Jump to content

Fotoğraflarla: Doğal Yaşamın Mucizeleri


Melâl

Önerilen Mesajlar

Londra'daki Doğa Tarihi Müzesi (The Natural History Museum), dünyanın en iyi 10 doğa fotoğrafçısının 30 yılı aşkın bir süredir çektiği en güzel kareleri sergiliyor. Sergideki fotoğraflardan biri de Çad'daki Zakuma Ulusal Parkı'nda görülen bu Nil Nehri timsahı. Fotoğraf Michael 'Nick' Nichols'a ait.

 

0.jpg

 

Amerikalı fotoğrafçı Jim Brandenburg bu fotoğrafı 1988'de çekmiş. 'Doğa Fotoğrafçılığının Ustaları' adlı derginin editörü Roz Kidman Cox, "Fotoğrafçıların sahip olduğu tek şey bu, ışığı nasıl kullanacakları bilgisi" diyor.

 

1.jpg

 

Editör Kidman Cox bu karenin sahibi David Doubilet için "su altı fotoğrafçılığında yarı yarıya konseptini yarattı" diyor. Cox'un bu kare için yaptığı yorum şöyle: "Burada hem atmosfer hem de bir tavır var. Bazıları bu köpekbalıklarının kötü niyetli yaklaştığını düşünebilir ama teknenin yanlarından sarkan bacaklardan çok fotoğrafçının flaşına ilgi gösteriyor gibiler."

 

2.jpg

 

Thomas Mangelsen'in çektiği bu geyik fotoğrafı için Cox, "Geniş açılı Panorama tarzı bu tip fotoğraflar manzaralar için iyi görünüyor. Ama fotoğrafta bir hayvan varsa, uzun süre bakınca fotoğraf da bulanıklaşıyor" diyor.

 

3.jpg

 

Bu fotoğraf Frans Lanting'in tarzını gösteriyor" diyen Cox'in yorumu şöyle: "Bir bakıma, onun için biz hayvanların göz hizasına getiren fotoğrafçı denilebilir.

 

4.jpg

 

Norveçli Pal Hermansen'ın çektiği bu fotoğraf iki farklı karenin birleşmesinden oluşuyor. Cox bu kareyi şu sözlerle anlatıyor: "Fotoğrafçı bu olağanüstü manzarayı ve kutup ayısının öldürdüğü fok balığından dökülen kanın da olağanüstü kırmızıyı bir araya getiriyor."

 

5.jpg

 

Buz kütlesinden hızla çıkmaya çalışan bu imparator pengueni, kutupların deneyimli fotoğrafçısı Paul Nicklen çekmiş. Cox, "Penguenin bu kadar hızlı hareket etmesinin sebebi, buzulun kıyısında bir leopar fokunun pusuda bekliyor olma ihtimali" diyor.

 

6.jpg

 

Christian Ziegler bir ışık uzmanı ve bu harika anı kokuları takip ederek yakalamış. Avusturalya'da çekilen bu karede eşek arıları örümcek orkidesi olarak bilinen bu çiçeğe 'kur yaparken' görülüyor.

 

7.jpg

 

Anup Shah, Kenya'da Masai Mara Ulusal Parkı'ndaki bu antilopların fotoğrafını 2011 yılında çekmiş. Kidman Cox, "Bu tip fotoğrafları çekmek kolay değildir... Tutkulu ve heyecanlılar. Çok farklı yollardan tanıtılan doğal hayatı böyle görmek ömür boyu unutulmayacak bir deneyim" diyor.

 

8.jpg

 

İzlanda'daki Myvatn Gölü'nde görülen bu ötücü kuğuların fotoğrafını Vincent Munier çekmiş. Fotoğrafların toplantıdığı 'Doğa Fotoğrafları Ustaları' adlı dergi Londra'daki Doğa Tarihi Müzesi tarafından yayıma hazırlandı.

 

9.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...