Jump to content

Köpeklerde Kanlı İshal


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

52451695fa2.jpg

 

 

Köpeklerde görülen, kanlı ishalle karakterize, çok bulaşıcı ve öldürücü viral bir hastalıktır.bulaşma genelde viruslu dışkıyla bulaşık gıdaların ağız yoluyla alınması şeklindedir..

1 gr dışkı binlerce köpeği hasta edebilecek niteliktedir...hastalık ,bulaşma ve ardından da 1 hafta 10 günlük kuluçka periyodunu tamamladıktan sonra ani ve sürekli olarak kusmalarla başlar..ardından o kendine özgü kokusu olan ,kanlı ishal tarzına döner..halsizlik,depresyon ve iştahsızlık ek belirtilerdir..

FAKAT BU BELİRTİLER GENÇLİK HASTALIĞIYLA BENZER OLDUĞU İÇİN EN İYİ AYRIM YÖNTEMİ TESTLE OLMAKTADIR..

Bu hastalığa rotweiller ve doberman ırkı köpekler daha duyarlıdır..o yüzden bu ırklara karma aşı 15-21 gün arayla 3 kez 6. ayında da bir kez olmak üzere ilk etapta toplam 4 doz uygulanmalıdır..kangal,boxer ve diğer orta-büyük ırklar 15-21 arayla 3 kez , terrier,pincher ,pekinez gibi küçük ırklar ise 21 arayla 2 doz aşı korunma için yeterli olmaktadır..

Kuluçka döneminde(henüz semptomların ortaya çıkmadığı virusun vücutta ürediği dönem) teşhis edilen veya hastalığın başlangıç döneminde teşhis edilen vakaları acilen semptomatik tedaviye ek olarak ANTİKOR sollüsyonu ile kurtarmak mümkün olmaktadır..

İlerlemiş ve daha ağır vakaların kurtarılması biraz daha zor olmaktadır.. antikor kullanılmadan sadece semptomatik tedavi ile kurtarma şansı %5-10,(3 aylıktan büyük ve dirençliyse),başlangıç ve kuluçka döneminde antikor kullanılanlarda %80, ileri vakalarda antikor kullanılıyorsa bu oran %35-50 olmaktadır..

Semptomatik tedavi olarak intra venöz sıvı verilimi,kanama durdurucu enjeksiyon,sekonder bakteriyel komplikasyonlar için antibiotik en başta gelen yöntemlerdir...

Parvo virusa spesifik tekli antikor solüsyonu tercih edilmesi daha iyidir..çünkü birden fazla viral hastalık aynı anda olamayacağı için ve hastalık parvovirus olarak teşhis edildiği için..

Fakat hastalığın teşhis edilmesinin mümkün olmadığı durumlarda çoklu antikor solüsyonu tercih edilebilir..ortam dezenfeksiyonu çamaşır suyuyla yapılabilir..korunmada en iyi yöntem periyodik aşılamadır..

Dezenfeksiyonda çamaşır suyu kullanılabilir..vakalarımızdan husk ırkı bir köpek henüz hastalığın başında test kitiyle hastalığı teşhis edilmiş ve anında parva spesifik tekli antikor solüsyonu uygulanmıştır..

Öyleki ertesi gün hiç bir belirti kalmamasına rağmen, tedaviye 5 gün devam edilmiş ve bir sonraki test negatif çıkmıştır.

Etiyolojik olarak parvo virus ,bağırsaklardaki girintili çıkıntılı yapılar olarak tabir ettiğimiz su ve besinlerin emilimini sağlayan,bağırsak villuslarının tamamını tahrip edebilme yeteneğine sahiptir.

Bu sebeple damarlara kadar inebilmekte ve kanama şekillenmektedir.

Dolayısıyla vücuttan sıvı kaybı olmakta ve hastalığın semptomatik tablosu daha ağır olmaktadır..

Bagırsaklardan ishalle sıvı kaybı, mideden ise kusma ile sıvı kayıpları vücudun optimal ph değerlerinin bozulmasına neden olur..

Bağırsak villuslarının ,tamamına yakınının tahribatı ve yüksek oranda kan kaybı hastalığın tedavi olanağını azaltan en önemli unsurlardan biridir..oysa ki coronaviral enteritlerde, bağırsak villuslarının üst 1/3 lük kesimi tahrip olduğundan hastalığın semptomatik tablosu daha hafif geçmekte ve kanama belli belirsiz çok az olmaktadır.

İyi bir sıvı takviyesiyle 10-14 günlük süreçte tedavi mümkün olmaktadır.

Bu kıyaslamayı yapmamızın sebebi her ishalin aynı olmadığı,benzer olsada aynı belirtileri vermediği,virusun yerleştiği bölge ve derinliğinin, etiyolojik faktörlerin ve virus yüzeyi ile hücre yüzeyi reseptörlerinin belirlediğinin bilinmesidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Köpeklerde Kanlı İshal Hakkında

   Köpeklerde yogun olarak görülen viral bir hastalıktır. DNA lı bir virüstür.virüsün zamanla genetik deyişime uğradığı ve deyişik suşlarının ortaya çıktığı bildirilmiştir.canine parvo virüs antijenik olarak kedilerin panleukopeni virüsü ile yakından ilişkili oldugu düşünülmektedir.yavru köpeklerde özellikle4-8 haftalıkken akut miyokarditis(kalp kası kasılmasında yetersizlik),gençlerde 2-12 aylıkken hemorajik gastro enteritis(kanamalı ishal) yetişkinlerde hafif ishalle seyreden çok bulaşıcı

   , Yer: Köpekler

  • Köpeklerde Kanlı ishal Hastalığı

   Özellikle yavru köpeklerde görülen (erişkinlerde nadirdir) bulaşıcı, hızlı seyreden bir hastalıktır. Eğer yavru köpekte mide-bağırsak parazitleri, bakteriyel bir enfeksiyon gibi tali hastalıklar da varsa klinik seyri şiddetlenir.   Kanlı İshal Hastalığı Belirtileri :   Kanlı ishal etkeni virüsü alan köpek bir hafta sonra klinik bulguları göstermeye başlar. Önce iştahsızlık, kusma ardından ishal ve ishalin devamıyla kanlı ishal (koyu renkli) ile seyreder. Hastada şiddetli halsizlik, su

   , Yer: Köpekler

×
×
 • Yeni Oluştur...