Jump to content

Mudra Nedir?


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Mudra : मुद्रा (Sanskritçe: Yaktı. “Conta”) sembolik bir jest veya ritüel/ayin demektir. Hinduizm ve Budizmde bazı mudralar gövde ve ellerin tamamını içerir. Mudra (Sanskritçe) “manevi jest” ve enerjik figüratif “mührü” dür. Mudralar kol, el ve vücut pozisyonlarını kullanır. Bilindiği kadarıyla 200′ün üstünde Mudra vardır.

Bedenin belli bölgelerinde, beyindeki belli bölgelerle ilişkili kanallar bulunmaktadır. Aynı zamanda, bedendeki her organ, salgı bezi ve diğer bölümlerinin, ayak, el ve kulaklardaki belli alanlarda ‘yansıması’ bulunmaktadır. Akupunktur ve refleksoloji bu prensiple çalışan disiplinlere örnek gösterilebilir.

Mudralar arasında en bilinenleri meditasyon sırasında uygulanan el mudralarıdır. El ve parmaklarla çeşitli hareketler yapılarak mudralar oluşturulur. Meditasyon çalışmalarına yeni başlayanlar için çok fark etmese de çalışmalarını derinletmiş kişilerde ellerin konumu önemlidir. Birçok el mudrası bulunmasına karşın temel meditasyon mudraları şunlardır:

 

 

[TABLE=width: 360, align: left]

[TR]

[TD]Jnana-Mudra-150x150.jpg[/TD]

[TD]Jnana Mudra – Bilgi Mudrası[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Chin-Mudra-150x150.jpg[/TD]

[TD]Chin Mudra – Bilinç Mudrası[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Chinmaya-Mudra-150x150.jpg[/TD]

[TD]Chinmaya Mudra – Görünen Bilinç Mudrası[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]anjali-mudra-150x150.jpg[/TD]

[TD]Anjali Mudra – Selamlama Mudrası[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Özellikle el mudraları hemen her yerde, herhangi bir zamanda ve süreçte uygulanabilir; faydası da olur. Fakat yoganın temel prensibi olan odaklanma ve farkındalık geliştirme mudralar için de geçerlidir. El mudraları için ayrı bir zaman ayırmaya gerek yoktur; meditasyon sırasında uygulanabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

  • Benzer Konular

    • Mudra Nedir?

      Bildiklerimiz, sadece bir damla   Bilmediklerimiz ise, bir okyanustur…Isaac Newton   Mudra bir duruş, ellerin mistik tutuşu, bir mühür ya da bir sembol olarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte mudra olarak tanımlanan bedensel duruşlar, nefes teknikleri ve göz pozisyonları vardır. Bu sembolik göz pozisyonları, parmak ve beden duruşları belirli şuur halleri ya da şuursal olguları imgesel olarak tasvir etmeye olanak sağlamaktadır. Yani mudralar zihnimizin ya da ruhumuzun belli alanlarına hitap

      , Yer: Meditasyon ve Yoga

×
×
  • Yeni Oluştur...