarsa. Üzerine oturabileceğiniz bir yastığın faydası olabilir. Koltuğa uzanmayın; sırtınızın düz olması önemlidir.

Düzenli yapılması ve sırtınızı dik tutmanız önemli etkenlerdendir.

 

Deneyin!

Gözlerinizi kapatıp sessizce oturun. Dikkatinizi burnunuzun ucuna verin. Normal bir şekilde nefes alın ve verin. Havanın burun deliklerinizden geçişini hissedin. Nefesinizi altın rengi ışıktan bir bulutmuş gibi düşünün. Nefesinizle gelen enerjiyi hissedin. Bırakın size rahatlatsın, fakat durumu zorlamayın.

Süreç kendi rutinini oluşturacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Meditasyon Nasıl Yapılır?..

      FATİH KUT: Sayın Hocam, şimdi geldik meditasyon meselesine.   PROF. DR. ORHAN ÇEKER: Evet. İnsanlık zamanımızda şeytanlığa o kadar hevesli ki, şeytandan gelen her şeyi modernlik olarak telakki ve takdim ediyor. İlahi ve doğru olan bir şeyi de gericilik olarak telakki ve takdim ediyor. İnsanların kimileri buna ne kadar da çok hevesli.Heveslenenlerin hepsi de ya şeytandır ya da şeytanın askerleridir. Bir insan Cenâb-ı Hakk’ın emrettiği bir ibadeti gericilik olarak görüyor da son derece uydurma

      , Yer: Meditasyon ve Yoga

×
×
  • Yeni Oluştur...