Jump to content

Beylikler Devrinde Minyatür, İşleme Sanatı


İη¢ιѕєℓ

Önerilen Mesajlar

İη¢ιѕєℓ

MİNYATÜR

 

 

14. yüzyıl Beylikler devri minyatür sanatı konusunda ise bugüne kalan eser olmadığından bilgi sahibi değiliz. Büyük olasılıkla bu yüzyılıda komşu merkezlerde gelişmeye devam eden minyatür ve kitap sanatı alanında Anadolu’da da eserler verilmişti. Bunların Beyliklere bölünmüş Anadolu’da karışıklıklardan kaybolup gittiğini söyleyebiliriz (Öney, 1989: 54s).

 

 

İŞLEME SANATI

 

 

Bugüne kadar Anadolu Beylikleri Döneminden kalan işleme parçası bulunmayışına rağmen Marco Polo, İbni Batuta gibi gezginlerin anılarında ve Aşık Paşoğlu tarihi gibi kaynaklarda Anadolu’daki işlemenin varlığına değinilmektedir.

 

 

Marco Polo anılarında Rum ve Ermeni ile Türk ustalarının yan yana olan çarşı kuruluşlarında özellikle “crimson” ipek dokumalar gördüğünü kaydetmiştir.

 

 

O günün Anadolusu ile ilgili daha kapsamlı bilgilerle Polo’yu tamamlayan İbni Batutta günlüğünde “zengin bir çarşı kuruluşu bulunan Erzincan’da şehrin adıyla tanınan nefis kumaşlar bulunmaktadır.” “Ladik’te altınla işlemeli pamuklu elbiseler yapılmaktadır.” gibi cümlelerle çarşı kuruluşları ile kumaş ve işleme iğnelerine işaret etmektedir.

 

 

Kuseyden yapılma elbiseler, ipekli elbiseler, kemhadan yapılma elbiseler ve kemha, mırız, kusey ve bürümcüğün birararada bulunduğu elbiseler; altın kakmalarla süslü latalar; sırma işlemeli hilatlar; metal plaka aplike ve sırma ile uygulanmış çeşitli iğneler; nakışlı kumaşlardan yapılma örtüler işlemenin uygulandığı örnekler arasında yer alır.

 

 

Erken dönem kadifeleri kullanarak yaptırılan Bursa Yeşil Türbe kapı ve pencere kanatlarını anımsatan bezemelerle işlenmiş perde, bu dönemdeki işlemeler konusundaki bilgilere ışık tutmaktadır. Geometrik ve yazılı bezemeler ve rumilerle donatılmış niş görüntüsü veren Yeşil Türbe kapı penceresinde Maraş işi olarak bilinen sim sıkma ve sim yürütme iğneleri çeşitlemeleriyle bezenmiş kompozisyon ilgi çekmektedir.

 

 

Öte yandan taş süslemeleri üzerinde yapılan araştırmalarda bulunan Beylikler Dönemine ait mezar taşları üzerinde işleme yapan kadın figürlerinin bulunuşu Beylikler Döneminde işlemenin yapıldığını belgelemektedir (Barışta, 1984:13s).

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sohbete katıl

Şimdi mesaj yollayabilir ve daha sonra kayıt olabilirsiniz. Hesabınız varsa, şimdi giriş yaparak hesabınızla gönderebilirsiniz.

Misafir
Bu konuyu yanıtla...

×   Farklı formatta bir yazı yapıştırdınız.   Lütfen formatı silmek için buraya tıklayınız

  Only 75 emoji are allowed.

×   Bağlantınız otomatik olarak gömülü hale getirilmiştir..   Bunun yerine bağlantı şeklinde gösterilsin mi?

×   Önceki içeriğiniz geri yüklendi.   Düzenleyiciyi temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...