Jump to content

Ayranın Tarihçesi


Melâl

Önerilen Mesajlar

Ayran, yoğurdun içine su katılarak elde edilen bir tür içecek. Ayran, Türk mutfağına ait en yaygın içeceklerdendir. En çok görüldüğü yer Türkiye'dir. Bunun yanı sıra Ermenistan, Azerbaycan, İran, Lübnan, Bulgaristan ve bazı Balkan ülkeleriyle Orta Doğu ve Orta Asya (Türki Cumhuriyetler) ülkelerinde yapılır.[1] Ayran yapımında, doğal nitelikli, yağlı koyun yoğurdu yeğlenir. Bir ölçü yoğurda en çok bir buçuk ölçü su karıştırılır. Daha lezzetli olması için, su yerine süt de katılabilir. Az ölçüde tuz da eklenebilir. Türkler'in geleneksel içeceği olan ayran, Balkan ve Asya ülkelerinde de içilir.

 

 

 

Tarihçesi

M.S. 552-745 yılları arasında hüküm süren Göktürkler ekşiyen yoğurdun ekşiliğini azaltmak için üzerine su eklerler.[2] Böylece tesadüfen ayran ortaya çıkmış olur.

 

 

Çeşitleri

Ayran yapılışı yöresel farklılıklar göstermemekle birlikte çeşitleri açısından farklılık göstermektedir. Susurluk (Balıkesir, Türkiye) yöresinde ufak bir elektrikli motorla ayran, kazandan çekilerek dar bir boru aracılığıyla yukarıdan hızlı bir şekilde tekrar kazana boşaltılır. Bu devirdaim sürecinde ayranın yağı ayran üzerinde köpük oluşturur. Bu ayran Susurluk ayranı olarak bilinir. Türkiye'nin bazı doğu kesimlerinde ise karıştırma yöntemi ile yayık ayranı elde edilir ki bu ayran lezzetli ve bol köpüklü olur.

 

 

Ayrıca bakınız

Mandıra ürünü

 

 

Kaynakça

^ Heyhoe, Kate. The ABC's of Larousse Gastronomique

^ Prof. Dr. Ziya Mocan. "Turkish News Weekly - Ayranı kim buldu?". Erişim tarihi: 2009-11-19.

 

Büyük Larousse Sözlük ve Ansiklopedisi, 2.Cilt, Gelişim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Arşivlendi

Bu konu artık arşivlenmiştir ve başka yanıtlara kapatılmıştır.

  • Benzer Konular

    • Ayranın Tarihçesi

      Ayran : Yoğurt su ve tuzun karışımıyla olan ayran günümüzde çok yaygın bir içecektir.Hemen hemen hergün tükettiğimiz ayranı ilk olarak Adana'nın Misis Kasabası yolunda olarak Misis Ayranı adı altında icât edilmiştir ve bunu yapan ise Kasaba'da Ayrancı Mehmet olarak geçen Mehmet ÖZÜNAL tarafından 1968 yılında icat edilerek halk'a satışa sunmuştur.Daha sonra işleri iyice gelişerek Adana Ceyhan yolu üzerine kurduğu tesisle Misis Kasabasının diğer şehirden gelenlerin daha da tanımasına ve Misis'in A

      , Yer: Tarihçe Ansiklopedisi

×
×
  • Yeni Oluştur...