Jump to content

Son Yılların En İyi Diyeti: Dash Diyeti


Melâl

Önerilen Mesajlar

[h=3]Günümüzde sağlıklı beslenme konusundaki bilinçlenme her geçen gün artıyor. Durum böyle olunca sağlığını düşünenler beslenme konusunda çok daha fazla araştırmaya ve beslenme düzenlerini değiştirmeye başladı. Elbette bu durum sıkça aranan diyet listelerini de beraberinde getiriyor. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz diyetlerden biri de Dash diyeti. Özellikle Amerika’da oldukça popüler olan ve son zamanlarda ülkemizde de adını sıkça duyduğumuz bu diyeti Uzman Diyetisyen Merve Tığlı Çınar, sizler için araştırdı.[/h] Dash diyetinin çıkış amacı hipertansiyon ile mücadele, yüksek tansiyon (hipertansiyon) tüm dünyada oldukça yaygın bir hal almaya başladı. Üstelik kalıcı sakatlık, kalp-damar hastalıkları, felç, görme kaybı, böbrek kaybı, ölüm gibi sonuçlara da sebep olabiliyor.

Dünyada her 3 kişiden birinin ölümü hipertansiyondan kaynaklanıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Türkiye’de ise her 3 kişiden 1’i hipertansiyon hastası. Her ne kadar bu oranlar bizi korkutsa da yaşam tarzımıza ve beslenme düzenimize özen göstererek bu hastalığı kontrol altında tutmamız veya engellememiz mümkün.

Dash diyeti konusunda yapılan araştırmalar bu diyetin yüksek tansiyonlu bireyler üzerinde oldukça etkili olduğunu gösteriyor. Çalışmalara göre bu diyet ile 14 gün içerisinde yüksek tansiyonun düşmesi sağlanabiliyor. Elbette ki bu sayede koroner kalp hastalıkları ve inme risklerinin oldukça azalması da şaşırtıcı değil. Çünkü yüksek tansiyon düşürüldüğünde kan basıncı ve damar çeperine olan baskı azalmış oluyor.

[h=4]Peki, Dash diyetinin sırrı ne?[/h] Bu diyetin birtakım prensipleri var. Örneğin; program yüksek lif, düşük kalori yoğunluğu ve uygun porsiyonlarda olmalı. Besinler düşük doymuş yağ içeriğine ve düşük kolesterol içeriğine sahip olmalı. Hayvansal yağlar ve kırmızı et tüketimi sınırlandırılmalı, haftada en az 2 kez balık tüketilmeli. Diyetin içeriğinde posadan zengin tahıl ve karbonhidratlar yer almalı, bol meyve-sebze tüketimi sağlanmalı. Az yağlı veya yağsız süt ve süt ürünleri diyette yer almalı. Potasyum, magnezyum ve lif kaynağı olan yağlı tohumların ve kuru baklagillerin tüketimi arttırılmalı. Şeker ve şekerli besinler diyette mümkün olduğunca tüketilmemeli.

[h=4]Dikkat edilmesi gereken noktalar[/h] Aslında Dash diyetinin vurgulamak istediği ana noktalar biz diyetisyenlerin sağlıklı beslenme önerilerinden çok da farklı olmasa da, diyeti uygulamayı düşünenlerin dikkat etmeleri gerekenler var. Örneğin, Dash diyeti sağlıklı ve esnek bir diyet programı gibi düşünülse de sabit bir kalori içeriğine sahip olması diyetin herkes tarafından uygulanamayacağını gösteriyor. Her bireyin yaşı, cinsiyeti, boyu, kilosu, fiziksel aktivite durumu gibi özellikleri farklı olduğundan herkesin günlük alması gereken kalori değeri birbirinden farklıdır. Dash diyeti de sabit bir beslenme programına ve kalori değerine sahip olduğundan kimi bireylerin bu diyeti uygulaması tehlikeli olabilir.

Diyet listesinin sabit olmasının yarattığı bir diğer dezavantaj ise her bireyin birbirinden farklı sosyal yapıya sahip olması. Bu diyet tüm gününü evde geçiren bir birey için uygulaması oldukça kolayken, çalışan bir birey için uygulaması oldukça zor olabilir.

[h=4]Bu diyeti kimler uygulamamalı?[/h] Dash diyeti son yılların en iyi diyeti seçilmiş olmasına rağmen ve ne kadar esnek ve sağlıklı bir diyet olarak görünse de, devamlı olarak düşünüldüğünde herkesin uygulayabileceği bir sistem değil. Özellikle herhangi bir metabolik hastalığa sahip olanların (diyabet, böbrek hastalığı, kalp-damar hastalığı, vb.), hamile veya emziren kadınların, ergenlik dönemindeki gençlerin ve çocukların bu diyeti uygulamadan önce kesinlikle diyetisyenlerine danışmalarını öneririm. Her kişinin birbirinden farklı özelliklere sahip olduğunu ve diyetinizin mutlaka size özel hazırlanması gerektiğini unutmayın.

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...