Jump to content

Yoga ve Tedavi


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Yoga, kişinin kendisi, çevresi ve nihayetinde evren ile uyumlu olduğu bu sayede huzur ve mutluluğu yakaladığı bir uygulamadır. Kişi yogayı hayatının parçası haline getirdiğinde, ilk başta kendisiyle daha barışık bir hale gelecek, kendisini tüm iyi ve kötü taraflarıyla, olduğu gibi kabul edecektir. Bu kabullenme ruhsal hayatta vazgeçilmez bir kuraldır.

Yoga ile Tedavi

Bu bir bedensel egzersiz sistemidir ki sizin organizmanızdaki adelelerin güçlü, elastikî ve simetrik gelişim durumuna gelmelerini sağlar. “Asan” pratik uygulaması ve sırt ağrılarının ve bacak eklemlerinizdeki problemlerin tedavi edilmesi için gerekli olan ana kuraldır.

Asana

“Asana”nın doğru bir şekilde uygulanmasıyla, insan organizmasındaki kasların doğru ve en önemlisi simetrik bir şekilde gelişmesi sağlanır. Her insan, kollarından birinin diğer kolundan daha kuvvetli olduğunun farkına varmıştır. Bu durum, vücudumuzdaki diğer kaslarda da söz konusudur. Buna göre, “asan” pratik uygulamasına yeni başlayan bir kimse, örneğin bazı hareketleri sağ tarafı ile daha basit, sol tarafı ile bu hareketleri yapamaz veya daha zor yapar. Kasların simetrik gelişmesi, sırt kaslarının doğru bir şekilde çalışmasını sağlar, bu durum ise omuriliğin doğru bir şekilde çalışması için önemli ve gereklidir. Bundan başka beden kaslarının düzgün, doğru ve simetrik durumu, insan organizmasındaki kan dolaşımının tam ve yeterli bir şekilde gerçekleşmesi için yardımcı olur ki bu durum sağlığımız için oldukça önemlidir.

Udar Şativardak

Karın kaslarını geliştirmek için yapılan egzersizler devresi olarak adlandırılmıştır. Bu egzersizler yoga öğrencisini “Pranayama” pratik uygulamasına başlamak için hazırlar. Egzersiz uygulaması sırasında iç organlarınıza da masaj yapmış olursunuz. Bu egzersizi yaparken kalp ve akciğer hastalıklarını tedavi etme temelinde yatan diyafram yolu ile solumayı öğrenirsiniz.

Agnisara Dhauti

Yoga’da ve “Ayurveda’da” bu egzersizin organizmadaki metabolizma evresinin düzenlenmesi için oldukça önemli bir deva olduğu düşünülür. Buna karşın “Agnisara” gastrit, mide ve bağırsak sistemi ülserleri tedavisinin önemli bir kısmını oluşturur.

Yoga-Nidra

Derin relaksasyon tekniği bu isimle bilinir ve bu teknik bir uzmanla birlikte gerçekleştirilir. Bu teknik esnasında bilinç, Patandjali tarafından “Yoga Sutra” kitabı çerçevesinde tanımlanan duruma benzer olan bir durumda bulunur. Yoga, sadece hasta insanlar için değil, aynı zamanda sağlam insanlar için de çok önemli ve gereklidir. Hasta bedenin tedavi olması açısından olduğu gibi, aynı anda sağlam bedenin ise daha güçlü ve daha sağlam olması sebebiyle gerekli olan bir üniversal pratik uygulama yöntemidir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...