Jump to content

Bu Evde Yaşamak Yürek İster!


berresu

Önerilen Mesajlar

[h=2]Denizin üzerinde sarp bir kayalığa adeta çakılmış muhteşem manzaralı, gerçekten denize sıfır bu ev tasarımı görenleri hayrete düşürüyor[/h]

 

[h=2][/h]Bu ev şimdilik sadece bir tasarım ama, prefabrike konut tasarımı ve inşaatı yapan Avustralya şirketi Modscape'in "Uçurum Ev" projesi, sanal haliyle bile, yükseklerle pek dayanamayanları altüst edebilecek görünümde.

'BAŞTAN ÇIKARICI'

Evin çekici unsurlarına gelince... Biri banyolu olmak üzere üç büyük yatak odası, şık bir salon, ayrıca bir banyo, sundurmalı park yeri var projede. Ve en alt katta da, yüksekliğe ne kadar dayanıklı olduğunuza göre, tanımı, "baştan çıkarıcıdan", "mide bulandırıcıya" kadar değişebilen bir açık hava kür alanı ve barbekü yeri. Sanatkârane bir şekilde, "dekor en azda kalmalı" ilkesine uyularak döşenmesi tasarlanan Uçurum Ev, konukların tüm dikkatini okyanusun yüce manzarasında odaklandırıyor.

fft31_mf5812305.Jpeg

Projeyi hazırlayan şirketin internet sitesine bakılırsa, Uçurum Ev'in planı, Victoria eyaleti kıyılarındaki "aşırı uçlarda" bir yazlık ev yapılıp yapılamayacağını soran bir çiftin başvurusu ardından hazırlanmış. Kabuklu deniz hayvanlarının gemi gövdelerine yapışıp kalmasından esinlenen mimarlar, Uçurum Ev'in asansörle birbirine bağlı 5 modülden oluşmasını ve yatak çelik kazıklarla uçurumun yüzüne çakılmasını öngörüyor.

'DAĞCIYI DESTEKLEYEN KRAMPONLAR GİBİ'

Proje son derece tehlikeli görülebilir. Kıyıdaki doğal erozyonun esiri olacağı da düşünülebilir. Ama İngiltere Kraliyet Mimarlık Enstitüsü'nün eski başkanı Maxwell Hutchinson, söz konusu tasarımın sağlam olmaması için bir neden bulunmadığını vurguluyor. Kayaya saplanan konsol kirişlerin, tıpkı bir dağcıyı destekleyen kramponlar gibi, yapıyı destekleyebileceği kaydediliyor.

 

fft31_mf5812475.Jpeg

'ŞİŞKİN BİR BANKA HESABI...'

Hutchinson, "genelde evlerin yerdeki temel üzerinde yukarı doğru yükseldiği düşünülse de, pekala yukardan aşağıya doğru asılabilirler." diyor. Dünyanın başka yerlerinde de yüzer evler, su altı evleri ve hatta buzdan oteller gibi, alışılmışın dışında yapı örnekleri var. Ancak Maxwell Hutchinson "Bütün bunlar pahalı işler. Zira inşaat sektörü olağandışı şeylerden hiç hoşlanmaz" diye de uyarıyor. Dolayısıyla, Hutchinson'a göre, Uçurum Ev'e sahip olma sevdalılarının, midelerinin sağlam olmasının yanı sıra, banka hesaplarının da epeyce şişkin olması gerekiyor.

[h=2][/h]

 

fft2mm5812389.jpg

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş
O dogal manzaraya o dis görünüs hic olmamis.dogaya daha uyumlu otantik olabilirdi.sanki insaati yarim birakilmis asansör gibi görünüyor.demir yigini.

kesinlikle katılıyorum,bende asansör zannettim önce :/

ayrıca ürkütücü gözüküyor gercekten

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...