Jump to content

Cilt Kanserinin Belirtileri...


Renan
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Kanser tedavisindeki diğer bir önemli adım ise erken teşhis. İşte cilt kanserinin erken teşhisine yardımcı olacak belirtiler…

 

Asimetrik Benler

 

Vücutta görülen benlerin düzgün bir şekli olmalıdır. Benlerinizdeki herhangi görülebilir değişiklik söz konusu olduğunda doktora başvurun.

 

Kenarlarına dikkat

 

Benlerinizin kenarları düz ve yıllar boyu aynı şekilde olmalıdır. Herhangi bir yırtılma veya patlama meydana gelirse alarm çanları çalıyor olabilir.

 

Benlerin rengi

 

Vücudunuzdaki benlerin rengi değişime uğramaz ve ten renginizi yansıtır. Yani kızıl saçlı kişilerde daha açık renk benler görünürken, esmerlerde koyu renk benler vardır. Benlerinizdeki renk değişikliği de cilt kanserine karşı sizi uyarıyor olabilir.

 

Benlerin büyüklüğü

 

Benlerin boyutu ne kadar büyükse risk o kadar fazladır. Örneğin bir ben 6mm’den daha büyük bir boyuta ulaştıysa doktora görünmenizde fayda vardır.

 

Yeni benler

 

Yeni benler çıkmaya başladığında doktora görünün. Kanser olmasa da başka hastalıkların ya da alerjilerin belirtisi olabilir.

 

Risk grupları

 

Açık renk cilde veya çillere sahip kişiler benler konusunda daha dikkatli olmalıdır. Ayrıca ailesinde cilt kanserine yakalanmış bireyler olanlar da düzenli olarak doktor kontrolüne gitmelidir.

 

Benlerde yeni hisler

 

Eğer vücudunuzdaki bir ben kaşınmaya, patlamaya ve hatta kanamaya başladıysa panik yapmayın. Bu sadece zararsız bir durum olabilir. Ancak kanser belirtisi de sayılabilecek bu durumda doktora başvurmak en akıllıca çözüm olacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...