Jump to content

Sekiz Brokar (Baduanjin) Nedir?


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Baduanjin(Sekiz Brokar), Taijiquan ve Kungfu çalışmaları öncesinde ısınma hareketi olarakta kullanılmaktadır. Genel amacı bedendeki Çi üretiminin artması ve bedenin farklı yönlerine dağılmasıdır.Günümüzde daha çok geleneksel çin tıbbında hastalıkları önleme ve tedavi olarak kullanılan bir yöntemdir.

 

Baduanjin(Sekiz Brokar), adından da anlaşılacağı üzere her biri bedendeki farklı meridyen kanallarına yoğunlaşılan sekiz farklı egzersizden oluşmaktadır. Geleneksel uygulamalarda hem ayakta hem de oturarak yapılabilmektedir. Uygulamanın temel kuralı kol ve bacaklar uzatılırken nefes verilirken kol ve bacaklar bedene doğru çekilirken nefes alınır. Böylece kol ve bacakların uzatılması sırasında Çi enerjisinin vücuda yayılması sağlanırken kol ve bacakların çekilmesi sırasında Çi enerjisinin omurgaya gönderilmesi sağlanmış olur. Ayrıca uygulamaya başlamadan önce kişiden gevşemesi istenir. Bu şekilde hareketler kişi tarafından iyice kavrandıktan sonra nefes alış verişleri hareketlerle uyumlu yapılmaya başlanır. Bu temel prensipler korunarak Baduanjin(Sekiz Brokar)’in pek çok farklı yorumu bulunmaktadır. Çalışma alanına ve ustasına göre çeşitlenmektedir. Savaş sanatları için çalışılacakca daha sert şekillerde ve kaslar gerginleştirilerek çalışılmaktayken, Çi üretimini arttırmak için yada tedavi amaçlı çalışıldığında ise kaslar daha gevşek ve daha yavaş çalışılmaktadır. Oturarak yapılan sekiz brokarda girişte zihni sakinleştirmek için meditasyon yapılmaktadır ancak ayakta yapılan versiyonunda meditasyon yapılmamakta, ayakta kısa bir süre durarak zihnin sakinleşmesi sağlanmaktadır.

Baduanjin (Sekiz Brokar) nasıl yapılır? Sekiz Hareket

 

 

 

 

baduanjin-sekiz-brokar-birinci-hareket-Eller-Gogu-Destekliyor-Shuang-Shou-Tuo-Tian-150x150.png

 

1. Eller Göğü Destekliyor (Shuang Shou Tuo Tian)

Bu hareketin Çin tıbbında “Üçlü Isıtıcı” denilen meridyen kanalını (Sanjiao) teşvik edip Çi’nin harekete geçmesini sağladığı, bedeni canlandırıp yorgunluğu aldığı, sırt ve bel kaslarını ve kemikleri güçlendirdiği, duruş bozukluklarını giderdiği söylenmektedir. Ellerin yukarıya çıkartılması ve başın üzerinden yükseltilmesi ile oluşur.

 

baduanjin-sekiz-brokar-ikinci-hareket-yayi-cekerek-sahini-veya-akbabayi-vurma-Zuo-You-Kai-Gong-Si-She-Diao-150x150.png

 

2. Yayı Çekerek Şahini (veya Akbabayı) Vurma (Zuo You Kai Gong Si She Diao)

Ata biner duruşta iken uygulayıcı her iki yöne doğru da bir oku çeker gibi hareket etmektedir. Bu hareketin göğüs kafesini genişlettiği, akciğerlerleri ve böbrekleri güçlendirdiği, kalp, karaciğer ve kalın bağırsağa masaj yaptığı kabul edilmektedir.

 

baduanjin-sekiz-brokar-ucuncu-hareket-Gok-ve-Yeri-Ayirmak-Tiao-Li-Pi-Wei-Ju-Dan-Shou-150x150.png

 

3. Gök ve Yeri Ayırmak (Tiao Li Pi Wei Ju Dan Shou)

İlk harekete benzer şekilde eller yükseltilirken bir el yukarı, göğe diğer el ise yere, toprağa doğru yönelir. Mide, dalak ve karaciğerdeki çi akışını teşvik ettiği kabul edilir. Çin kaynaklarında gastroentestinal (sindirim ve bağırsak) sistemi rahatsızlıklarından korunmak ya da bu rahatsızlıkları tedavi etmek için düzenli olarak uygulanması tavsiye olunan bir harekettir.

