Jump to content

1 Yaşından Önce Genel Anestezi Sakıncalı


Elzem
 Paylaş

Önerilen Mesajlar

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre 1 yaşından önce genel anestezi yapılması, bebeklerin hafızasını olumsuz yönde etkileyebiliyor.

California Üniversitesi'nden bilim adamları, 1 yaşından önce genel anestezinin bebeğin hafızasının gerektiği gibi gelişmesini engelleyebileceğini belirtti. Bilim adamları, 33 yavru fareye genel anestezi uyguladı ve hayvanların kokuları tanıyıp tanımadığını test etti. Bu farelerin hafızasının anestezi yapılmayanlardan daha zayıf olduğu ve kokuları hatırlamakta zorlandığı görüldü.

Daha sonra bilim adamları, 1 yaşından önce genel anestezi yapılan ve anestezi uygulanmayan 6-11 yaşındaki çocukların hafızasını değerlendirdi. Çocuklar IQ, bilişsel beceri ve davranış testlerine tabi tutuldu. Bilim adamları, 1 yaşından önce anestezi uygulanan çocukların hafızasının diğerlerinden daha zayıf olduğunu ancak anestezinin zekaya ve davranışlara etkisinin bulunmadığını belirledi.

Araştırmaya imza atanlardan Greg Stratmann, genel anestezinin hafıza üzerindeki etkisi az olsa bile çocukların öğrenme becerisinin etkilendiğini vurguladı. Stratmann, sonuçların 1 yaşından önce genel anestezinin uygulanmasının gerekliliğine ilişkin soruları akla getirdiğini belirtti. Bilim adamı, genel anestezinin hafızaya etkisinin giderilip giderilemeyeceği konusunda başka araştırmaların gerektiğini de ifade etti.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...