Jump to content

Gözde Aşırı Çapaklanmanın Nedenleri...


Renan

Önerilen Mesajlar

Gözde çapaklanma bir iltihap belirtisidir. Türk toplumunda en sık görülen göz çapaklanması nedeni, blefarit denilen kirpik dibi iltihaplanmasıdır. Bunun tedavisi uzun ve zorludur ama mutlaka yapılması gerekir.

 

Ancak bunun çok basit bir önlemi vardır. Kirpik dipleri kızarık ve hafif sabah çapaklanması olan kişiler, bir bebek şampuanı ile yatmadan önce kirpik diplerine 30 saniye kadar temizlik yapıp bol suyla durulama yapmalıdırlar.

 

Bu önlem kirpik diplerindeki reaksiyonun ve çapaklanmanın azalmasını, dolayısıyla daha sağlıklı bir gözyaşı yapısı oluşmasını sağlayacaktır.

 

Akut konjonktivit

 

Çocuklarda ya da erişkinlerde aniden çapaklanma olduğunda, sabahları yoğun yeşil sarı çapaklanma görüldüğünde ve bu çapaklanmanın göz kenarında birikmesi halinde, akut konjonktivit meydana gelmiş demektir. Akut konjonktivit, aynen grip gibi bulaşıcı bir göz iltihabıdır.

 

Bu çapaklanmalarda en önemli şey, bulaşıcı olmasıdır. Evde bir kişide olduğu zaman diğer aile üyelerine de geçmesi kaçınılmaz olabilir.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...