 

baduanjin-sekiz-brokar-dorduncu-hareket-Bilge-Baykus-Geriye-Bakiyor-Wu-Lao-Qi-Shang-Xi-Ang-Hou-Qiao-150x150.png

 

4. Bilge Baykuş Geriye Bakıyor (Wu Lao Qi Shang Xi Ang Hou Qiao)

Boyun her iki yanda da omuzların üzerinde geriye doğru bakar. Merkezi sinir sistemine etkisi olur. Kan ve çi’nin başa yükselmesini sağlayarak beyindeki dolaşımı iyileştirir. Böbreklerin yaşam gücünü uyardığı, yüksek tansiyonu düşürdüğü, atardamarların sertleşmesini güçlendirdiği, boyun tutulmalarını engellediği söylenmektedir. Yüksek tansiyon ve arterioskleroz hastalarına tavsiye edilen bir harekettir. Çigong’da yedi duygunun Yin organları beş organa; kalp, karaciğer, dalak, akciğerler ve böbreklere zarar verdiği kabul edilir. Örneğin öfke karaciğerdeki Çi akışını durgunlaştırarak organın zarar görmesine sebep olur. Güçlü duygular aynı zamanda Çi’nin başta aşırı birikmesine de sebep olabilmektedir. Bu hareket de olumsuz duygularla çi’nin başta aşırı birikmesinin önüne geçer. Hamilelerin bu hareketi yapmaması gerektiği de belirtilmektedir.

baduanjin-sekiz-brokar-besinci-hareket-Bas-ve-Kuyruk-Sallama-Yao-Tou-Bai-Wei-Qu-Xin-Huo-150x150.png

 

5. Baş ve Kuyruk Sallama (Yao Tou Bai Wei Qu Xin Huo)

Bu hareketin kalp ve akciğerlerin fonksiyonlarını düzenlediği, sempatik sinir sistemini rahatlatarak gevşemeyi kolaylaştırdığı, duygusal dengesizliklerin bedende yol açtığı Çi durgunlaşmasını kaldırdığı, bacaklardaki uyuşma ve kırgınlığı yok ettiği söylenir. Asıl amacı kalpteki aşırı ısıyı ortadan kaldırmaktır. Geleneksel Çin tıbbında kalpteki aşırı ısı stres ve fiziksel zorlanma kaynaklı olan ve dinlenmeyle geçmeyen sinir sistemindeki tükenme ve zorlanmayı tanımlamakta kullanılan bir tabirdir. Uygulayıcı ata biner duruşta ve ellerini uylukları üzerine koyar ve her iki bacak yönünde öne eğilir ve omuzunu ileri doğru çıkarır. Hamileler bu hareketi de yapmamaları yönünde uyarılır.

baduanjin-sekiz-brokar-altinci-hareket-iki-El-Bobrek-ve-Beli-Guclendirmek-icin-Ayaklari-Tutma-Liang-Shou-Pan-Zu-Gu-Shen-Yao-150x150.png

 

6. İki El Böbrek ve Beli Güçlendirmek İçin Ayakları Tutma (Liang Shou Pan Zu Gu Shen Yao)

Bu harekette öne doğru eğilerek ayak parmakları tutulur. Böbrek, mesane kanalı ve adrenalin bezlerinin işlevi iyileştirdiği, alt karındaki iç organların (akciğer, böbrek ve böbreküstü bezlerinin) işlevlerini kolaylaştırdığı söylenir. Ayrıca bedendeki orijinal Çi’yi güçlendirerek (Yuan Çi) soğuk algınlığına da iyi geldiği belirtilmektedir. Bel, omurga sorunu olanların bu hareketi yapmaması gerektiği belirtilir.

baduanjin-sekiz-brokar-yedinci-hareket-Yumruklari-Sik-ve-ofkeli-Bak-Cuan-Quan-Nu-Mu-Zeng-Qi-Li-150x150.png7. Yumrukları Sık ve Öfkeli Bak (Cuan Quan Nu Mu Zeng Qi Li)

Ata biner duruşta her iki kolla ileri doğru yumruk sallanır. Genel canlılığı, kas gücünü arttırmakta ve karaciğer işlevini düzenlemekte kullanılır.

 

 

baduanjin-sekiz-brokar-sekizinci-hareket-Ayak-Parmaklarinda-Ziplama-Bei-Hou-Qi-Dian-Bai-Bing-Xiao-150x150.png

 

8. Ayak Parmaklarında Zıplama (Bei Hou Qi Dian Bai Bing Xiao)

Eller önde ya da arkada ve ayak parmakları ucunda zıplanır. Bedendeki kötü çi’nin atılması, iç organlarla bağlı sekiz Çi kanalının teşvik edilmesi ve bedenin önceki hareketlerden sonra rahatlaması sağlanır.

Ve en son istenirse kapanış alıştırması olarak iç dantiene ya da göbek deliğine yöneltilen dikkat ile doğal solumaya geçilir. Bir süre sonra hareket bitirilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...