Jump to content

Kazdağları'nın 'Oksijen Evi': Şahinderesi Kanyonu


Melâl

Önerilen Mesajlar

cats.jpg

 

Kazdağları Milli Parkı içinde bulunan Şahin Deresi Kanyonu, temiz havasıyla bölgenin "oksijen evi" olarak nitelendiriliyor. Edremit ilçesinin Altınoluk Mahallesi'nden çıkılabilen kanyon, Kazdağları'ndan çektiği temiz bol oksijen içeren havayı, çam ve kekik kokusuyla Edremit Körfezi'ne dağıtırken, denizden aldığı iyotlu yosun kokulu havayı da dağa çıkartarak adeta bir baca görevi görüyor.

Koruma altında bulunan, 27 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 700 metre yüksekliğindeki kanyon, sadece Kazdağları'nın değil Türkiye'nen el değmemiş, bozulmamış doğa harikası yerlerinden biri olarak macera tutkunlarının, yürüyüş yapmak, fotoğraf çekmek ya da serinlemek isteyenlerin ilgi odağı oluyor.

Turizm sezonunun açılması ve hava sıcaklıklarının yükselmesiyle Edremit Körfezi'ne gelen tatilcilerin yeni gözdesi Şahinderesi Kanyonu oldu. İzinsiz girilemeyen kanyona sadece düzenlenen turlarla çıkılabiliyor.

Arazi araçları ile safari, doğa yürüyüşü, serin sularda yüzme ve doğa fotoğrafı çekme gibi farklı bir deneyim yaşamak için kanyonu çıkmayı tercih edenler, sabah saatlerinde Akçay Mahallesi'nde buluşup, katıldıkları turla parkura başlıyorlar.

Yaklaşık 8 saat süren parkurda Kazdağları'nın serin sularında yüzme imkanı bulan turistler, kanyona gelindiklerinde kendilerini, yeşilin farklı tonları ile mavi gökyüzünün buluştuğu eşsiz güzelliğe bırakıyor. Günlük kişi başına 65 ile 80 lira ödeyerek turlar arıcılığıyla, sadece arazi araçlarıyla bölgeye çıkanlar, unutamayacakları bir gün geçiriyor.

Tur organizatörü Adem Kuşçuoğlu, özellikle yaz sıcaklıklarının etkili olmaya başladığı bugünlerde kanyon turlarının büyük ilgi gördüğünü ifade etti. Deniz, kum ve güneş turizmi için bölgeye gelenlerin bir günlüğüne farklı bir deneyim için kanyona çıkmayı istediğini belirten Kuşçuğulu, "Buraya çıkanlar, listelerine 'mutlaka gidilmesi gereken yer' olarak not ediyorlar. Son yıllarda kanyonu merak edenlerin sayısı giderek artıyor. Doğa güzelliği, kendi reklamını yapıyor" dedi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...