Jump to content

Köpeklere Göre Yavaş mıyız?


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Köpeklerin insanların hareketlerini normalden yüzde 25 daha yavaş algıladığını ortaya koyan bir araştırma yapıldı.

Bilim insanları, yapılan bu araştırma ile insan hareketlerinin köpekler tarafından normalden %25 daha yavaş algılandığı sonucuna vardı. Çeşitli hayvanların boyutlarına ve metabolizma hızlarına dayanılarak yapılan testler, köpekler için zamanın çok daha yavaş aktığını gösterdi.

Trinity College Dublin Doğa Bilimleri Fakültesi, St Andrews ve Edinburg üniversitelerinden bilim insanları hayvanların hareketli nesnelere karşı algılarının vücutlarına göre nasıl değişiklik gösterdiğini gözler önüne serdi.

Çeşitli hayvanlar üzerinde yapılan çalışma, hayvanların vücut kitleleri ve metabolik hızlarının hareket halindeki obje veya insanları farklı hızlarda algılamalarına neden olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırma için balık, kuş, kertenkele ve memeli hayvanlar gibi birçok farklı türden 34 çeşit omurgalı hayvanın şimşek hareketlerini ne kadar hızlı algıladıkları incelendi. Buna göre; şimşek hareketlerini hızlı algılayan hayvanların, hareket eden canlı nesneleri insan gözüne kıyasla daha yavaş olarak gördükleri belirlendi.

Araştırmaya göre köpekler ve karasinekler hareketlerin başlangıcını daha hızlı algılıyorken, kedi ve fareler ise daha yavaş algılıyorlar. Yüksek hızdaki ışığı daha önce görebilen hayvanlar, çok ilginçtir ki insan hareketlerinin daha yavaş olduğuna inanıyor.

Bilim insanlarına göre, hareketlerin başlangıç noktasını daha hızlı algılayan hayvanlar çeşitli tehlikeleri daha önceden fark edebiliyor. Bu da onları doğal yaşamda daha avantajlı kılıyor…

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...