Jump to content

Reiki Gassho Meditasyonu


Melâl
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sözlük anlamıyla ‘Gassho’, iki elin bir araya gelmesi demektir.

 

Dr. Usui tarafından önerilen Gassho meditasyonu her Reiki toplantısı başında sabahları uyandıktan hemen sonra yada akşamları yatmadan önce 20 ila 30 dakika arası yapılması gereken bir meditasyon türüdür. Tek başına yada grup olarak uygulanabilir. Hatta grup olarak gerçekleştirildiğinde, katılan kişilerin enerjisi toplamını içermesi sebebiyle olağanüstü bir deneyime dönüşmesi söz konusudur. Hergün düzenli olarak Gassho meditasyonu yapıldığında kalbi ve diğer çakraları açar, Reiki enerjisini güçlendirir.

Gassho meditasyonu her yaştan kişinin yapabileceği kadar basittir. Bir kaç günlük bir alıştırmadan sonra, duygularınızın temelinde sizin için neyin doğru olduğunu anlayabilirsiniz. Sonra eğer mümkün olursa, en az 3 ay süreyle her gün yapmanız gerekir. Ancak bir ya da iki gün sonra kendinizi rahatsız ya da bir şekilde sıkıntılı hissederseniz, bu meditasyon sizin için pek uygun değil demektir. Bu bazı ilaçların bazı hastalara iyi gelmeyişi gibi bir şeydir. Dilerseniz, bir kaç hafta sonra tekrar deneyebilirsiniz.

Birçok kimse, meditasyonda her şeyi unutmanın, rasyonel aklımıza ve benliğimize ulaşmanın ne kadar zor olduğunu düşünür. Meditasyon sırasında kendinizi tamamen düşünce ve duygularınızdan arındırmalısınız. Ancak benliğinizi bunlara kapamayın. Kendinizi kapamaya çalıştığınız zaman, bu iç diyaloğun gerçekten başladığı zamandır.

 

gassho-pozisyonu-300x198.gif

 

Gassho yaparken, elleriniz göğsünüzün önünde birleşmiş, gözleriniz kapalı bir halde oturun. Dikkatinizi orta parmaklarınızın birleşmiş olduğu yere odaklayın. Her şeyi unutmaya çalışın. Eğer bu meditasyon sırasında aklınıza öğleyin yiyeceğiniz yemek ya da ertesi gün v.s. gelirse bu düşünceleri toparlayıp kafanızdan uzaklaştırın. Bu herhangi bir işi başarmak meselesi değildir. Gerilime girmeden gevşeyebildiğiniz kadar gevşeyin. Sonra yine orta parmaklarınızın birleştiği yerde odaklanın. Eğer ellerinizi göğsünüzde birleşmiş halde 20 dakika süreyle tutmak sıkıntı yaratıyorsa, rahat bir şekilde dizlerinizin üzerine koyun, meditasyona o şekilde devam edin. Omurganızın ya da ellerinizin çok sıcak olduğunu hissettiğiniz an enerji oluşmuş demektir. Bunu farkederken etkisine girip konsantrasyonunuzu bozmayın. Daima orta parmaklarınızın birleştiği yere odaklanın.

Ezoterik Budizm’de sol el, ay, sağ el ise güneşle bağlantılı sayılmaktadır. Her bir parmak farklı bir elementi, her bir parmak ucu da farklı bir niteliği temsil etmektedir;

 

EzoterikBudizm_El-300x272.png

 

Başparmak: Boşluk ,

Başparmak ucu: Anlayış

İşaret parmağı: Hava,

İşaret parmağı ucu: Eylem

Orta parmak: Ateş,

Orta parmak ucu: Benimseme

Yüzük parmağı: Su,

Yüzük parmağı ucu: Algılama

Küçük parmak: Toprak,

Küçük parmak ucu: Şekil

 

Meditatif açıdan, ellerimizi birleştirdiğimiz zaman güneş, ay ve bütün elemanlar bir araya gelirler. Dikkatimizi orta parmaklarımıza odaklayarak meditasyonun ateş kavramını vurgulamış olur, yani bilinçsiz elemanları yakma bilinci kazanırız. Parmak uçlarınız aynı zamanda birçok sinir ucu ve meridyeni de barındırır. Orta parmakta biten meridyen, el meridyeninin dış zarıdır. Göğüsten kolun orta kısmına, bileğe, el ayasına geçer.

Oturma pozisyonunuzu değiştirmek isterseniz, çok yavaş, dikkatli ve bilinçli bir şekilde

hareket edin. Bir çok kişiye göre, omurgamız dik durursa daha kolay medite olabiliriz.

Başınızı da öne arkaya ya da yanlara sallamayın. Başınızın bir helyum balonuna bağlı olduğunu

düşünürseniz, en rahat şekilde durabilirsiniz. Eğer sırtınızla bir sorununuz varsa, bir kaç yastık, ya da sırtınızı duvara dayamanız işi halleder. Aslında yatarken meditasyon yapılmamalı şeklinde herhangi bir kural yoktur. Ancak bu rahatlık hemen uyku haline geçmemize neden olacağından meditasyonumuz yarım kalabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...