Jump to content

Sosyal Psikoloji Nedir?


İη¢ιѕєℓ
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

Sosyal psikoloji diğer insanlarla etkileşimin ve sosyal ortamın bireyin tutum, düşünce, duygu ve davranışlarına etkisiyle ilgilenir. İnsan sosyal bir canlıdır ve gelişimin büyük bir kısmı da sosyal psikolojik olaylarda, tutum ve davranışlarda meydana gelir. Bu nedenle, gelişim psikolojisi ve sosyal psikoloji çalışmaları arasında binişiklik vardır. Tutumların sosyal uyuma etkisi, bilişsel çelişkinin tutumlara etkisi, bağlantı tarzlarının sosyal uyuma etkisi, sosyal psikoloji araştırmalarına verilebilecek örnekler arasındadır.

 

 

Sosyal psikoloji, birey-toplum etkileşimini inceleyen bir bilim alanıdır. Başka insanları nasıl algıladığımızı, bizim onlara ve onların bize nasıl tepki gösterdiğimizi, toplumsal durum ve ortamlardan bireylerin nasıl etkilendiklerini ele alır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

 • Benzer Konular

  • Sosyal Psikoloji Nedir?...

   Kuram; birçok olgudan sistematik biçimde birkaç temel ilkenin çıkarılması demektir, bir konunun sistemli bir biçimde açıklanmasıdır.   Denence (Hipotez); Her kuram , ilgilenilen olgu hakkında birkaç denence öne sürme imkanı verir. Bir kuramdan çıkarılabilir özel ve sınanabilir tahminlerdir.   3 BÜYÜK KURAMSAL YAKLAŞIM:   Güdüsel Yaklaşım, Davranışçı Yaklaşım, Bilişsel Yaklaşım.   1- GÜDÜSEL YAKLAŞIM: Bireyin güdülerine ya da ihtiyaçlarına odaklanmak gerekir. Kişinin içinde bulund

   , Yer: Psikoloji

  • Sosyal Psikoloji Nedir? - Sosyal Psikolojide Araştırma Yöntemleri...

   En geniş anlamı ile sosyal psikoloji kişiler arasındaki etkileşimlerin bilimidir Psikoloji ile sosyoloji arasında kalan bir alanda etkilidir Psikolojik sosyal psikoloji olayları bireyden çevreye doğru incelerken sosyolojik sosyal psikoloji olayları çevreden bireye doğru inceler Sosyal psikolojide belli başlı dört kuram vardır   a-Psikoanalitik kuram b-Davranışçı kuram c-Rol kuramı d-Alan kuramı   Sosyal psikolojinin kendi başına bir bilim olarak geçirdiği gelişimi yirminci yy'la ka

   , Yer: Psikoloji

×
×
 • Yeni Oluştur...