Jump to content

Kadın Sağlığına Zararlı Kimyasallar...


Renan

Önerilen Mesajlar

Yapılan bir araştırma, günde periyodik olarak abartmadan ortalama makyaj yapan bir kadının 515 kimyasalı üzerinde taşıdığını ortaya koydu. Uzmanlar ise bu kadar kimyasalın zamanla insan vücudunu yıpratacağını belirtiyor.

 

Ruj, oje, parfüm, deodorant, vücut losyonu, saç spreyi, fondöten gibi ürünlerin kimyasal analizini yapan yeni bir araştırma tüyler ürperten sonuçlar ortaya koydu. Araştırmaya göre bu malzemeler birçok kadın için günlük hayatın bir parçası olsa da sağlık açısından büyük bir riski de beraberinde getiriyor.

 

Deodorant üreticisi Bionsen tarafından yapılan araştırmaya göre, bu kozmetik ürünlerini kullanan bir kadının vücudu her gün 515 kimyasal maddeye maruz kalıyor. Bu kimyasal maddeler alerjiden, hormon bozukluğuna, doğurganlık sorunlarından kansere kadar birçok rahatsızlığa neden olabiliyor.

 

Hangi üründe ne kadar kimyasal var?

 

- Şampuan İçerdiği kimyasal madde sayısı: 15 En tehlikelileri: Sodyum lauril sülfat, tetrasodyum, propilen glikol Yan etkileri: Tahriş, kaşıntı, göz hasarı.

 

- Far İçerdiği kimyasal madde sayısı: 26 En tehlikelileri: Polietilen tereftalat Olası yan etkileri: Kanser, kısırlık, hormonal bozukluk, organlarda tahribat.

 

- Ruj İçerdiği kimyasal madde sayısı: 33 En tehlikelisi: Polimetilmetakrilat Olası yan etkileri: Alerji, kanser.

 

- Oje İçerdiği kimyasal madde sayısı: 31 En tehlikelileri: Ftalat Olası yan etkileri: Doğuranlığı azaltabilir, hamilelikte bebek gelişimini etkileyebilir.

 

- Parfüm İçerdiği kimyasal madde sayısı: 250 En tehlikelileri: Benzaldehit Olası yan etkileri: Ağız, boğaz ve gözlerde tahriş, mide bulantısı, böbrek sorunları.

 

- Bronzlaştırıcı krem İçerdiği kimyasal madde sayısı: 22 En tehlikelileri: Etil-metil paraben, propil paraben Olası yan etkileri: Kurdeşen, tahriş, hormonal bozukluk.

 

- Saç spreyi İçerdiği kimyasal madde sayısı: 11 En tehlikelileri: Oktinoksat, isophthalate Olası yan etkileri: Alerji, gözler, burunda tahriş, hücre yapısında bozulma.

 

- Allık İçerdiği kimyasal madde sayısı: 16 En tehlikelileri: Etil paraben, metil paraben, propil paraben Olası yan etkileri: Kurdeşen, tahriş, hormonal bozukluk.

 

- Fondöten İçerdiği kimyasal madde sayısı: 24 En tehlikelileri: Polimetil metakrilat Olası yan etkileri: Alerji, kanser.

 

- Deodorant İçerdiği kimyasal madde sayısı: 15 En tehlikelileri: İzopropil, myristat, Olası yan etkileri: Ciltte ve akciğerlerde tahriş, baş ağrısı, solunum problemleri.

 

- Vücut losyonu İçerdiği kimyasal madde sayısı: 32 En tehlikelileri: Etil paraben, metil paraben, propil paraben, polietilen glikol Olası yan etkileri: Kurdeşen, tahriş, hormonal bozukluk.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...